Medák podotýká ... Tým Říčan, který tvoří páteř reprezentace, odehrál zatím jen 4 utkání


Jak se hraje ragby ve světě, to by měli čeští ragbisté sledovat velmi pozorně. Ti pozornější a zdatnější tuzemští ragbisté by alespoň poznali, jak nám hráči ragby stále z většího počtu zemí utíkají a další se s námi srovnávají," hlásí Eduard Krützner senior, který s týdením rytmem komentuje pro Ceskeragby.cz proběhlé události.

Ve Vencouvru pokračoval další turnaj v rámci USBC World Rugby Sevens Series. Vítězství si odvezli  stále se lepšící argentinské Pumy, které ve finále porazili Fidži 29:10. Bronzové medaile získali Australané výhrou nad Samoou  21:19. Páté místo uhrála Jižní Afrika,  když přehrála All Blacks 17:15 a sedmé místo vybojovala Francie před  osmou Anglií.

Dva semifinálové zápasy v Rugby Europe Super Cupu (Pohár mistrů) byly ukázkou špičkového světového ragby. V Lisabonu domácí borci hrající za klub LUSITANOS zvítězili nad izraelským klubem TEL-AVIV-HEAT v bojovném utkání 42:26, když ještě v poločase vedli hosté 19:17. A v Tbilisi domácí Black Lion v úžasném zápase, stále se měnícího skóre, vydřeli vítězství 43:40 se španělským klubem CASTILLA Y LEON.

Rozhodně doporučuji  si záznamy přenosů z obou  utkání najít na Rugby Europe TV a podívat se, jak se hraje moderní ragby na starém kontinentu.  Je to opravdu škola ragby a je škoda, že se nám vysoká úroveň hry těchto týmů neustále vzdaluje."

O Velikonocích se odehrála řada zápasů v evropských soutěžích  Conferencí. Srbsko zdolalo Andorru 24:18 a Malta si poradila s Kyprem 27:10. Izrael prohrál se stále se lepšícími Chorvaty 18:27.  Další plánovaná utkání třeba Německa s Ukrajinou nebo  Moldavska s Norskem se nehrála z důvodu války na Ukrajině.

Česká  jednokolová extraliga znovu prokázala, jak velké problémy mají  některé kluby s aktivními hráči. Tentokrát pražská Slavie neměla dostatek zdravých hráčů pro zápas s vedoucím týmem z Říčan.   To má za následek, že tým Říčan, který tvoří páteř našeho národního mužstva odehrál zatím pouze čtyři  utkání. Předpokládá se, že zvítězí i v posledním zápase, ale i tak si kladu otázku, bylo těch pouhých pět  utkání  hráčů Říčan, dostatečnou přípravou k získání vrcholné formy, před dvěma důležitými zápasy v ME (Lotyšsko, Švédsko)? Musím přiznat, že  zápas velmi dobré úrovně Tatra - Sparta naopak  ukázal, jak je důležité, aby  hráči náročné zápasy hráli. Jen tak je možné získávat vrcholnou formu a tím pádem zkvalitňovat úroveň tuzemských  soutěží.  Přiznejme si, že nedomyšlené experimenty se soutěžemi prokazatelně žádné zlepšení vůbec nepřinášejí a je třeba se z toho poučit. To, že Česko je opravdu jedinou zemí  ve světě, kdo se hraje  jednokolová sportovně pochybná vrcholná soutěž, na něco ukazuje."
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .(Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)