Proč pro zlepšení úrovně českého ragby nerozšíříme Extraligu alespoň na sedm týmů?

Víkendem  plným  krásných ragbyových zápasů .nazval uplynulé dva  dny od soboty  16. března 2024 až do neděle 17. března 2024   Eduard Krützner senior, který ten víkend okomentoval pro Ceskeragby.cz.

Poslední kolo Poháru šesti národů příznivcům ragby nabídlo tři  zajímavé zápasy.  Nejprve Itálie zvítězila v Cardiffu nad domácím Walsem 24:21. Italové byli po celé utkání lepším týmem, zlepšili ještě více agresivní obranu a i roj byl ve standardkách lepší. Wales položil dvě šťastné pětky až v koncovce zápasu, jinak hrál velmi chaoticky, bez systému se spoustou chyb. Waleské ragby čeká dlouhá cesta k tomu, aby se vrátila mezi přední světové mužstva.   Itálie se totiž značně zlepšila  a bude velmi nebezpečným soupeřem pro všechny přední světové ragbyové reprezentace.

Irsko přivítalo dávného soka Skoty a ve velmi vyrovnaném utkání zvítězilo 17:13 a stalo se tak zaslouženě vítězem Poháru šesti národů  2024. Irové byli o něco lepší, ale Skoti výborně bránili a jejich hru zkušeně řídil Russell. Skotové si zápas prohráli zbytečně prohranými auty, které je stály dvě důležité pětky. Na této herní úrovni, každá ztráta vlastní standartní situace bývá často potrestána.

V boji o druhé místo v Poháru se utkala Francie s Anglií v Lyonu a po velké bitvě zvítězila 33:31. V zápase plného zvratů, se týmy střídaly ve vedení, Bleus v poločase vedli, ale nástup do druhé půle se jim totálně nepovedl a už prohrávali o dvě pětky, ale pak nestárnoucí Fickou, vrátil Francouze  do hry a ujali se vedení 30:24. Drama vrcholilo, když Angličané dokázali překonat obranu Francie a těsně před koncem se ujali vedení pětkou položenou pod bránku a rázem vedli 31:30. Jenže v poslední minutě zápasu Angličané chybovali a rozhodčí nařídil trestný kop, který z velké vzdálenosti proměnil superkopáč Ramos a strhl vítězství a druhé místo v Turnaji na stranu Francie. Napínavé utkání až do konce utkání, které bohužel jen s velkými obtížemi bylo možné sledovat v přímém televizním přenosu.

Zajímavá zpráva z Francie, celé mužstvo les Bleus může poděkovat svému super kopáči Thomasu Ramosovi, který svým proměněným dálkovým trestňákem v čase 78:40  rozhodl o vítězství Francie, která tím pádem získala druhé místo v Poháru šesti národů, pro které organizátoři tohoto slavného poháru, vypsali prémii 2 800 000 euro. To už jsou slušné peníze, celý tým by měl Thomasovi líbat jeho zlatou nohu.

V Paříži na krásném stadionu Jeana Bouina se odehrály finálové zápasy Rugby Europe Championship.  V prvním utkání nastoupily týmy Belgie a Polska v boji o 7.místo. Belgičané předčili Poláky ve všech směrech a zvítězili přesvědčivě 34:8. Polský tým byl  málo pohyblivý a postrádal herní systém jak pro útok, tak pro obranu. Sázel  na svůj těžký, ale málo důrazný roj a spojky i celý útok, který  hrál  jen na náhodu. Belgičané si vzpomněli na svůj dobrý výkon, kdy v prvním kole dovedli porazit velmi silné Portugalsko a zaslouženě si zajistili konečné sedmé místo. Pro českou reprezentaci by bylo určitě prospěšné, obnovit pravidelné styky s Poláky, abychom mohli zkonfrontovat úroveň hry české  reprezentace s týmem hrajícím v Championship. Poláci sice skončili poslední, ale i tak by  byli pro českou  reprezentaci důležitým  silným soupeřem. Těžké zápasy totiž české  reprezentaci chybí, což se projevilo v jejich posledním zápase se Švýcarskem. Ta porážka Česko  stála  tři místa v rankingu WR, neboť  spadlo až na 37.místo.
  V boji o páté  místo nastoupila mužstva Nizozemska  a Německa a borci Oranje zvítězili přesvědčivě 45:0, když dali šest  krásných pětek, po kterých  z každé pozice prokopl  následný výborný kopáč Fortuin. Němci nebyli o tolik horší, jak ukazuje skóre, ale chyběla jim lepší koncovka. Už na začátku zápasu mohli vést 6:0, ale jejich kopáč s velmi snadných pozicí zklamal. Nizozemci měli dobrou obranu a velmi produktivní útok, který na tři až čtyři  přihrávky, přenesl  hru na druhou stranu hřiště a přečíslil  soupeře.

