O turné českých ragbistů v Jižní Africe se píše i na českém webu ministerstva věcí zahraničních

Čeští ragbisté The Czech Stars XV se na přelomu ledna a února 2023 úspěšně účastnili dvanáctidenního turné po Jižní Africe. Závěrečný zápas sehráli dne 4. února 2023  s The South African Legends na hlavním ragbyovém stadionu v Durbanu. Také jihoafričtí ragbisté se do České republiky chystají na oplátku již v příštím roce a tím hodlají prohloubit spolupráci ragbyových klubů.

Ragby je pro Jižní Afriku tím, čím je lední hokej nebo  fotbal v českých luzích a hájích. Ragby je na jihu Afriky národním sportem, který tam hraje skoro každý rekreačně, ale také sportem, ve kterém byli Jihoafričané třikrát mistry světa, naposledy v roce 2019. Ragby je tedy jedním z hlavních symbolů Jižní Afriky.

Do Čech přivezl v minulém století tento tvrdý, ale gentlemanský sport spisovatel Ondřej Sekora, autor Ferdy Mravence, přeložil pravidla, byl rozhodčím a prvním předsedou svazu ragby.

Vyrazit z Česka do JAR a sehrát přátelská utkáním v kategorii veteránů (hráči nad 35 let), stálo české – dnes už převážně rekreační hráče hodně odvahy. Ragby je, ale hlavně o přátelství, lásce ke sportu, o týmovém duchu. Jihoafričané chodí na ragby s celou rodinou, stráví na stadionu celý den, fandí svým týmům proti sobě na tribuně a po zápase slaví všichni společně až do pozdních hodin na hrací ploše, ragbyová hřiště mívají za brankami bazény pro děti a pro dynamickou after party.

O to větším překvapením bylo, že čeští ragbisté přijali výzvy týmů této ragbyové velmoci a přijeli v hojném počtu do JAR. Více než 30 aktivních a bývalých členů z nejlepších českých ragbyových týmů (Slavia Praha, Sparta Praha, Praha Praha, Tatra Smíchov, Dragon Brno a dalších) se pod vedením pánů Jiřího Skalla a Antonína Brabce úspěšně účastnilo ve dnech 25. ledna – 5. února 2023 sportovního turné po Jižní Africe, kde sehráli několik přátelských zápasů. Tým měl svou základnu na břehu Indického oceánu ve městě Durban, které je hlavním městem provincie KwaZulu Natal. Turné pomohl domluvit bývalý ředitel ragbyového rozvoje této provincie Richard De Jager, který se mimo jiné  snaží ragbyově propojovat Česko s Jižní Afrikou. Posledních šest let tak probíhají několikaměsíční pobyty mladých hráčů na jihoafrických středních školách. Do Čech naopak míří trenéři a hráči.    

Velvyslanectví České republiky podpořilo hráče účastí na závěrečném zápase na stadionu v Durbanu, kde se hráči Czech StarsXV utkali za úporného vedra s mistry South African Legends, kteří se skládají z bývalých hráčů prvoligových Sharks a národní reprezentace Springboks. Češi získali celkově  17 bodů, když třikrát  se jim podařilo položit pětku.  Bodů ve skore  na straně Legends bylo poměrně více, ale v tomto zápase šlo o jiné hodnoty, byl to symbolický, přátelský zápas, při kterém u Čechů domácími borci byla hodnocena jejich odvaha a přátelský duch. Utkání dopadlo asi tak, jak by dopadl zápas Jihoafričanů v hokeji, kdyby se jej stejní hráči odvážili zahrát v Česku. Ostatně  prvoligoví Sharks, jejichž zápas následoval na stadionu v sobotu 4. února 2023 po  Českých hvězdách, byli sami na domovském hřišti poraženi hráči Stormers z Kapského Města 19:46 a tak v Durbanu trochu zavládl smutek.

Čeští hráči zahráli nejenom přátelské zápasy v Durbanu a v Dračích horách, ale čekalo je v JAR i několik týmových tréninků pod vedením zkušených jihoafrických trenérů, trenérský seminář a rovněž sledovali mistrovské utkání Sharks -  Stormers. Nechybělo ani Safari v druhém nejstarším Národním parku v Hluhluhwe, dále výlet po hroší řece ve Svaté Lucii, či výlet na čtyřkolkách nebo potápění se žraloky v oceánu.

Jihoafričtí ragbisté projevili zájem přijet do České republiky a poměřit tam síly s místními ragbisty. Na druhou stranu je do budoucna  v plánu i další česká účast na ragby v JAR a to v Pretorii a Kapském Městě.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . 
(Petr Skála jen mírně zasáhl do textu konzulky  Alice Mžykové uveřejněném na mzv.cz, foto: facebook Antonína Brabce)


(2023 / 14 /  5 /  0  )