Medák podotýká ... skončila nedomyšlená jednokolová česká extraliga, která nikde jinde není ve světě ragby

   Tak i u nás v Česku také skončila nejvyšší ragbyová soutěž extraliga, ve které zcela zaslouženě zvítězily Říčany hladkým vítězstvím nad Tatrou 45 : 8. Říčanům se vyplácí dlouhodobá úspěšná práce s mládeží. V současné době má vyzrálý tým, který má na naše poměry i kvalitní lavičku. Velkou nevýhodou pro jejich další růst výkonnosti je stále se zhoršující úroveň této nedomyšlené jednokolové soutěže, která nemá ve světě ragby obdobu. Říčany odehrály pouze pět zápasů v základní části soutěže a z toho prakticky jen dva byly vyrovnané a pak v semifinále a finále nadělily svým soupeřům málem 100 bodů, přesně 98. Proto hráči mistra jsou většinou kostrou reprezentace, zejména když Miroslav  Němeček je trenérem národního týmu."

    Věřím, že nyní  konečně ragbyové kluby a odborné komise pochopily, že taková nekvalitní soutěž nemůže nikdy náležitě připravit české  hráče pro reprezentační náročnější úkoly. Kdo měl možnost vidět videopřenos posledního  zápasu české reprezentace se Švédskem, tak asi  nebude vyčítat našim hráčům i trenérům  krutou porážku, která české ragby odsoudila hrát další dva  roky v soutěži se slabými týmy. Je však nutné znát příčiny neúspěchu a ty  jsou jednoznačné. Hráči hrají v domácí soutěži, kde odehrají minimum náročných zápasů, které jsou tím nejdůležitějším prvkem pro získání a zažití, těch nejlepších herních řešení situací, jak v obraně, tak v útočných akcí, pod tlakem. Dlouhodobě se neplní povinnost  Soutěžního řádu, provést po skončení uplynulé soutěže do 14 dnů odborné analýzy a to  jak ze strany klubů, tak ze strany odborných komisí. Je zarážející, že na konci května kluby dodnes nevědí,  jaká je od podzimu 2022 čeká soutěž v XV. Neustálé změny našich domácích soutěží, které evidentně nepřinesly jejich zkvalitnění, by měly konečně  vyprovokovat kluby,  které v nich startují k tomu, aby o systémů soutěží rozhodovaly samostatně kluby  zúčastněné  této soutěže, tak jako je to všude ve světě."

    Rozhodně není možné  pokračovat v současném modelu, kde dochází ke kontumacím zápasů nebo k velkým výkonnostním  rozdílům mezi klubovými týmy rozdílem skore až  100 bodů. Diváci vidí  minimální  počet kvalitních vyrovnaných zápasů, ale velmi nízkou úroveň má i  druhá nejvyšší soutěž první liga,  ze které není možné získat ani zápisy z odehraných zápasů. To všechno  jen prohloubilo současnou vážnou krizi tuzemského  ragby. Znovu navrhuji svolat Konferenci klubů, která byla  odložena právě  pro jejich nezájem, aby se řešily současné problémy, které si stále nechceme přiznat," uzavřel komentář k závěru extraligy Eduard Krützner senior.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)