Nejlépe placeným ragbistou roku 2023 světa byl Skot Finn Russel, který si vydělal 1 150 000 eur

Ragbyové události posledních  prosincových dnů okomentoval  pro Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.     Konec roku 2023 byl ve znamení významných událostí v ragby. Gruzínský tým Black Lion obhájil 22. prosince 2023 své loňské vítězství ve finálovém zápase Super Cupu s Tel-Aviv Heat, nad kterým vyhrál  27:17. Bylo to velmi vyrovnané utkání, ve kterém každé mužstvo položilo po třech  pětkách, ovšem v držení míče na tom byli lépe Izraelci 57:43, stejně tak měli větší počet přihrávek
90:62. Rozhodla však větší agresivita "Lvů" a jejich výborný kopáč, reprezentant Luka Matkava. Tel-Avivu navíc chyběla jejich stabilní útokovka, výtečný kopáč, Jordin Chait. Zápas výborně řídil irský rozhodčí Andrew Cole, který někdy až přehnanou agresivitu domácích potrestal dvěmi  žlutými a jednou červenou kartou. Black Lion získal další úspěch  i ve startu v soutěži Challange Cup, když zvítězil na hřišti welského klubu Scarlets 23:7.

    Doporučuji všem českým  trenérům shlédnout na RE TV zmíněné  finalové utkání a analyzovat herní projev těchto dvou špičkových klubů, který může být velmi  inspirativní pro jejich  trenérskou práci. Světové ragby se stává čím dál víc náročnějším sportem, který vyžaduje zásadní zkvalitnění tréninkového procesu, zaměřeného zejména na výbušnou rychlost, jak absolutní, tak rychlost exekuce herních akcí. K tomu je třeba stále zlepšovat fyzický fond, který hráčům umožní agresivní fyzické nasazení jak v obraně, tak v útočné fázi.

   Mezi svátky také pokračovaly zápasy jak v Champions Cupu, Challange Cupu, kde se stále zlepšují italské kluby - Trevisa i Zebre Parma. Jejich úspěchy jen potvrzují stále stoupající úroveň ragby v Itálii.   World Rugby  uvedl také žebříček deseti  nejlépe placených ragbistů za rok 2023

1. Finn Russel - 1 150 000 euro (Bath - Skot)
2. Cheslin Kolbe - 1 078 000 euro (Sungoliath Tokyo - Jihoafričan)
3. Paf de Klerk - 1 035 000 euro (Yokohama Canon - Jihoafričan)
4. Siya Kolisi - 978 000 euro (Racing 92 - Jihoafričan)
5. Owen Farrell - 920 000 euro (Saracens - Angličan)
6. Dan Biggar - 920 000 euro ( Toulon - Walšan)
7. Maro Itoge - 920 000 euro ( Saracens - Angličan)
8. Antoine Dupont - 805 000 euro (Toulouse - Francouz) hráč roku má cca 20 milionů, to je velký rozdíl s fotbalisty
9. Stevan Luatua - 713 000 euro (Bristol - Samoanec)
10. Handré Pollard - 702 000 euro ( Leicester - Jihoafričan)


    Rugby Europe uspořádá finálové zápasy Championshipu v neděli 17.března 2024 v Paříži na stadionu Jean Bouina. Startovat v Paříži  bude osm   reprezentačních týmů  hrajících tutu soutěž a to  Gruzie, Portugalsko, Španělsko, Rumunsko, Polsko, Belgie, Německo a Nizozemsko. Jsem přesvědčený, že kdyby se něco podobného pořádalo před dvaceti lety v roce 2004, tak by v Paříži hrálo i Česko.

   Michael Cheika předal své žezlo trenéra Argentiny, svému asistentovi Filipovi Conteponimu, bývalému vynikajícímu hráči na postu útokovky.

   Bývalý špičkový útočník Francie, Raphaël Saint-André se od roku 2024 stal trenérem útoku  reprezentačního mužstva Rumunska.

   Neúspěšný trenér Austrálie Eddie Jones skončil své působení u australské reprezentace a dalším jeho působištěm bude některý z klubových týmů v Japonsku.

   Všem našim ragbistům přeji úspěšný Nový ragbyový rok 2024, jak na hřišti, tak mimo něj. Ať vám všem, ten nejkrásnější a nejnáročnější sport na světě, přináší radost a potěšení, radujte se z vítězství, poučte se z porážek."     Eduard Krützner senior


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, s využitím tabulky na  ,foto a koláž Petr  Skála)

(2023 / 181 /  43 /  18)