Pětaosmdesátiletý bard ragby Eduard Krützner alias Medák 64 let ve službách ragbyového míče


Eduard Krützner alias Medák narozený 16. dubna 1935 slaví pětaosmdesátiny


Pražský rodák pětaosmdesátiletý ragbyový bard Eduard Krützner senior alias Medák,  se od mládí věnoval řadě sportů, tenisem, plaváním, hokejem, volejbalem počínaje a konče basketbalem, ve kterém se stal s klubem Orbis Praha mistrem ČR a startoval v PMEZ.

Na ragby jej přivedli jednoho dne v září 1956 jeho spolupracovníci z Pražské hygienické stanice  Jan Kudrna a Miroslav Vondráček, který byl také jako Medák bývalý hráč v basketbale a navíc reprezentant .

Jak říkám ..."Zpočátku jsem stíhal hrát  oba sporty, v zimě basketbal a od jara do podzimu ragby. To pro mne mělo velkou výhodu, neboť jsem  trénoval pětkrát  týdně a měl tak dobrou individuální techniku. V ragby jsem již za půl roku hrál za Áčko Pragy, které v té době patřilo k nejlepším u nás. Z obou  sportů jsem si  pak posléze vybral jen ragby, zejména pro výbornou partu, která pro hru se šišatým míčem tehdy obětovala všechen svůj volný čas. Proto jsme měli skvělé výsledky v domácí soutěži i v PMEZ," zavzpomínal Eduard Krützner.

V reprezentaci hrál Medák  od roku 1959 až do roku 1972 a z toho 8 let byl jejím kapitánem. Československá reprezentace v té době startovala na ME v nejvyšší divizi a byla v té době  obávaným soupeřem i pro takový tým jako například   Francie. Proto také Francouzi postavili proti Československu v roce 1968 svůj nejsilnější tým, který tehdy vyhrál Pohár pěti národů. V roce 1968 hrál Eduard Krützner v týmu Evropy, který  se v rámci oslav 60 let ragby v Německu s ním utkalo.

V roce 1971 hrálo Československo s Belgií, za kterou  hrál proti domácímu týmu v belgickém roji  i pozdější předseda mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Eduard Krützner vystudoval trenérskou školu na Fakultě tělesné výchovy a sportu a už v roce 1970 byl po utkání Francie – Československo osloven francouzským klubem Olympique Besancon s nabídkou hrát za něj. Nakonec Medák obdržel povolení od tehdejšího ČSTV a v Besanconu mohl tak jako první československý ragbista hrát po dobu dvou let ve Francii ragby. S týmem postoupil do druhé nejvyšší soutěže a posléze, kdy se stal hrajícím trenérem, za rok Besancon postoupil do té nejvyšší soutěže do I.divize.

Během pobytu ve Francii navázal řadu přátelství s předními francouzskými hráči, trenéry i funkcionáři, absolvoval rovněž ve Francii kvalitní trenérské stáže.

Po návratu z Francie Eduard Krützner trénoval Pragovku, s  kterou za svoji hráčskou a trenérskou kariéru celkem získal 11 titulů. Stal se i trenérem reprezentace. Zároveň aktivně pracoval v Trenérsko-metodické komisi, která za jeho působení vydala řada materiálů pro tuzemské trenéry a organizovala stáže vedené francouzskými experty.

V roce 1978 dokázal ve spolupráci s Comité Lyonnais, s tehdy z nejúspěšnějších Comité ve Francii, zajistit účast československých kadetů na největším mezinárodním mládežnickém turnaji na světě, které pořádalo město Lyon. A tak se čeští ragbisté tohoto evropského turnaje zúčastnili celkem na 21. ročnících a to zajisté kladně poznamenalo sportovní růst řady pozdějších reprezentantů.

V roce 1979 se stal členem sportovní komise FIRA-AER , kde Krützner pracoval v sekci rozvoje mládežnického ragby.

V roce 1990 byl nominován do skupiny expertů FIRA-AER, která měla za úkol jednak školení trenérů členských federací FIRA-AER, ale provádět analýzy a návrhy na zkvalitnění trenérsko-metodické práce v jednotlivých uniích.

Pravidelně pořádal školení pro české trenéry a jistou dobu přednášel na Fakultě tělesné výchovy a sportu - specializaci ragby.  V roce 1990 se stal generálním sekretářem ČSRU a v letech  2003 - 2007 byl prezidentem České rugbyové unie. V roce 2002 byl zvolen do Exekutivy FIRA-AER, kde tuto funkci zastával až do roku 2009.

