Ohlédnutí za víkendem nesplněných přání českého ragby (8. března - 10. března 2024)

Víkendem  nesplněných přání českého  ragby nazval uplynulé tři dny od pátku 8. března 2024 až do neděle 10. března 2024   Eduard Krützner senior, který ten víkend okomentoval pro Ceskeragby.cz.

České  "Lvice" odletěly s velkými ambicemi na druhý turnaj Sevens Challenger HSBC do Montevidea se stále žijící nadějí na tolik vytoužený cíl, kvalifikovat se na letošní Olympijské hry ve Francii. Bohužel jejich první zápas přinesl velké zklamání.  Polky Češkám  nedaly šanci a vyhrály vysoko 46:0. Zápas s Čínou mohl Česku dát ještě naději na postup ze skupiny mezi nejlepších osm  týmů. Děvčata se zlepšila a položila v závěru utkání dkonce dvě  pětky, ale na Číňanky to opět nestačilo a prohra 15:28 je  odsoudila do bojů o 9. až 12.místo. Výhra s Paraquayí 31:7, už ve srovnání s vývojem v ostatních  skupinách nemohla už na tom nic změnit. Bohužel prohra ve druhém utkání opět s Paraguayí 7:10 v boji o 9.místo nakonec Češky odsoudila až na 10.místo v turnaji. Z tohoto důvodu bude mít Česko na příštím turnaji v Krakově ve dnech 18. a 19.května 2024, už minimální možnost  vylepšit  postavení v této náročné soutěži.  Nakonec ani Polky, které Češky  jasně přehrály v základní skupině, hrály až o 5.místo.

Českým hráčkám citelně  scházejí  tolik důležité domácí náročné turnaje. Důvodem je, že se počet klubů, které jsou schopné postavit svůj samostatný tým, zmenšil na minimum. I přes všechny problémy, je nutno českým hráčkám, které  hrají  v reprezentaci,   vyslovit uznání, že s tak malým počtem aktivních hráček, startují ve druhé nejvyšší světové soutěži. Vítězem turnaje se nakonec stala Čína, která ve finále porazila Argentinu 38 : 7. Čína se stala už podruhé nejlepším týmem turnaje a Česko s Čínou podruhé hrálo ve skupině a i když prohrálo nebylo to s debaklem.

Cílem české  reprezentace mužů v soutěži Trophy Rugby Europe byl  postup do vysněné soutěže Championship. Zápas na Markétě to měl potvrdit výhrou nad silným, stále se lepšícím Švýcarskem. Při sledování tohoto utkání diváci viděli velmi dobrý výkon obou týmů. Bylo vidět, že spolu hrála  nejlepší mužstva této soutěže. Oba týmy  se čtyřikrát vystřídaly ve vedení, protože hráči bojovali o každý míč, ve velké snaze o co nejlepší výkon, také někdy zbytečně chybovali. Těsně před koncem prvního poločasu Češi strhli vedení na svoji  stranu a do šaten  šli s těsným vedením 20 : 17. Švýcaři hned na začátku druhé půle. položili pětku a dostali se opět do vedení. Domácí  bojovníci nesložili zbraně a dokázali položit krásnou pětku, na které se podíleli  mladí útočníci.  Bohužel v závěru zápasu  se domící borci dopustili zbytečných taktických chyb, při řešení herních situací a zkušenější Švýcaři toho dovedli využít. Závěr zápasu patřil Švýcarům, kteří dovedli efektivně využít chyb soupeře v obraně  k položení rozhodujících pětek, které rozhodly o  až trochu kruté porážce 25:41. Švýcarsko položilo pět  pětek a Česko tři pětky a protože rozdíl položených pětek nedosáhl číslice tři, pak  Švýcaři nezískali  žádný bonusový bod. Za čtrnáct dnů čeká Česko zápas s Ukrajinou, která svá utkání nehraje doma a proto se bude hrát  v Havířově. Všichni věříme, že český  tým předvede opět velmi dobrý výkon a v zápase potvrdí, že patří k nejlepším mužstvům této soutěže.

Chtěl bych pochválit  skvělou propagaci ragby, tím že  Unie na mezistátní utkání pozvalo prezidenta republiky pana Petra Pavla. Mohu osobně potvrdit, že se mu zápas opravdu líbil a našemu krásnému sportu fandil. V rozhovoru se mnou vzpomenul, že ragby hrál, když byl mladý, jeho otec, který byl rovněž vojákem.

Pohár šesti národů pokračoval čtvrtým kolem. Itálie potvrdila, že patří mezi  šest nejlepších zemí v Evropě, protože po velmi dobrém výkonu dokázala ve velmi vyrovnaném bojovném zápase zvítězit nad výbornými Skoty 31:29. Italské ragby je na velkém vzestupu, potvrdilo to v posledních zápasech, když s Francií uhrála pro Blues šťastně nerozhodný výsledek  13:13 a  v kategorii , U-20 dokázala Francoute  dokonce porazit, stejně jako nyní mladé Skoty vysoko 47:14.

Napínavý až do poslední minuty byl velmi vyrovnaný, fyzicky velmi náročný zápas Anglie s Irskem. Anglie se zlepšila a byla Irům velmi vyrovnaným soupeřem. Irům tentokrát chyběla jejích agresivní obrana, nebývale chybovali a nedovedli dostat Angličany pod jejích tradiční důrazný tlak. Přesto se jim málem podařilo zvítězit, když na konci zápasu vedli 22:20, už slavili vítězství, ale v 81.  minutě po tlaku Angličanů před dobře bránícími Iry svého brankoviště, rozhodl o vítězství 23:22 talentovaný Marcus Smith, málo užívaným dropem. Nečekaná prohra Irům  neumožní získat slavný Grand Chelem, který je odměnou za všechna vítězství  v Poháru. Stejně napínavý až do poslední minuty byl zápas "Dvacitek". Angličané už oslavovali vítězství, ale v posledních vteřinách dokázali mladí Irští bojovníci položit pětku, kterou prokopli a uhráli tak zasloužený nerozhodný výsledek 32:32.

Poslední zápas čtvrtého kola se odehrál v Cardiffu, kde domácí tým přivítal letos tápající Francouze. Zápas byl dlouho vyrovnaný, Walesané statečně bojovali a dokázali Blues dostat pod tlak, položili tři  pětky, ale závěr zápasu už byl zcela v režii Francouzů, kteří zvítězili s přehledem 45:24, navíc s bonusovým bodem. Mile překvapila mladá mlýnovka Nolann Le Gerrec, který byl vyhlášen hráčem zápasu. Těžký francouzský roj dělal velké problémy svým soupeřům a tradiční útočná hra donutila Dragony tvrdě a efektivně bránit až do posledních minut zápasu.  Podobným výsledkem také skončil zápas "Dvacítek" Francie zvítězila ještě výrazněji 45:12. Wales má před sebou náročná období zásadní přestavby reprezentačních celků, stejně jako zkvalitnění domácích soutěží.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz s využitím tabulek na RC Havířov, foto a koláž Petr  Skála)