Medák podotýká ... V extralize mají vážné problémy kluby s nedostatečnými počty hráčů

V Singapuru byl druhý dubnový týden uspořádán další Turnaj VII ragby v rámci HSBC World Rugby Sevens Series. Tentokrát se jej zúčastnil i Nový Zéland, který ve finále podlehl Fidži 28 : 17, třetí místo si vybojovala Austrálie s překvapením turnaje Irskem 21 : 19. Páté místo získala Argentina, která porazila USA 42 : 24. Anglii (14) se nedařilo stejně jako Welsu (13) a Skotsku (16). Stále se lepšící  Španělsko skončilo na 11.místě.

Dvě utkání v Rugby Europe Trophy příznivcům tuzemského ragby  ukázaly, že ščeským ragbistům  rostou stále silnější soupeři, tedy v případě, že se Česku  podaří do této soutěže postoupit. Třeba Izrael doma podlehl velmi nebezpečnému týmu Chorvatska 19:27, když  se hrálo na velmi kvalitním umělém povrchu, zato však ve velmi slušném tempu, za velmi silného větru. Izrael má silný roj, ale Chorvati byli úspěšnější v koncovce.

Výborné utkání odehrálo Polsko, které na stadionu v Gdyni porazilo Litvu 43:10. Polsko se neustále zlepšuje, přitvrdilo obranu a tradiční agresivní roj, efektivně  doplňuje rychlý útok. Litva má dobrý atletický tým, ale  hráčům chybí kvalitní domácí soutěž, která hráče svojí náročností udržuje ve vrcholné formě. To je právě výhoda Poláků, kteří zase mají kvalitní domácí soutěže. Třeba  v nejvyšší polské soutěži startuje deset  klubů, ve druhé a třetí divizi po šesti  týmech. A tak Česko  Polákům může jen závidět.

Páté  kolo tuzemské extraligy odhalilo vážné problémy českých  klubů s nedostatečnými počty hráčů, kteří i tak  mohou ještě v soutěži úspěšně startovat. Větší problémy se však projevují v první lize, která stejně jako extraliga má stále nižší herní úroveň. Ještě v roce 2019 měla tuzemská  nejvyšší soutěž osm týmů, ale také osm  týmů bylo v té druhé. A to ještě v tichosti skončila tolik důležitá soutěž "Nadějí", spíše rezerv klubů. Kdyby se prováděla povinná hodnocení uplynulých soutěží, mohly by odborné komise navrhnout případné úpravy pro usnadnění startu v soutěžích, tak jako jsou úspěšně užívány v ostatních federacích. Jedná se  o   "střídavý start", který byl neprozíravě u nás zrušen a stejně tak důležitá možnost mimořádného přestupu z důvodů zranění hráčů (medical).

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)