Proč čeští ragbisté hrají v barvách dresů, které s národními barvami nemají nic společného?

Ragbyový víkend od soboty 12. listopadu do neděle 13. listopadu 2022 měl  podle Eduarda Krütznera seniora na programu  bohatý program,  do kterého zasáhli i čeští ragbisté.  Více se dočtete v jeho komentáři napsaném pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz.

Pokračovaly přípravné zápasy zemí z jižní polokoule s ragbisty ze severu.  Mile překvapili stále se zlepšující Italové, když dokázali porazili po velkém boji Austrálii 28:27. Austrálie měla šanci vyhrát, ale její kopáč v posledních vteřinách zápasu neproměnil poměrně snadný trestný kop.  * Wales si konečně připsal vítězství dobrým výkonem se silnou Argentinou 20:13. Také i v tomto zápase se bojovalo až do poslední minuty. * Irsko si poradilo se siláky z Fidži a vyhrálo 35:17. * Francie vybojovala cenné vítězství s více jak agresivní Jižní Afrikou 30:26 až v závěru zápasu. V tomto utkání došlo k pěti komocím, k několika dalším zraněním, z kterých nejvážnější byla fraktura očnice francouzského hráče Dantyho, jehož  sestřelil hlavou Stephan de Toit a proto také obdržel za to červenou kartu. Stejnou kartou byl potrestaný  kapitán Bleus Dupont, za atakování hráče Kolbeho ve výskoku. Ragby je tvrdý kontaktní sport, ale vše má své meze. Do Světového poháru chybí ještě deset  měsíců a je třeba, aby WR přijalo takové opatření, která vrátí našemu sportu respekt hráčů k fair-play. *  Anglie si tentokrát lehce poradila se samuraji z Japonska a zvítězila přesvědčivě 52:13. * Skotsko si prověřilo svou formu s All Blacks a přes porážku 23:31, která se zrodila až v poslední čtvrthodině, může být se svým výkonem spokojené.

Hrála se také utkání v soutěžích Rugby Europe. Příznivce ragby v Česku jistě potěšilo vítězství s Moldavskem 39:13. Zápas to nebyl lehký. V první půli Čechy fyzicky silnější Moldavané přehrávali ve mlýnech, tuzemským ragbistům nešly  ani auty, útok nedostával čisté míče, ale přesto Česko poločas vyhrálo. Ve druhé půli totiž došly Moldavanům síly a tak domácí hráči získali sebedůvěru a soupeře přehrávali ve všech herních situacích. Na  soupeři z Moldavska bylo vidět, jak mu chybí pravidelná domácí soutěž, rojníci vydrželi poločas a útočníci, kromě útokovky byli velmi slabí, dělali často individuální chyby a tým měl velký problém s efektivním systémem obrany. * Utkání Česka s Moldavskem mělo dvě rarity. Na utkání RE nominovala jako hlavní rozhodčí  Marii Latos z Německa, která svým výkonem mile překvapila. Druhou raritou bylo, že obě mužstva měla dresy v kombinaci nejrůznějších odstínu modré až  bílé. To, že na hřišti pak  pobíhali hráči obou týmů  v dresech, které se barvami od sebe moc nelišily, bylo chybou  české strany i když  domácí tým má právo volit barvy dresů.  Moldavané si patrně v ročence Rugby Europe zřejmě přečetli, že Česko má uvedeny jako národní barvy červenou a bílou a podle toho se vybavili svými  modrobílými dresy,  aniž by předpokládali, že Češi nastoupí v dresech hodně podobného zabarvení. Rád bych coby   bývalý    kapitán národního týmu a člen Síně slávy se rád dozvěděl logickou tedy ne zrovna hloupou odpověď na tuto otázku:   Proč  národní barvy, které jsou  pro všechny ostatní ragbyové národní  unie posvátné, zrovna Česká rugbyová unie z neznámých důvodů nepoužívá a proč pak čeští ragbisté hrají v dresech v barvách, které s národními  barvami nemají vůbec nic společného?  Ostatně s touto otázkou se na mne obrací další dlouholetí bývalí českoslovenští a čeští reprezentantanti, kteří rovněž očekávají logickou odpověď od současného odpovědného  funkcionáře, který o používání podivných barevných modrých dresů pro ragbyovou reprezentaci  rozhodl.

V dalších soutěžích RE konkrétně na úrovni  Trophy opět excelovali Švýcaři, kteří převálcovali Litvu 45:6 a s přehledem jsou v aktuální tabulce skupiny první. * V Conferenci 1 - Jih Izrael zvítězil až v 94. minutě tedy v nastavení, ve velmi bojovném utkání na Kypru 22:21.

Na ME U-20 v Lisabonu v boji o 7.místo Česko podlehlo Německu 26:17. Porážka mrzí o to víc, že v prvním poločase Češi  nad soupeřem dominovali a zaslouženě vedli 14:6. Druhá půle však  patřila lépe fyzicky připraveným Němcům a účinný systém českých borců z prvního poločasu se zcela rozpadl. Hráčům Česka bych nic nevyčítat, bojovali až do poslední minuty, ale řada chyb jim už neumožnily položit důležité pětky. Jinak na pětky utkání skončilo 2:2, ale Německo proměnilo více kopů. Zápas o sedmé místo evropského šampionátu U20  opět potvrdil, že českým hráčům chybí fyzická kondice a potřebné zkušenosti s řešením herních situací, které hráči získávají pouze velkým počtem odehraných  kvalitních náročných zápasů v domácích soutěžích. Ty už léta nemáme a stále hledáme důvody, proč nemůžeme organizovat domácí soutěže stejným, léta prověřeným systémem jako celá Evropa ...

Ve  Spojených arabských emirátech se před týdenm rozehrála kvalifikace na MS. Ve druhém kole Portugalsko smetlo v kvalifikaci na Světový pohár Keňu 85:0 a ragbisté USA zvítězili  nad Hong-kongem 49:7 a tak o jediném postupujícím týmu se rozhodne v utkání neporažených týmů 19.listopadu 2022. Bude postupujícím dvacátým týmem, který bude hrát ve skupině C  MS Portugalsko nebo USA? Obě země už na MS ostatně hrály, takže by ani pro jeden tým nebyl postup mezi elitu jejich premiérou.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)