Pro mne osobně byla oslava 80 let Pragovky s třetím poločasem opravdovým ragbyovým svátkem

Od soboty  15. června  do neděle 16. června  2024 si příznivci ragby přišli na své.    Bohatý ragbyový víkendový program  okomentoval pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior     aneb co se děje ve  světovém  I v tuzemském  ragby ?   

     Přečtěte si aktuální  glosy a zajímavosti z ragbyových mlýnů  mimo jiné i   


     z Monaka, z  Francie, z Chorvatska   a z dalších zemí  a také z tuzemska ...       Příští víkend hostí Monako poslední kvalifikační turnaj "sedmiček", ve kterém se bude rozhodovat o  posledním volném místě pro start na OH v Paříži. Dvanáct zemí bylo rozděleno do tří skupin po čtyrech  týmech.

Skupina A - Argentina - Keňa - Papua Nová Gvinea  - Samoa
Skupina B - Hong-kong - Jamaica - Paraguay - Uganda
Skupina C - Česko - Čína - Polsko - Mexiko.

První zápas odehrají české reprezentantky v pátek 21.června 2024 od 13,00 hodin  s favoritkami z Polska, druhý hrací den v sobotu 22. června 2024  od 10,24 hodin s Čínou a poslední zápas v 15,00 hodin s Mexikem.  Skupina C je hodně  těžká skupina a české ragbistky  čekají nejsilnější  týmy, ale ví se, že lvice jsou velké bojovnice. Držím  jim palce.


   Olympijský turnaj v Paříži se bude hrát na Stade France v termínu 24. - 30. července, za účasti dvanácti  zemí. Hraje se ve třech  skupinách a zatím se kvalifikovaly v kategorii žen  tyto země : Francie, Nový Zéland, Fidži, Irsko, USA, Brasilie, Velká Británie, Kanada, Jižní Afrika, Austrálie a Japonsko. Proč by to dvanácté místo nemohlo počkat na české Lvice.


   Blíží se také World Rugby pro reprezentace U-20. Bude se hrát v Jižní Africe ve Stellenbosch a Cape Town od 29. června  do 19. července 2024.  ***  Startuje dvanáct  nejlepších týmů, rozdělených do tří  skupin.   

Skupina A - Francie - Nový Zéland - Španělsko - Wales
Skupina B - Austrálie - Gruzie - Irsko - Itálie
Skupina C - Argentina - Anglie - Fidži - Jížní Afrika


   World Rugby Trophy  se hraje ve Skotsku začátkem července a startuje zde osm  zemí. Skupina A - Hong-kong - Japonsko - Samoa a Skotsko a Skupina B - Keňa - Holandsko - Uruguay a USA.
   Výsledky finálových zápasů v nejvyšších soutěžích v Evropě, které se všechny hrají systémem podzim - jaro.

Itálie - Petrarca Padova - Viadana 24:10. 
Gruzie *  Armia Tbilisi : Artsiveli 23:6
Nizozemsko *  Gool - Haagse 22:12
Polsko  *  Orkana Sochaczew : Ognivo Sopoty 22:18
Portugalsko * Belenense - Agronomia 19:18
Rumunsko * Dinamo Bucurest - Timisoira 28:22
Německo  * Frankfurt - Neuenheim - 20 : 14
Skotsko *  Currie - Harwick 26:21
Wales  * Llandowery - Newport 14:7    Ve Francii v boji o semifinále vyhrál La Rochelle v Toulonu v napínavém utkání 34:29 a v semifinále se utká v příštím víkendu se Stade Toulousain.***  Ve druhém utkání Bordeaux-Begles přivítal na svém hřišti Racing 92 a zvítězil 31:17 a utká se v Bordeaux se Stade Francais. *** Je třeba poděkovat těm, kteří zařídili, že TV Canal +   tyto zápasy přenáší na programu - TOP 14.  ***  
Úžasná byla baráž o TOP 14 ve které se Grenoble pokusil o postup, ale nakonec prohrál s účastníkem TOP 14 Montpellier 18:20.

   Velkým překvapením je vítězství Servette Geneve v Pyrenejském Mauléonu ve finále francouzské Fédérale 1 - 28:9. Francouzský trenér Gregori Grenier udělal v klubu obrovskou práci, když se mu povedlo během posledních 10 let, 8 x postoupit do vyšší soutěže. Úspěch je korunován prvním vítězstvím zahraničního klubu ve francouzské soutěži a postup do vyšší soutěže Nationale.

   Pro mne osobně  byla opravdovým ragbyový svátkem Oslava 80 let Pragovky. Kromě tří zápasů, velmi dobré herní úrovně, Praga - Bystrc U-16, Old boys Praga - Czechs stars a Áčko Pragovky s reprezentačním výběrem ČR do 23 let, připravily výbor  RC Praga Praha s radnicí  Prahy 9   bohatý program, jak pro ty nejmenší, tak až pro nás, Old Boys. Organizátorům proto moc děkuji.  Byl to pro mne opravdu nezapomenutelný zážitek, setkat se po létech s kamarády, s kterými jsem před léty hrál, ale hlavně s těmi, které jsem léta trénoval. Dobré jídlo, dobré pití a prima hudba, vytvořilo ten opravdový třetí poločas, jak se na ragby sluší. Nikomu se nám nechtělo domů a tak se slavilo až do pozdních nočních hodin. Stálo to opravdu za to a věřím, že všichni účastníci, kterých bylo nespočetně, odcházeli s dobrým pocitem, že si vybrali ten nejlepší sport na světě."

  Česká "sedmičková" reprezentace mužů se dostala až do finále Turnaje RE Trophy, hraném v Makarské. Ale bohužel se jim nepodařilo splnil vytčený cíl, postup do Championatu, když Česko  ve finále prohrálo s Lotyšskem 28:19.4

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .


(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto: Petr  Skála )

(2024 /  83 
/ 22 /  03 / 06)