Medák podotýká ... V osmi extraligových ragbyových týmech hraje 22 hráčů starších 38 let


Kvalifikace na Světový pohár 2023 probíhá za velkou louží, kde o účast usilují reprezentace ze severní a jižní Ameriky. Na USA po vítězství nad Kanadou 38:16 při součtu bodů po předchozí porážce v Kanadě  21:34 čeká do další fáze kvalifikace, ve které se 2. a 9. října 2021 střetnou s Uruguayí.  Vítěz tohoto duelu postoupí přímo na mistrovství světa 2023.  Kanada a Chile budou hrát rovněž 2. a 9. října 2021 o další postupovou šanci. Vítěz tohoto zápasu šanci dostane  v červenci 2022 s poraženým zápasu USA - Uruguay. Pro vítěze to ale ještě nebude znamenat postup na MS, neboť   projde jen do baráže s třetím týmem z mistrovství Evropy, s poraženým z play-off zóny Asie/Pacifik a s finalisty Rugby Africa Cup. Tyto čtyři týmy budou  soutěžit o v té době už jediné  volné postupové místo na MS 2023.


Vodacom Bulls, trénovan Jake Whitem zvítězil ve finálovém utkání Currie Cupu s Sharks 44 : 10, když položil 6 pětek. 

V Rugby Championship All Blacks rozdrtili Argentinu 39 : 0, ale k velkému překvapení došlo v utkání, ve kterém se utkaly  poslední mistr světa Jižní Afrika s Austrálii. Australané  vyhráli  po velkém boji 28 : 26. Hráčem utkání byl Australan Quade Cooper, který proměnil všech 8 kopů a zatížil konto Jižní Afriky 23 body. Ten nejdůležitější dal v 78.minutě z těžkého úhlu a ze čtyřiceti metrů.


Ve francouzském TOP 14 Stade Toulouse zvítězil nad svým letitým sokem, vysoko nad RC Toulon 41:10.   Všechny zápasy se hrají ve velkém tempu, agresivně a s výbornou individuální technikou.           Jak říkám ... 

"V Česku jsme také zahájili republikové soutěže. První dvě kola sedmikolové Extraligy i první ligy, bohužel ukázaly, že úroveň tuzemských  soutěží má neustále klesající úroveň. Velké rozdíly ve výkonnosti mužstev se rozhodně negativně projeví na herním projevu, jak týmů vítězných, tak poražených. Čistý čas zápasů je diametrálně kratší, než zápasy předních světových mužstev. Je zajímavé, že řada týmů neměla v zápise o utkání ani potřebných 23 hráčů, zejména v první lize.

O nízké úrovni českých  soutěží svědčí 22 hráčů starších 38 let, kteří nastoupili v zápasech. K tomu v soutěžích první ligy startují společenství, která výkonnostně na tuto soutěž nemohou nikdy stačit. Ragby je kolektivní sport, který vyžaduje pravidelný velmi specifický společný trénink a zažití určité koncepce hry. To společenství nikdy nemůže plnit.

O soutěži pro talentované hráče, kteří se do Áček zatím výkonnostně nedostali, nikde ani zmínka, to se nám určitě brzy vymstí ztrátou mnoha talentů. Pro analýzy každého kola soutěží je velmi důležité, aby bylo možno vyhodnotit zápisy z utkání, jak ze soutěží mužů (chybí 1.liga), tak mládeže."

  Evropa                                                                                                  Chtěl bych připomenout, že v sobotu 18. září 2021  bude zahájen prvním kolem Super Cup, což je soutěž pro mistrovské týmy předních Evropských unií, ve kterém se představí v 15,30 hodin  mistr Nizozemska Delta s mistrem Belgie Brussels Devils, v 18,00 hodin portugalský mistr Lusitanos se Španěli - Castilla y Leon Iberians. V neděli 19. září 2021 ve 13,00 hodin dva nejlepší týmy z Ruska Jenisej s Lokomotivou Penza. Zápas gruzinského mistra Blac Lions s mistrem Izraele Tel-Aviv Heat byl odložen na 16. října 2021.  Všechny zápasy bude přenášet RE TV. Máme se na co těšit a pokuste se přitom  srovnávat výkonnost těchto mistrovských evropských mužstev s úrovní českých soutěží.

(Eduard Krützner senior, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)