O bronzové medaile si to rozdalo Španělsko s Rumunskem a vyhrálo po velkém boji 40:33. Začátek zápasu nachytal Španěly v nedbalkách po dvou hrubých chybách už v patnácté  minutě prohrávali 0:12. Do půle to, ale herně lepší i rychlejší Španělé srovnali a uvedli se dokonce vedení 19:12. I ve druhém poločase  se projevil lepší herní systém hráčů s iberského poloostrova a postupně navyšoval skóre až na 40:23. V závěru měli Rumuni lepší fyzičku a podařilo se jím snížit dvěma pětkami na konečný výsledek 40:33. Zápas řídil velice slabý a často chybující rozhodčí Adam Jones z Walesu, což na této úrovni nebývá zvykem.

Vítězem Championshipu se stal, jak se předpokládalo, tým Gruzie, který zvítězil přesvědčivě nad Portugalskem 36:10. Lelos totiž  patří ke světové špičce. Mají velmi silný roj, který  mnohem lehčí portugalský mlýn přímo demoloval. Po každém mlýnu následoval trestný kop  a běhavý tým Portugalců neměl z čeho hrát. V první půli obrana Portugalců ještě stačila Gruzínce odskládat,  takže o body se postaral pouze na útokovce hrající  Matkava trestnými kopy a poločasové skóre bylo 12:3. Ve druhé půli Gruzínci přidali na tvrdosti a důrazu a začali pokládat pětky. Největší pokrok ve hře však udělali hráči Lelos v útočné hře. Gruzie  má  několik velmi rychlých koncových hráčů a účinný systém pro protiútoky. Ostatně všechna špičková  reprezentační mužstva musí mít v současné době velmi silnou, fyzicky zdatnou a výbušnou první řadu. Portugalci se v tomto zápase přesvědčili, že jejích cíl zvítězit v Championshipu se jím zatím nepodaří splnit, pokud zásadně nezlepší hru první řady. To je problém, který také trápí českou  reprezentaci. Současní  špičkoví prvořadníci jsou těžcí atleti s minimální váhou okolo 120 kg a velkou dynamikou, takových hráčů se moc nerodí.

Česká  Extraliga pokračovala  zápasy čtvrtého kola. Sparta podlehla Tatře 11:31, když jejich hráči, zejména ve druhém poločase udělali několik hrubých chyb, které aktivnější Tatrováci dovedli krutě potrestat.

Mile překvapila Pragovka, která bez několika opor dokázala přehrát Dragon na jejím hřišti v Cacovicích 36:11. Díky přenosu ČT Sport plus mohli toto utkání sledovat příznivci ragby po celé republice.   Dragon už nastoupil s posilami z  Namibie, ale ty zatím nijak nepřesvědčily. Praga měla neustálou převahu, přestože hrála bez Dumase, Mrtýnka a Žáka. Na útokovce hrál  velmi dobře nestárnoucí Čížek, který zkušeně řídil mladý útok Pragovky. Roj  Medvědů tradičně dominoval, jak ve mlýnech, tak v nátlakové hře pod taktovkou svého kapitána Dana Hoška. Ale pochvalu zaslouží všichni rojníci za bojovný a obětavý výkon.

Zápas Říčan s Vyškovem 28:13 jsem bohužel neviděl, ale Říčanští si vítězství pohlídali díky vyrovnanějšímu kádru mužstva. Ve vyškovském týmu podle zápisu  opět zářil Pantůček, který na postu tříčtvrtky položil  jedinou pětku Moravanů a navíc přidal dva trestné kopy, tedy celkem 11 bodů.

Vítězství pražské Slávie nad Přeloučí v první lize  98:12, která položila 16 pětek, je přesvědčivým důkazem, že start Slávie v Extralize by byl zajímavým zpestřením této  soutěže. Nabízí se otázka, proč tedy nerozšířit Extraligu alespoň na sedm klubů?   Tento výsledek a ještě další nadílky nadělované v první lize  Slavií svým soupeřům, je důkazem, že v této době systém jedné Extraligy a dalších čtyř  lig, neodpovídá současnému stavu, ve kterém jsou české kluby, které jsou úspěšně schopné vůbec hrát v těchto soutěžích. Jak pak komentovat  vítězství Petrovic ve druhé lize nad Slávii B 100:0 !!! Pokud v Česku chceme opravdu zkvalitnit tuzemské  domácí soutěže, po čem všichni trenéři volají, pak je třeba důkladně ovšem ve  větším kolektivu zástupců z klubů, kterých se to týká,  vyhodnotit současný model soutěží, který evidentně postrádá tolik potřebnou náročnost. Věřím, že lze najít společná řešení, která umožní zásadně zlepšit tuzemské  domácí soutěže.