Medák podotýká ... tak se hraje ragby, když jej ovšem předvádí přední světové týmy

Medák podotýká ... tak se hraje ragby, když jej ovšem předvádí přední světové týmy
„Poslední říjnový českým státním svátkem ještě prodloužený víkend byl bohatý na ragbyové události a sportovní divácké zážitky prožité před televizní obrazovkou nebo před monitorem počítače," napsal v úvodu svého pravidelného komentáře pro ragbyový magazín ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior, jemuž ragbisté říkají Medáku. 

Ragbisté All Blacks předvedli svoji velikost a přesvědčivě zvítězili v podzimním testu  v Cardiffu nad Walesem 54 : 16. Není divu, že si televizní záběry zaznamenávající  některé z položených novozélandských  pětek posílají nebo sdílejí příznivci ragby po celém světě.   Ve druhém zápase série podzimních přípravných zápasu Skotové porazili silný tým Tonga rovněž velkým rozdílem skore 60 : 14.  Teď se čeká na další řadu  výborných zápasů, které nám tady v Česku  ukáží, jak se hraje ragby, když jej předvádí přední světové týmy dva  roky před Světovým pohárem.

Další kolo RE Super Cupu potvrdilo, že mistři Portugalska a Španělska jsou na tom výkonnostně lépe než Nizozemci  a Belgičané. Nizozemská Delta prohrála doma vysoko s Iberians 7 : 41 a hráči bruselských Devils utržili porážku od běhavých borců z Lusitanos 13 : 38. Svoji výbornou formu předvedl mistr Izraele Tel-Avis Heat, když dovedl zvítězit na hřišti ruského mistra Lokomotivy  Penza 29 : 23. Zápas měl velmi dobrou úroveň.  Izraelci totiž předvedli ohromnou vůli po vítězství, prohrávali už 0 : 16, ale velkým nasazením a agresivitou dovedli zvrátit nepříznivý stav.V ME Conference 1 Jih zvítězila Malta na půdě Slovinska 24 : 10.  Hrálo se utkání i z Conference 2 Jih, ve které prohrála Andorra doma s Bosnou a Hercegovinou po boji 18 : 19.V Česku domácí  soutěže skončily. Říčany jako neporažený tým tuzemské  extraligy získaly titul pro rok 2021 vítězstvím nad Vyškovem 26 : 12. Co k tomu dodat? Ve finále I.ligy zvítězil zase moravský tým Zlín na hřišti Petrovic, ale až po prodloužení 22 : 12.  

Doporučuji českým trenérům, ale hlavně  za experty se vydávajícím mužům pohybujícím se v českém ragby, aby  shlédli jen tak pro srovnání odehrané zápasy Poháru evropských mistrů. Je to snadné, neboť jsou k dispozici v archívu  Rugby Europe TV. Lze odhadnout, jak asi pak dopadne exaktní srovnání úrovně hry týmů hrající v  evropské  vrcholné  soutěží s hrou tuzemských týmů? Je evidentní, že v současné době se této soutěže zatím nemůže český mistr zúčastnit.  Vzpomínáte, jak  ještě nedávno odborníci na marketing slibovali, že systém soutěže jaro - podzim přinese Českému ragby  velkou propagaci ragby ve všech mediích?"

  V soutěži Trophy RE, jak víte,  české ženy prohrály ve Švédsku 12 : 31, když soupeř byl po celé utkání lepším celkem. Češky bodovaly díky individuálním přednostem  útočnice Julie Doležilové, která položila obě pětky. Kolektivní akce, která by ohrozila švédské brankoviště,  nebyla k vidění žádná. České hráčky rozhodně bojovaly, ale příčinou jejich porážky je skutečnost, že se XV ragby v tuzemsku  zcela rozpadlo. Důkazem je, že kromě Petrovic už žádný jiný klub nemá ani 15 hráček, aby v takové soutěži mohl úspěšně startovat. Výkaz licencí klubů pro Valnou hromadu to plně potvrzuje. Tvrdím, že různé slepence hráček  ze dvou a častokrát i s více klubů i kdyby si děvčata v kombinovaných týmech říkala  třeba Dračice, se prokazatelně neosvědčily a vedly pouze k tomu, že se samostatné klubové týmy  rozpadly. Smutné na tom je, že tento vážný problém rozvoje ragby nikdo neřeší, což soudím podle toho, že  ve zprávě o činnosti Unie za rok 2020 o tak závažné skutečnosti, není ani řádka.Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu Ceskeragby.cz  ...  Zde 


(Eduard Krützner senior po ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)