Není start českých Bojovníků v Super Cupu, na který České ragby navíc nemá peníze, přepychem?


Ragbyové události druhého prosincového  víkendu před posledními zápasy Super Cupu   okomentoval  pro Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.     Finále Super Cupu, v soutěži, ve kterém startuje poprvé i český  výběr Bohemian Warrios,  se odehraje dva dny před Štědrým dnem  22. prosince 2023 a utká se v něm Black Lion s Tel-Aviv Heat. Ostatní zápasy se odehrají v sobotu 16. prosince 2023  na Národním stadionu v Amsterdamu, kde si o bronz zahrají kluby Castilla y Leon s Romanian Wolves, dále o páté místo Lusitanos s Brussels Devils a o sedmé místo  Delta s českými Warrios. Systém tohoto poháru je poněkud prapodivný, když třeba vítěz  skupiny B, ve které hráli Češi, Romanian Wolves sehrál baráž s Tel Avivem.  Můj názor je, že pokud chtěl pořadatel Super Cupu umožnit vítězi skupiny B Romanien Wolves postoupit  do skupiny A, aby tak  srovnal úroveň obou skupin, tak měli Rumuni hrát s posledním týmem Áčka a to byli ragbisté z Lusitanos. Co se nestalo. Borci z Wolves, i když  s Tel Avivem, finalistou Super Cupu hladce prohráli 6:31, nakonec přesto hrají o bronz, což  nemá přece sportovní logiku. Otázkou je, podle čeho budou experti z Rugby Europe nasazovat kluby na příští Super Cup? Ovšem u Rugby Europe podobné rozřazování týmů do skupin vůbec   nepřekvapuje.  Podobný problém měla evropská federace  třeba při nasazování týmů Unií do soutěží Rugby Europe, když Slovensko, které si spletli ze Slovinskem, zařadili až na Balkán k týmům zemí, kde se ragby teprve začíná hrát. Českou  účast v této náročné soutěži je třeba podrobně odborně analyzovat zejména  po  sportovní stránce, která  ukázala,  jak velký výkonnostní rozdíl je mezi účastníky Super Cupu, ve kterém  český  výběr   po  čtyřech zápasech je jasně poslední, navíc  s hrozivým skóre 27:237. Navíc česká  účast nesplnila cíl, který si česká Unie dala při přihlášce do tohoto poháru na štít. Dejme příležitost mladým talentovaným hráčům tímto  mezičlánkem mezi U-20 a Áčkem, tedy novým týmem hráčů do 23 let. A jak to dopadlo? Sestavy  Warrios ve čtyřech dosud odehraných utkáních  potvrdily, že Cup nehrála vůbec reprezentační třiadvacítka, ale výběr, ve kterém ten věk hráčů nehrál žádnou roli.   Nakonec  ve zprávě pro Valnou hromadu sama česká  Unie konstatovala, že má nedostatek finančních prostředků, pro náležitou přípravu a start všech reprezentačních  výběrů v soutěžích Rugby Europe  a  ve stejnou dobu, kdy se už  o nedostatku  finančních prostředků vědělo, se tady zřídila čtvrtá reprezentace.  Vedení tuzemské Unie by proto mělo zvážit, zda start českých  Bojovníků v evropské soutěži není příliš  velkým přepychem  pro napjatý ragbyový rozpočet!


    Světový okruh "sedmiček" HSBC SVNS mužů i žen, má za sebou už dva turnaje. Nejprve se hrálo v Dubai a uplynulý  víkend se pokračovalo v Cape Town. Na okruhu startuje dvanáct nejlepších zemí v každé kategorii. Po druhém kole je v čele soutěže mužů  Jižní Afrika s 20 body, druhá je Argentina s 18 body a třetí je Nový Zéland s 16 body. V ženách vede Austrálie s 20 body, druhý je  Nový Zéland s 18 body a třetí je Francie s 16 body. Nyní sedmičkové ragbyové týmy žen a mužů čeká přestávka až do  22. až 25.února 2024, kdy pořádá turnaj australské město Perth, pak se pokračuje v kanadském Vencouveru, aby poslední osmé kolo se konalo  od 31. května  do 2. června 2024  v Madridu.


  V Evropě byl rozehrán Champions Cup, ve kterém v každé ze  čtyř skupin označených písmeny od A až po D startuje šest klubů.

Začal také Challenge Cup, ve kterém jsou  kluby rozděleny do tří skupin po šesti  účastnících. 

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, s využitím tabulky na havirov.rugby-cz.com foto a koláž Petr  Skála)

(2023 / 174 /  41 /  18)