Medák podotýká ... V Evropě vrcholí všechny ragbyové soutěže, v Česku se již stalo

"V Evropě vrcholí všechny ragbyové soutěže, ale v Česku se již stalo," všiml si Eduard Krützner senior, aby zaměřil pozornost na francouzské soutěže.

Ve francouzské TOP 14 byly odehrány čtvrtfinálové zápasy mezi Stade Toulouse a Stade Rochelais, ve které zvítězil v bojovném zápase loňský mistr z Toulouse 33:28 a ten se  v semifinále  utká s vítězem základní části Castres. Ve druhém utkání se  Bordeaux-Begles  poradil s Racing 92 z Paříže 36:16 a o finále si zahraje s Montpellier.

Perpignan si v baráži o setrvání v TOP 14 poradil s Mont-de-Marsan 41:16 a i v příštím ročníku TOP 14  si v této soutěži  prověří svoji výkonnost.

Vítězem třetí nejvyšší soutěže se stal klub z okolí Paříže - Massy, když porazil Soyaux Angouleme, kde úspěšně hrál několik let Pavel Šťastný,  38:10.

Bretaňský klub Rennes se stal vítězem Federál 1,  když přehrál klub Hyeres Carqueizanne 15 11 a zajistil si tak postup do vyšší soutěže."

V Premiership byly odehrány semifinálové zápasy a do finále postoupili Saracens vítězstvím s Harlequiny 34:17 a Leicester Tigers, kteří porazili Northampton Saints 27:14.

V Super Rugby Pacific byla odehrána semifinálová utkání, ve kterých vítězové  základní části soutěže Blues z Aucklandu vydřeli vítězství z Brumbies 20:19 a Crusaders porazili Chiefs 20 : 7. Finále se hraje příští víkend."

Česká  ragbyová unie připravila na uplynulý víkend bohatý program. V pátek 10. čevna 2022 večer jsme přímo nebo prostřednictvím přenosu na internetu  mohli sledovat napínavé utkání tuzemské reprezentace s výběrem Britských policistů. Česko nakonec zvítězilo 34:29. V sobotu 11. června 2022 se odehrál sedmičkový turnaj na hřišti Tatry "Prague sevens", ve kterém zvítězili borci Dukly ve finálovém zápase s výběrem Jihoafričanů, kteří hrají v českých klubech - Saffas 38:10. Na a  aby tomu nebylo málo,  tak pražští Old Boys uspořádali velmi zdařilý už 13. turnaj veteránů "O Staročeskou šunku" a to opět za účasti tentokrát  osmi zahraničních klbuů z celé Evropy. Celkem účastníků bylo dvanáct.

Tady v Česku byla nejvyšší soutěž extraliga ukončena již  před dvěma týdny, kdy domácí hráči Říčan zvítězili a obhájili zaslouženě titul, hladkým vítězstvím nad Tatrou 45:8."

Je jen velká škoda, že tvůrci Sportovního kalendáře tuzemské unie, nerozdělili tyto tři zajímavé akce na vícero termínů. Tak se stalo, že na tak zajímavé mezinárodní utkání s britskými policisty, kterých máme v naši krátké sezóně opravdu pomálu, přišlo méně diváků, než jsem očekával.  To samé se tím pádem opakovalo i na "Prague sevens" a samozřejmě na "Staropražské šunce". Stejný problém se Sportovním kalendářem mají české  kluby, protože dodnes neví,  v jaké soutěži a v jakých termínech, budou na podzim startovat. Podle mého názoru by první ligu měly hrát pouze kluby, které nám ještě zůstaly s nějakou větší skupinou aktivních  hráčů jako jsou Petrovice, Přelouč, Havířov, Mariánské hory a Bystrc. Pro malé kluby bych uspořádal  samostatnou soutěž třeba provozovanou s menším  počtem  (10 - 12) hráčů a to formou turnajů a s možností startu náhradníků z extraligy. Vytváření Společenstvích nikdy nepřinese požadovaný rozvoj ragby u nás, ba právě naopak. Malé kluby se musí snažit rozmnožit řady svých hráčů z vlastního okolí a nespoléhat na druhý klub, že to vytrhne. Jaký asi může být kvalitní a přínosný tréninkový plán týmů, skládajících se z různých klubů? Přiznejme si, že žádný a nebude mít vliv, aby se počet českých  klubů neustále zvyšoval," uzavřel své postřehy  Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)