Medák podotýká ... Jen velký počet kvalitních zápasů zvyšují formu hráčů a jejich herní projev

Českou reprezentaci v rámci Conference - nord Rugby Europy nečekají lehké zápasy, což potvrdil v  sobotu 23. dubna 2022 na TV Rugby Europe vysílaný přenos  pro nás důležitého  utkání, ve kterém velmi dobří Švédové vyhráli nad bojovným týme Lotyšska na jeho hřišti 46:25.

Domácí se v zápase ujali vedení 7:0 a zápas byl až do 35 minuty velmi vyrovnaný,  o čemž svědčil stav 13:13. Katastrofální pětiminutovka Lotyšů rozhodla zápas, když Švédové v těchto pěti  minutách dokázali položit tři pětky a do druhé půle šli s náskokem 13:29. I druhý poločas byl v režii Švédů, kteří dokázali položit celkem sedm  pětek, domácí položili jen tři. Bojovali však až do konce zápasu a budou nepříjemným soupeřem, mají silný mlýn, který dělal potíže i Švédům, ti však mají tým lépe organizovaný, zejména velmi dobrou podporou hráčů majících míč. Mají běhavou třetí řadu, které vévodí výborný kapitán na postu vazače, sám dal dvě pětky. Švédové dobře brání a při zisku míče okamžitě hrozí nebezpečnými protiútoky. Lotyšům viditelně chybí náročná domácí soutěž, snaží se o rychlou hru, ale chybí jim vyhranost a tím pádem přesnost přihrávek.

Vysoká úroveň popsaného utkání je pro všechny české ragbisty pozvánkou na zápas s Lotyšskem, který se hraje  7.května 2022 na hřišti Sparty  v Podvinném mlýnu.

Milým překvapením bylo vystoupení reprezentace Slovenska v soutěži RE Developement. Slováci  rozdrtili  v Bratislavě tým Černé hory 65:0. Slováci předvedli velmi běhavé ragby, dobrou obranu a smysl pro kolektivní pojetí hry s dobrou podporou hráče s míčem. Utkání výborně pískal Portugalec Diego Inacio, který měl  velký cit pro uplatnění výhody. Zápas prokázal, že se úroveň slovenského ragby neustále zlepšuje a že má rázně nakročeno k postupu do vyšší soutěže RE.

NOVA Sport příznivcům ragby  o uplynulém  víkendu nabídla dvě výborná utkání anglické Premiership. Ragbisté  Bristol Bears v krásném bojovném zápase porazili v poslední minutě zápasu Gloucester Rugby  pětkou položenou vedle praporku brankoviště 29:28. V neméně výtečném zápase domácí Saracens zvítězili nad Exeter Chiefs 38:22, když v poločase prohrávali 10:15. Jelikož i závěrečné zápasy play-off slibuje NOVA Sport vysílat, tak se máme na co těšit.
Poslední dubnovou sobotu se odehraje poslední kolo základní části české  mini-extraligy. Říčany, Sparta, Tatra a Praga si zahrají play-off , zbylé čtyři týmy Vyškov, Dragon, Slavia a Přelouč budou hrát o udržení. Pak se poslední tým utká v baráži s vítězem První ligy.  Ta je zejména v Čechách na daleko nižší úrovni než v  minulosti a tak šanci kvalifikovat se má pouze klub Petrovic, protože ostatní týmy jsou různá "společenství". Na Moravě se zdá být z pouhých čtyř  účastníků, suverénem zkušený Zlín.

Velmi malý počet odehraných zápasů v těchto našich dvou domácích soutěžích,  často postrádajících potřebnou náročnou kvalitní úroveň, nikdy nepovede ke splnění letitého požadavku trenérů a dalších odborníků, zvýšit zásadně úroveň českých  domácích soutěží. Zákonitosti sportu jsou nelítostné, jen velký počet kvalitních zápasů zvyšují formu hráčů a tím pádem herní projev jejich týmů," konstatoval Eduard Krützner senior.

(Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)