Medák podotýká ... Nu a v Česku odehrajeme na jaře jednokolově ligu za devět víkendů

Česká rugbyová unie zahájila jednokolovou Extraligu 2022 mužů  jen dvěma zápasy. RC Říčany vysoko porazily RC Přelouč 74:5 (31:0). Zápas  mohli fanoušci ragby sledovat prostřednictvím internetu v přímém přenosu z tréninkového říčanského hřiště. Nutno konstatovat, že domácí borci dominovali po celé utkání a i přes některé nepřesnosti, dané zimní přestávkou, jsou jasným favoritem na titul. Přelouč bojovala až do konce zápasu, ale měla značné mezery v organizaci obrany. Za pozornost  stojí, že přestože se jedná o první utkání v sezoně, nemělo ani jedno mužstvo v zápise o utkání zapsaných všech 23 hráčů, konkrétně  domácí 22 a hosté 21.

Druhé utkání se už bohužel na internetu nevysílalo. Neznám důvod a tak ze zápisu  z tohoto utkání je jasné, že domácí favorit Vyškov zvítězil přesvědčivě nad Dragonem Brno 39:18 (20:6) a na položené pětky 7:2.  Ani v tomto zápase neměly oba týmy v zápise zapsaných plný počet hráčů, konkrétně Vyškov 21 a Brno 22.

Utkání Sparty s Pragou a Tatry se Slávii byla odvolána z důvodu nezpůsobilých hřišť, co způsobilo páteční sněžení. Výhodou je, že se jedná v obou případech o pražská derby, takže se snadno  najde náhradní termín pro jejich odehrání i  uprostřed týdne. Podle Soutěžního řádu ČSRU se v članku 54 píše, že o způsobilost hrací plochy rozhoduje pouze hlavní rozhodčí utkání. Podle mého názoru bylo možné tato utkání odložit pouze o 24 hodin, kdy se už na hřištích  mohlo klidně hrát, ale nakonec k tomu nedošlo. 

   Docela jsem si se  zájmem na webu Unie přečetl  zprávu o tom,  proč nebylo  možné v těchto případech využít umělé plochy na Národním stadionu na Markétě. Důvodem je reklamace nevyhovující kvality umělého povrchu pro ragby,  majitelem hřiště. Tak se po několika týdnech konečně uvedl pravdivý důvod, proč se přípravné utkání s Polskem  hrálo za zavřenými dveřmi. Proč to tehdy  Unie sváděla na přání polské reprezentace, je záhadou? Ještě větší záhadou je, proč se tehdy  nevyužila možnost odehrát zápas s Polskem  na některém jiném ragbyovém  hřišti v Praze, aniž by se ohrozilo zdraví hráčů.

První březnový víkend ragby byl opět bohatý. Nova Sport 2 divákům u televizorů nabídla výborný zápas z Championship,  ve kterém se na domácím plném stadionu utkali hráči druhého týmu soutěže Saracens s vedoucím celkem LeicesterTigers. V napínavém zápase, velmi dobré úrovně nakonec zvítězili domácí borci 34:22, se bylo opravdu na co  dívat. Rychlost akcí, podpora hráče s míčem, tvrdé obrany a smysl pro fair-play.   Třetí Harlequins vyhráli s Newcaste Falcons 24 : 10.

Ve francouzské TOP 14 po 19 kole, ztrácí formu dosud suverénní Bordeaux-Begles, trénovaný známým bouřlivákem Uriosem a tak dopadl na domácím stadionu zápas se Section Palois prohrou 16:23. Clermont zvítězil nad třetím týmem soutěže Lyonem 25:16 a Castres si poradil z dosud druhým Montpellier 25:9.

V Super rugby došlo k historickému vítězství Fijian Drua s Melbourn Rebels 31:26. Bleus Auckland porazili Chiefs 24 : 22 a Hurricanes porazili Highlanders 21 : 14.

V Evropě třeba v Polsku pokračovala tamější soutěž 10. kolem Ekstraligy, ve které startuje 10 klubů  *  V Itálii se hrálo 9. kolo nejvyšší soutěže, stejně tak se odehrály domácí soutěže v Portugalsku a Španělsku * V nizozemské Ereklasse, ve které startuje dokonce 16 týmů, se odehrálo další kolo této náročné soutěže * Jen pro zajímavost, všechny v předchozích řádcích  uvedené soutěže se hrají dvoukolově, systémem podzim - jaro.  Nu a v Česku odehrajeme na jaře jednokolově extraligu 2022 za pouhých devět víkendů. Není to málo Výkonný výbore?

World Rugby  z důvodu vtrhnutí armády Ruska na Ukrajinu nebo tomu napomáhání v případě  Běloruska vyřadil  reprezentační týmy těchto zemí ze všech soutěží, které světová ragbyová federace pořádá.

Strašlivá, šílená válka na Ukrajině, kterou okupuje Rusko, má první oběť mezi ragbisty. President Rugby Europe Rumun Octavian Morariu to oznámil, když vzdal poctu mrtvému mladému ukrajinskému ragbistovi  Mykitovi Bobrikovi.   Národnost šéfa evropského ragby připomínáme proto, že právě v Rumunsku  v roce 1989 přibližně  tři desítky ragbistů zemřely při tamějších revolučních krvavých změnách politických poměrů v zemi.  
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)