Medák podotýká ... Mezinárodní ragby bylo k vidění ve světě a konečně také doma

Dlouhé dva roky jsme se my věrní ragbisté nemohli sejít na hřišti a sledovat výkony našich reprezentačních mužstev, díky vážným problémům s Covidem. Sobota 2.října 2021  nám to konečně umožnila.  VV ČSRU nabídl zajímavé mezinárodní dvojutkání na hřišti RK Petrovice," napsal v úvodu komentáře Eduard Krützner senior.

V prvním velmi důležitém kvalifikačním utkání o postup na Championat U-20, který se již poněkolikáté koná v portugalské Coimbře, českým příznivcům ragby  udělal radost tým nadějí, který si zajistili postup vítězstvím nad Poláky 31 : 20. V prvním poločase Češi  dominovali ve všech směrech a Poláky k ničemu nepustili,  o čemž svědčí vedení 21 : 0. Poláci trpěli nesehraností, velmi špatnými taktickými kopy, které domácímu týmu dávaly časté příležitosti k účinným protiútokům. Ve druhém poločase se karty obrátily. Poláci změnili taktiku hry, přestali s neúčinnou hrou individuálních kontaktů a snažili se o rychlá rozehrání na rychlé útočníky, kteří několikrát úspěšně prověřili organizaci české obrany a bodovali.   Druhou půli vyhráli 20 : 10, na pětky skončilo utkání 5:4 pro tuzemský tým. Jak ukazuje výsledek, Polákům chyběl dobrý kopáč, Češi  měli naopak výbornou útokovku Dupuyho, který přispěl 11 body. Na českém  týmu bylo vidět, že trenéři dokázali mužstvu vtisknout určitý účinný herní systém, zdokonalovaný na společných srazech, který na Poláky platil, zejména v první půli. Ve druhé půli českým hráčům  trochu docházely síly a tím spojená agresivita. Čeští ragbisté by měli  do Championatu zlepšit mlýny i zapracovat na fyzičce, v Coimbře budou totiž  hrát s daleko silnějšími evropskými týmy, které prověří  skutečnou úroveň výkonnosti české  reprezentace. České reprezentaci, včetně realizačního týmu patří dík a přání co nejlepších výsledků na Mistrovsví Evropy.

Ve druhém přípravném test-mači se české reprezentační Áčko utkalo se silným Německem.  Vysoká prohra domácích ragbistů 17 : 49 (0 : 23)  plně odhalila vážné problémy současného českého ragby. A to si ještě přiznejme, že tuzemští ragbisté  body  získali pouze protlačením maulů z autů na 5 metrů od brankoviště soupeře a šťastným vběhnutím do jeho obrany, takže bez jediné účinné útočné akce. Agresivní obrana soupeře české borce k ničemu nepustila, neboť každá akce soupeře prováděná v plné rychlosti je tvrdě prověřovala a je třeba uznat, že domácí obrana byla sice bolestná, ale často účinná. Realizačnímu týmu nelze nic vyčítat, reprezentanti rozhodně patří mezi nejlepší hráče našich klubů. Problém je v tom, že odborné komise, včetně sportovního ředitele Unie, si nejsou schopni léta přiznat, že prokazatelně nesmyslné experimenty s tuzemskými  soutěžemi, nezkvalitňují výkonnost jak hráčů, tak mužstev, které v nich startují. Vysoká porážka od Němců by české ragbisty  měla konečně poučit a provést hloubkovou analýzu úrovně české  Extraligy, ale i nižších soutěží a vrátit se k úspěšnému systému Podzim - Jaro, který je  základem úspěchů všech evropských federací. Letos k tomu byla výjimečná situace, ale nesmysl s překlenovací jednokolovou Extraligou, svědčí o nechuti přiznat si prokazatelné vážné chyby a nechat právo klubům, aby si o systému soutěží rozhodly samy, dle svých zkušeností a možností, tak,  jak je tomu ve všech ragbyových federacích. Měl jsem možnost hovořit s řadou ragbistů i funkcionářů, u příležitosti tohoto dvojutkání a všichni tvrdě odsuzují direktivní prosazování nevhodných návrhů VV, které se dlouhodobě neosvědčují. Ragby má svůj Etický kodex a ten je třeba respektovat.

Závěrem jsme také všichni konstatovali, že uspořádání mezinárodních zápasů na hřišti RK Petrovic nebylo důstojnou oslavou ragby, ale rozhodně ne vinou domácího klubu. Malá tribunka a jinak žádné možnosti důstojně sledovat dva  zápasy se určitě podepsaly na malém počtu přítomných diváků. VV značně podcenil propagaci našeho sportu o přímém TV přenos ani nemluvě. Chlubíme se,  jak nám rostou mládežnické základny ve všech klubech, kde byli tito mladí ragbisté, aby mohli sledovat své velké vzory? Zavzpomínali jsme si také na doprovodný program při utkáních  v době,  kdy jej pořádala Komerční banka. Už se stalo a je třeba se z toho napříště poučit.

Víkendové zápasy rozhodly o konečném pořadí v Poháru jižní polokoule. Ragbisté All Blacks sice prohráli v poslední minutě TK s Jižní Afrikou 29 : 31 a Austrálie přehrála Argentinu 32 : 17.   První je Nový Zéland s 25 body, druhá Austrálie 18, Jižní Afrika 15 a Argentina tentokrát na tuto soutěž nestačila a prohrála všechna utkání a nemá ani bod.

USA po velkém boji vyhrála domácí kvalifikační utkání o RWC 2023 s Uruguay 19 : 16 a čeká ji odveta na horké půdě v Uruguay. Vítěz tohoto dvojzápasu se kvalifikuje na RWC a bude ve skupině s Francii, All Blacks a Itálii.

Slavný klub Saracens byl zakoupen konsorciem investorů, vedeného majitelem světové pojišťovny Enata panem Dominiquem Silvestrem, současným presidentem Neilem Goldingem a světovou ragbyovou hvězdou, mistrem světa Springbooks Francois Piennarem.

Mohli jsme také sledovat prostřednictvím internetu zajímavý zápas v Premiership mezi Leinster Tigers a právě Saracens. Byl to souboj dvou reprezentačních útokovek domácího Forda s hostujícím Farrellem. Zápas byl rozhodnut až ve 4.min.nastavení kdy rozhodčí nejprve ukončil zápas za stavu 12 : 6, ale pak se opravil a nařídil velmi sporný TK, který domácí kopli do 5 m soupeře, vyhraný aut dotlačili do brankoviště, rozhodčí ukázal pod branku a uznal trestnou pětku s velkým otazníkem. Pětka byla položena totiž u rohového praporku.

(Eduard Krützner senior, ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)