Medák podotýká ... proč hráčky nehrály v dresech označenými čísly dle postů, na kterých hrály

Medák podotýká ... proč hráčky nehrály v dresech označenými čísly dle postů, na kterých hrály

„První listopadový víkend svítilo sluníčko, přes den nebyla nikomu  zima a hlavně nepršelo. Co by si  lepšího ragbisté mohli přát, než začátkem listopadu vydařené počasí. Pro ragby v tento čas dokonce nádherné počasí. A navíc se  po celé Evropě hrálo také nádherné ragby. Bylo se vskutku  na co dívat," poznamenal v pravidelném komentáři Eduard Krützner senior, jemuž přátelé ragbisté říkají Medáku. 


    V Portugalské Coimbře  bylo rozehráno ME hráčů do 20 let, kam se česká  reprezentace probojovala v říjnu 2021 vítězstvím nad Polskem. V úvodním utkání byly k vidění i výborné akce rychlých Španělů s bojovným týmem Německa. Výsledek 47 : 18 byl rozhodnut až v poslední dvacetiminutovce. Ve druhém utkání mladí hráči  nizozemské Oranje přehráli Belgičany ve vyrovnaném zápase 25 : 13. Obrovská  bitva byl zápas mezi Ruskem a Rumunskem. Rumunsko vedlo celou hrací dobu, ale těsně před koncem Rusové vyrovnali na 26 : 26. Rozhodčímu se zápas zřejmě líbil a tak konečný hvizd se ozval až v 90 minutě. V nastavení po 15 minutách rozhodl trestným kopem  Rusů na 22 m soupeře a zápas byl ukončen po 115 minutách, když oboje mužstva toho měla opravdu dost. No a Češi se utkali s domácím výběrem, který jim  nedal žádnou šanci a zvítězil 64 : 0, když nám položil 10 pětek. Teď Česko čeká tvrdý soupeř, který do dějiště šampionátu doletěl  z Rumunska. Nebude to rozhodně pro reprezentanty Česka lehké utkání."


    Česká  reprezentace se po dlouhé přestávce utkala v ME Conference 1 s Maďarskem. Češi zvítězili  sice 31 : 13, ale reprezentanti Česka se pěkně nadřeli, aby položili čtyři pětky.  Komentátoři sice v televizi chválili zlepšenou výkonnost Maďarů, kteří jsou v rankingu WR až na 64.místě, ale podle mého názoru český  tým neodehrál dobré utkání, o čemž svědčí skutečnost, že všechny české  pětky pokládali jen rojníci a útok se prakticky do hry vůbec nedostal. Maďaři měli stejně jako Češi dlouhou herní absenci, způsobenou  problémy s Covidem."

   České  dívky, všechna čest,  přehrály Finky na pětky 7:2. To se povedlo zejména individuálními přednostmi některých hráček. Ragbistky Česka hrály pěkně a tak by si rozhodně zasloužily, aby mohly hrát v reprezentačních dresech, které ctí české  národní barvy a aby měly také na dresech  čísla, která odpovídají jejích postům. Divím se, že na to neupozornil  komisař utkání už při zápase ve Švédsku, neboť pravidla ragby vyžadují, aby hráči  měli nebo hráčky měly dresy označené čísly dle jejich postů. Věřím, že tento nedostatek   Česká rugbyová unie snadno před dalším utkáním ve Švýcarsku napraví."

  Víkend krásného ragby s termíny podzimních "Windows" nabídl příznivcům ragby celou sadu  test-mačů předních světových mužstev, které jsou pro ně prověrkou výkonnosti a formy před Světovým pohárem, v roce 2023 ve Francii.

Velkým překvapením bylo vítězství Skotska nad Austrálii 15 : 13. Bylo to 72 mezinárodní utkání a také poslední, které odpískal výborný francouzský rozhodčí Romain Poite. Kapitán Austrálie Michael Hooper mu na upomínku na tento zápas předal "didjeridoo", tradiční hudební instrument Aborginců, krásné gesto hodnot sportu, který máme rádi. Anglie si lehce poradila s Tongou 60 : 3, Francie se nadřela na vítězství s bojovnou Argentinou 29 : 20, Irsko rozdrtilo Japonsko 60 : 3 a Wales zbytečně podlehl Jižní Africe až v závěru zápasu 18 : 23 a Itálie podlehla v Říme s All Blacks vysoko 9 : 47. Další víkend se tedy je zase na co těšit."(Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)