Deset let od roku 1995 je  komisařem a delegátem FIRA-AER a tuto funkci vykonává až dodnes. Pravidelně se zúčastňuje mezistátních zápasů a podává o nich zprávy pro evropskou federaci, která byla přejmenována na Rugby Europe.

"Ragby je sport, který stále dodržuje své základní hodnoty, pro které si jej vybrala drtivá většina ragbistů a tím jsou smysl pro fair-play. I když ragby je sport kolektivní a kontaktní, kde se prosazují fyzické přednosti, děje se tak jen v rámci pravidel. Proto také na stadionech zatím nikdy nebyly problémy s diváky, jaké známe například z fotbalu. Ragbisté  hrají s maximálním nasazením a se smyslem pro fair-play," tvrdí o ragby  Eduard Krützner senior.

V současné době se Medák  snaží stále předávat své dlouhodobé zkušenosti mladším ragbistům.

Když byl v dubnu 2017 uveden jako první a dosud jediný ragbista do Síně slávy českého ragby, tehdejší šéf České rugbyové unie Pavel  Chaloupka mu vzkázal, že tato jeho nová pozice jej zavazuje, aby kdykoliv, když bude chtít českým ragbistům něco kritického sdělit, tak aby tak učinil.

Ostatně k tomu jej ani nemusel vyzývat, neboť to už několik let sám dodnes činí ve svých komentářích ke všemu, co se v tuzemském i ve světovém ragby děje.  

Jak říkám ...„Ragby není jenom sport, ale je to životní filozofie, která velmi kladně ovlivňuje život každého jednotlivce, který tento sport opravdových kamarádů poznal. Mám to štěstí, že jsem díky ragby poznal prakticky celý svět, ale hlavně získal tolik upřímných a věrných kamarádů na celé zeměkouli,“ řekl pro ragbyový magazín Českéragby.cz.


„Já měl v životě to štěstí, že jsem poznal mnoho ragbyových nadšenců, kteří mne pro tento nejkrásnější sport získali. Ragby zásadně poznamenalo celý můj sportovní život. Snad nejvíc mne ovlivnil Honza Kudrna, který mne k ragby přivedl. To byl opravdový Monsieur Ragby,“ dodal Eduard Krützner, jemuž ragbisté říkají Medák.

Eduard Krützner během svého čtyřiašedesátiletého  působení v ragbyovém dění vychoval stovky hráčů, desítky reprezentantů a svým příkladem podobně jako jeho přítel Jan Kudrna přivedl k ragby desítky dalších nadšenců a v mnoha případech následovníků.

  Před pěti lety v roce svého životního jubilea si Medák udělal radost, když vydal vlastním nákladem sepsané vzpomínky.

Jak říkám ...„V České republice v současné době není významnější ragbyová osobnost než je Eduard Krützner senior," řekl s uznáním současný předseda RC Praga Praha Luděk Kudláček.
„Za to, že jsem se mohl tak plně věnovat ragby, vděčím především mé ženě, která mne vždy podporovala. Neměla to vždy lehké, zvláště když i oba synkové se stali  rovněž ragbisty  a i  ti zase rozšířili naši ragbyovou rodinu o vnučky  ragbistky  a jak doufám i další úspěšné pravnuky a pravnučky hrající ragby," řekl pro ragbyový magazín Českeragby.cz letošní ragbyový jubilant.

„Jako dlouholetý bývalý pracovník Pražské hygienické stanice si dovedu představit, jakou časově náročnou práci mají nyní právě hygienici, kteří v Praze i na dalších stanicích jsou dnem i v noci v pohotovosti. Přál bych si, abychom všichni úspěšně a ve zdraví přežili tuto nelehkou dobu. Ragbistům vzkazuji, aby se snažili dodržovat všechny kladné hodnoty této hry - solidaritu, respekt, smysl pro fair-play a přátelství. My v tomto nejtěžším zápase naši kariéry nakonec zvítězíme," věří pan Ragbista Eduard Krützner senior alias Medák.

S přáním všeho dobrého se k celé řadě ragbistů, bývalých spoluhráčů, kamarádů a příznivců ragby připojila i media  ragbyový magazín  Českéragby.cz, zpravodajský sportovní  web Sportovnilisty.cz.


(ps, SportovniListy.cz  Českeragby.cz, foto: Petr Skála)