Nový Vysočanský pohár vybojovali v derby klubových týmů z Prahy 9 ragbisté Sparty

Při Vysočanském ligovém ragbyovém derby Sparta - Praga nejde jen o ligové body, ale o držení Vysočanského poháru starosty Prahy 9, který náleží vítěznému týmu.  Protože oba týmy patří obvodem, kde mají svá hřiště,   do  Prahy 9 a současně patří v lize i mezi elitní české klubové celky, nabízela se před pár lety myšlenka, jejich derby zpestřit o souboj o Vysočanský pohár. Jak bylo zamýšleno, tak se i stalo.

Derby se navíc těší velké pozornosti příznivců ragby. To letošní první měření sil Sparta - Praga bylo vzhledem k opatřením spojených s pandemií odehrané po skoro roční přestávce. Naposled převzali Pohár starosty Prahy 9 hráči Sparty po vítězství nad Pragou 39:14  ve čtvrtfinále play off, které se hrálo  26. října 2019.

To následné derby odehrané 19. září 2020 mělo už dramatický průběh, než to před rokem.

Českeragby.cz bylo na místě děje ...O vítězovi nebylo rozhodnuto  až do samotného konce. Praga vyhrávala ještě půl hodinu před koncem 20:0. Dokonce mohla zvýšit na 23:0, ale trestný kop neproměnila.

"Aby nás to nemrzelo, že  jsme nezískali po tomto kopu další tři body," prohlásil nahlas jeden z trenérů Pragy Pavel Šťastný a věděl proč to říká.

Sparta totiž poté ožila,  položila dvě pětky a rozhodčí Bednařík Spartě  ještě uznal navíc trestnou pětku. Oba týmy položily po třech pětkách, ale Sparta ještě za následné úspěšné kopy vybojovala vítězství 21:20.

Kapitán Sparty Jan Páv  proto po utkání převzal od zástupce starosty Prahy 9 Adama Važanského Vysočanský pohár ve zcela  novém provedení.

"Bylo by pěkné, kdyby se oba týmy v lize, která se hraje ve zrácené podobě, utkaly letos spolu ještě jednou a nejlépe přímo ve finále play off," prohlásil po utkání legendární ragbista Eduard Krützner senior, který vzhledem k jeho věku 85 let a šedesáti let, kdy se ragby věnuje, hrál, trénoval nebo jako divák sledoval desítky derby mezi ligovámi týmy Sparty a Pragy.

SportovniListy.cz rovněž napsaly ...Ragbistům Sparty se kouřilo u zadku, ale pak stačila půlhodinka pouhá a porážka byla zažehnána
(ps, ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)