O výsledcích v sedmičkách obou českých kategorií žen rozhodují špičkové individuality  Uplynulý víkend v polském Zabki skončily sedmičkové Turnaje Rugby Europe. Na krásném místním stadionu byly odehrány mládežnické turnaje kategorie dívek i hochů  U-18 Trophy. V dívčí kategorii startovalo sedm  týmů - Portugalsko, Turecko, Wales, Litva, Švédsko, Maďarsko a Rumunsko. Většina zápasů měla slabou úroveň a je evidentní, že v těchto zemích se této náročné ragbyové disciplíně vůbec nevěnují. Příkladem je Rumunsko, které bylo nejhorším týmem, který si odnesl i takové porážky jako 0:66 s Portugalskem nebo 0:38 s Tureckem, které bylo překvapením turnaje. Velký favorit domácí Polky, prohrály s bojovnými Lotyškami 12:17 a tak hrály pouze o 3.místo. Vítězem se nakonec staly Welšanky, které ze šesti zápasů jich vyhrály pět  a jen jednou prohrály, získaly 16 bodů a skóre + 202. Stejné body získalo Portugalsko, ale měly horší skóre + 166. Ale i překvapení turnaje Turecko, získalo 16 bodů, ale mělo skóre jen + 62 bodů. Katastrofálně dopadly Rumunky, všechny zápasy prohrály s pasivním skóre - 261.

  Česká  děvčata v této kategorii jsou daleko herně vyspělejší a zaslouženě si o týden dříve v Championatu RE si v Praze vybojovala bronzové medaile. České ragby tak zaznamenalo další významný úspěch.  Úspěchy ženského ženského ragby ukazují, jak českému ragby pomohla   finanční injekce na rozvoj této olympijské disciplíny, kterou získala Česká rugbyová unie poprvé už pro rok 2022.  Ta umožnila tuzemským  výběrům kvalitní celoroční přípravu. Je evidentní, že ve velké většině zemí, se této disciplíně zatím vůbec nevěnují. Pouze Francie má vypracovaný systém formování hráček a k tomu příslušné kvalitní soutěže. I v tomto případě je třetí  místo Česka zázrakem, protože nemáme vůbec žádnou širokou  hráčskou základnu. Předností českých ragbistek  je v tom, že v obou kategoriích máme špičkové individuality, které jsou rozhodujícím elementem pro konečný výsledek. To se ukázalo i v nižší  soutěži Trophy dívek, ve které  mělo Turecko dvě hráčky, které svojí rychlostí převyšovaly své soupeře. Je sice záslužné, že Rugby Europe pořádá soutěž druhého výkonnostního sledu, kde překvapivě hrál i  Wales, ale turnaj dívek jasně prokázal, že ragbyové "sedmičky" mládeže jsou pro tyto účastnice jenom jednorázovou akcí. 

  V kategorii chlapců bylo startovní pole ještě větší,neboť zde hrály zde Rumuni, Švédové, Poláci, Lotyši, Chorvati, Bulhaři, Lucemburg, Moldavie, Monako, Andorra, Srbsko, Maďarsko a Bosna a Hercegovina.  Zápasy, kterým chyběl jakýkoli herní systém, rozhodovaly individuální přednosti hráčů, kteří na tom byli rychlostně lepší, než jejich soupeři. Finále lépe zvládli Rumuni. kteří se štěstím zdolali Lotyše 19:12, Poláci nakonec uhráli bronz, když po velkém boji porazili Švédy 24:17.
Také  chlapci Česka jsou herně v této věkové kategorii úspěšnější, když v  kategorii Championatu RE týden předtím vybojovali šesté místo. Čechům by však postupující Rumuni  neměli být v příštím ročníku  vážným konkurentem. Na turnaji Trophy sedmiček chlapců  se velmi dobře uvedl český mladý rozhodčí Ondřej Fořt.

  Vysoký standard má World Rugby Turnaj U-20 Trophy XV, který se koná na Národním stadionu v Niarobi v Keni. Osm  zemí je rozděleno do dvou skupin po čtyřech  týmech. A - Skotsko, Uruguay, USA a Zimbabwe * B -  Španělsko, Samoa, Hong-kong a Keňa.  Pořadí ve skupinách zatím odpovídá, umístěním zemí jak je uvedeno. Pro Evropu je úspěchem, že obě skupiny vedou  Skotsko a  Španělsko. V úterý 25.července 2023 se hrají poslední zápasy ve skupinách a finálové boje jsou naplánovány na neděli 30.července 2023.

   World Rugby uveřejnil osm  měst, kde se budou pořádat Turnaje HSBC - SVNS Sevens Series. První turnaj bude v Dubai - 2. a 3. prosince 2023,  dále 9 - 10.12. prosince 2023 v Cape Town. V roce 2024 začíná 26 - 28. ledna v Perthu, pokračuje 23 - 25 února 2024 ve Vancouveru, 2. a  3. března 2024 v Los Angeles, 5 - 7.dubna 2024 v Hong-kongu, 3 - 5.května 2024 v Singaporu a finálovým turnajem byl pověřen Madrid, kde se bude hrát  31.května až  2.června 2024.

   První přípravná utkání na Světový pohár odehrálo Japonsko, které doma podlehlo překvapivě Samoa 22 : 24 a Fidži si poradilo s Tongou 36 : 20. ***  Francouzi po týdenním odpočinku, startují závěrečnou přípravu na Světový pohár v jejich centru v Marcoussis. Galthie nominoval 42 hráčů, které čekají 2 přípravné zápasy se Skotskem. První 5.srpna 2023 na stadionu Murraifield v Edinbourgu a o týden později v Saint Etienne ve Francii. V plánu jsou ještě dvě utkání, jedno z Fidži a druhé s Austrálií. Poté bude určena konečná nominace na Světový pohár. Zajímavostí je, že soutěž TOP 14 i PRO D2 budou zahájeny 18. srpna 2023 zápasem Bayonne - Stade Toulouse bez reprezentantů.  Kluby mají nárok doplnit své týmy o hráče, kteří budou nahrazovat reprezentanty po dobu Světového poháru.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž:  Petr Skála)

(2023 / 106 /  25 /  15