Praga a Dragon Brno budou dál hrát extraligu ragby a ragbisté Přelouče a Vídně první ligu

Českou extraligu  ragby budou dál hrát i v roce 2024  ragbisté Pragy Praha a Dragonu Brno a  protože se snížil počet extraligových týmů z osmi na šest, musely si Praga Praha a Dragon Brno  účast v nejvyšší ragbyové soutěži  pojistit vítězstvím v baráži.  Proto se ještě měsíc po skončené extraligy pátý tým  Praga  úspěšně utkal v Praze s druhým týmem první ligy s Přeloučí  a  šestý extraligový tým 2023 Dragon Brno vyhrál  ve Vídni s vítězem první ligy.   Po  utkáních baráže o udržení v nejvyšší ragbyové soutěži poražení ragbisté Přelouče a Vídně zůstali prvoligoví.

V Praze ve Vysočanech u Rokytky viděli diváci utkání Praga - Přelouč celkem 11 položených pětek, z nichž nejvíce pět z osmi pětek Pražanů  položil Jihoafričan  Monwabisi  Mkhwakhwi. Naopak za Přeloučany se mimořádně dařilo Oldřichovi Chrbolkovi, který položil za Přelouč dvě pětky a po samostatném úniku obranou Pragy a přihrávkou Jakubovi Čížkovi těsně před brankovištěm Pragy se zasloužil i o položení třetí pětky Východočechů, která uzavřela skore  zápasu s těmito čísly 50:19.

"Vyhrát nad Přeloučí byla nutnost a neúspěch si snad nikdo z hráčů ani z našich příznivců nepřipouštěl. Přesto musím sklonit poklonu hře hráčů Přelouče, kteří nás dokonce třikrát překvapili svými útoky a bodovali. Škoda, že se extraliga nebude hrát s osmi týmy. Účast Přelouče v extralize  by určitě byla přínosná," řekl pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz jeden z trenérů Pragy Pavel Šťastný junior, který po utkání oznámil, že odchází z postu trenéra mužů a od podzimu 2023 bude trénovat mládežnické družstvo, ve kterém ragby hrají oba synci trenéra, tedy  třetí generace Šťastných ragbistů. 

"Je pravda, že Pragu jsme nikdy v soutěžních utkáních neporazili, ale to vůbec neznamenalo, že jsme přijeli do Prahy prohrát. Je otázkou, jak by pražský tým, za který sedm pětek z osmi položili její hráči hostující v Pragovce z Jižní Afriky, hrál bez nich, ale tomu nedošlo. Náš tým složený výhradně s českých hráčů ve většině z odchovanců z našeho klubu v utkáních proti týmům, za které  hrají cizinci z Jižní Afriky, z Gruzie nebo z Namibie, je trochu v nevýhodě, ale zahraniční posily si v Přelouči nemůžeme dovolit," řekl pro Ceskeragby.cz Jakub Čížek, který Pragovce položil jednu pětku.

"Musím  pochválit výkon rozhodčího Ondřeje Fořta, který sice pískal teprve své druhé utkání extraligy, ale vedl si přitom velmi dobře. Hru zbytečně nekouskoval, což pomohlo k tomu, že diváci sledující toto utkání viděli  pěknou  podívané,"   konstatovala legenda českého ragby Eduard Krützner senior nejstarší z bývalých ragbistů, kteří v hledišti ragbyové hřiště Pragy sledovali pro Pragu velmi důležité utkání.    

Ve druhém utkání baráže v extralize 2023 šestý Dragon Brno porazil ve Vídni vítěze první ligy Rugby Union Donau Vienna 37:22 a na položené pětky 7:3.

Extraligu 2024, která se bude hrát jen v šesti týmech,  budou hrát tyto týmy: Říčany, Sparta Praha, Tatra Smíchov, Vyškov, Praga Praha, Dragon Brno.
První ligu 2024 budou hrát tyto týmy:  Rugby Union Donau Vienn, Přelouč, Slavia Praha, Zlín, Bystrc Brno a Tatra Smíchov B.
Praha a Vídeň 17. června 2023


  Ragby                                                                                          

Baráž o udržení v české extralize

Praga Praha - RC Přelouč 50:19 (33:12) * pětky 8:3
Body: Monwabisi  Mkhwakhwi 25, Petr Čížek a Mgalo (oba 10), Dan Hošek 5 - Oldřich Chrbalka 10, Jakub Čížek 5, Jan Kohout 4 * Rozhodoval Ondřej Fořt.
Rugby Union Donau Vienna - Dragon Brno 22:37 (10:15) * pětky 3:7

Body:  Reiseneder 10,  Max Schwab 7, Morita Schwab 5 -  Pochlopeň  10, Samet 7, Opluštil, Buryánek, Hlušek, Cornejo (všichni po 5) * Rozhodoval Tůma.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde(Petr Skála pro Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)

(2023 / 87 /  21 /  15)