Opravdu máme až 100 dobře trénovaných ragbistů, kteří mohou Česko reprezentovat? Předpokládejme, že úspěšně!

Ragbyové události prvního listopadového víkendu  a nebylo jich málo, okomentoval  pro Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.
Ještě plní krásných dojmů ze Světového poháru, jsme měli možnost o prvním listopadovém  víkendu posoudit, jak je na tom české ragby v porovnání s tím světovým.  V sobotu 4. listopadu 2023 v soutěži Rugby Europe Trophy splnili čeští reprezentanti svůj slib, že odčiní zbytečnou prorážku ze Švédska a zaboduji v zápase s Chorvatskem, který vyhráli zaslouženě 48:22 (36:7). O vysoké vítězství se zasloužili čeští ragbisté už v prvních 25 minutách zápasu, které byly nadstandardní, když soupeřům Česko nedalo žádnou šanci. Domácí ragbisté položili čtyři pětky, které s přehledem navyšoval přesný zadák Cimprich a tak  brzo vedli 28:0. Přitom Chorvaté nebyli o tolik slabší než Češi, ale tuzemští hráči ragby dovedli využít všech jejich chyb a obratem je za ně potrestat. Do poločasu Česko ještě  navýšilo vedení o TK a další pětku, ale nechalo si také v závěru dát zbytečnou pětku poté, co  česká  obrana zaváhala a umožnila nejlepšímu hráči soupeře projít  hladce domácí obranou až pod háčko a upravit stav skore na 36:7. Druhý poločas už byl vyrovnanější a který dokonce soupeři vyhráli 15:12. Chorvatský útok předvedl několik rychlých útočných akcí a Češi měli co dělat, aby  se ubránili dalším nájezdům.  Češi tak v závěru utkání, snad uklidněni tím, že zápas s přehledem vyhrávali, dostali tři  zbytečné pětky od rychlonohých útočníků soupeře. Českým hráčům gratuluji  za jejich bojovný výkon a věřím, že  před  dalšími zápasy mají  ještě čas, aby natrénovali lepší celistvost  obrany.

  Horší to bylo v utkání v evropské soutěži Super Cup s  českou účastí. Český tým  Bohemia Warriors se utkal v rumunském Baia Mare s Romania Wolwes a utržil zdrcující porážku 7:76. Na jedné straně je dobře, že cílem české  unie je, aby širší kádr reprezentace měl možnost se utkávat se silnými soupeři a tím získávat cenné zkušenosti  pro jejich další ragbyovou karieru. To považuji za  správný názor, ale na druhou stranu se nesmí  přecenit, jaké máme   možnosti, jak z pohledu  sportovní výkonnosti směrem k soupeřům, tak po ekonomické stránce při zajíšťování účasti v této soutěži, nu  a to  se podle mého názoru České  rugbyové  unii    v případě výběru  Super Cupu nepovedlo.   Českým hráčům na formě nepřidala už samotná  jízda autobusem z Prahy až do Baia Mare a už vůbec ne zpáteční cesta po tak náročném zápase, která  musela být  pro hráče krutá a to se může pak  negativně projevit  na jejich formě. Nyní  české ragbisty  čeká velmi těžké utkání s Brussels Devils, kteří zvítězili celkem s přehledem s nizozemským  týmem Delta 41:12. Vraťme se ještě k odehranému utkání v Rumunsku. Pro český  tým bylo ještě štěstí, že se hrálo za deště, neboť za sucha by byla porážka ještě vyšší. Pamatuji si, že trenéři před tímto zápasem zdůrazňovali, že celou přípravu zaměří na zkvalitnění obrany, ale výsledek zápasu potvrdil, že tento zásadní prvek úspěchu, hráči zcela nezvládli, což dokládá dvanáct pětek položených v českém brankovišti. Přitom českým hráčům nelze nic vytýkat. Bojovali, ale když jim nízká úroveň domácích soutěží  neumožňuje, aby se mohli na tak náročné zápasy dlouhodobě náležitě připravit, pak to dopadne, jak to dopadlo.   Každopádně tuzemští odborníci a ti, co se za ně vydávají,  zřejmě přecenili možnosti úzké tuzemské hráčské základny. Navíc skutečnost, že podzimní Pohár XV už skončil 21. října 2023, způsobila, že čeští  amatéři budou postrádat metodický pravidelný tréninkový proces a to po celých pět listopadových týdnů.

   Nemám představu, protože jej  ani nikdo nezveřejnil, jak je náročný tréninkový plán pro české  amatérské hráče, kteří nyní prožijí tři nejnáročnější týdny roku, při kterých se do nejrůznějších měření sil zapojí ragbisté  čtyř českých reprezentačních týmů. Vždyť se tu hraje  ME U-18, U-20, Bohemia Warrios (U-23) čekají zápasy s Devils a s týmem Delta a Áčko hraje s Litvou.

    Pokládám regulérní  otázku ... Opravdu máme až  100 špičkových, dobře trénovaných hráčů, kteří nás budou úspěšně reprezentovat v evropských vrcholových soutěží?
Dovolím si na ni odpovědět. Nemáme!  Přiznejme si krutou realitu.  Pohár XV mužů  s třinácti neodehranými zápasy, krutá porážka Bohemia Warrios 76:7, osm  neodehraných zápasů v podzimní soutěži U-18,  ve které jen tři kluby mají samostatný tým. Je neuvěřitelné, že junioři za podzim 2023, pokud se vůbec sejdou,  odehráli nebo možná ještě odehrají celkem  jen šest zápasů za celý podzim?

- Čeká nás vrchol sezóny,  na který se všichni těšíme, všem týmům přeji co nejlepší výsledky, ale nebude to lehké. Bude třeba využít všech získaných zkušeností k zásadním změnám, které povedou ke zkvalitnění tréninkového procesu a k náročnosti  domácích ragbyových soutěží. 
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto a koláž Petr  Skála)

(2023 / 152 /  35 /  16)