Medák podotýká ... Pozor na to! Polské a německé ragby je někde jinde než české

Medák podotýká ... Pozor na to! Polské a německé ragby je někde jinde než české
Čeští ragbisté se začátkem října 2021 utkají s Polskem, proti kterému nastoupí v kvalifikačním utkání o postup na ME U20 česká dvacítka a s Německem, s kterým  odehraje přátelské utkání české ačko mužů. 

Oba zápasy jsou kuriózně umístěny do místa děje  petrovického ragbyového stadionku, kde dosud v historii českého i českolsovenského ragby reprezentační áčko nikdy nehrálo. To, že se tu odehraje i kvalifikační utkání o postup na ME U20  jako předzápas, je zase jeden z dalších žertů vedení České rugbyové unie. Plácek u Botiče bude pro české mladíky v reprezentaci U20 stejně nedomácí jako pro Poláky, protože se v Petrovicích už dlouho nehraje liga můžů a navíc z petrovického klubu není v reprezentační dvacítce žádný reprezentant. 

Polské ragby je patrně někde trochu jinde než české

Polskou reprezentaci U-20 trénuje zkušený trenér a bývalý velmi úspěšný reprezentant Grzegorz Kacala, asistent Krysztof Krzewicki, v širším výběru mají 55 hráčů.  Silné je i áčko Polska, které  porazilo v přípravném utkání v Krakově Maďarsko 43 : 3 (12 : 3).
Polsko rozehrálo své soutěže v tamější extralize, ve které  startuje 10 klubů, dále  v první lize, ve které hraje šest týmů a ve druhé lize, ve které hraje pět 5 mužstev.
V Polsku byla slavnostně otevřena pod záštitou státní sekretářky Anny Krupki první Akademie Rugby High perfprmance. Poláci utkání s Českem v kategorii U20 vůbec nepodceňují a pečlivě se na něj připravují. 

Německé ragby je patrně někde trochu jinde než české
Německo se kvalifikovalo na ME U-20, které se  v Coimbře odehraje v termínu 6. - 14. listopadu 2021, vítězstvím se Švýcarskem 43 : 10.
V Německé bundeslize startuje osm klubů, v první lize Nord-Ost také  osm týmů  a stejně tak v Sud-West rovněž osm týmů. Ve druhé lize  Nord hraje sedm týmů a sedm účastníků má i druhá liga Ost. 
Kromě toho mají v Německu ještě  dvě regionální ligy,  ve kterých hrají týmů  vždy šesti klubů.
Německá reprezentace měla náročné soustředění v Haidelbergu před náročným podzimním kalendářem, 2. října 2021 hrají v Praze, 30.října 2021 je čeká zápas s Litvou a 13. listopadu 2021 v Polsku. Trenérem je zkušený Mark Kuklman.
Na World Rugby Sevens v Kanadském Vencouvru obsadila Německá reprezentace deváté místo. Zajímavostí tohoto prvního turnaje byla neúčast Argentiny, Austrálie, All Blacks, Francie, Samoa, Japonska a Fidži z důvodů problémů s Covidem. Turnaj vyhrála Jižní Afrika, druhá byla Keňa a třetí Velká  Británie.

(Eduard Krützner senior, ceskeragby.cz, koláž:Petr Skála)