Proč se Švýcarsko v ragby neustále zlepšuje a ragby v Česku dlouhodobě stagnuje?


Při posledním listopadovém ragbyovém víkendu od soboty 26. listopadu do neděle 27. listopadu 2022  byly k vidění ještě poslední dvě podzimní prověrky připravenosti na Světový pohár 2023, které  ukázaly, že s reprezenačními celky z jižní polokoule, které se šampionátu zúčastní,  je nutno počítat, že významně zasáhnou do bojů o postup do čtvrttfinále. Vedle reprezentačních měření síl se hrála  zajímavá utkání i v národních  klubových  soutěžích.  Podle Eduarda Krütznera seniora by  čeští ragbisté měli věnovat pozornost především počínání švýcarských ragbistů a zamyslet se, proč se zrovna švýcarské ragby dlouhodobě zlepšuje.  


  Pozvánkou na Světový pohár 2023 mohly být zápasy celků z jižní polokoule se soupeři ze severní polokoule. Například  Wales výborně rozehrál zápas s Austrálií. V prvním poločase jasně dominoval, ukázalo se,  jak důležitým hráčem pro Wales je odepisovaný rekordman v počtu odehraných zápasů za reprezentaci Alun Jones, stejně jako současný kapitán Tipuric. Diskutabilní žlutá karta Tipurice nakonec rozhodla o další porážce svěřenců trenéra Pivaca až v závěrečných minutách zápasu 34:39. Walesu zřejmě chybí vyrovnaná lavička náhradníků, zejména když postihne tým větší marodka.  * Ve druhém stejně napínavém zápase Anglie podlehla úřadujícím mistrům světa, což jsou tvrďáci z Jižní Afriky,  až ke konci utkání 13:27."

  Podzimní testy ragbyovým příznivcům  ukázaly, kam se ragby ubírá. Dochází k dalšímu zrychlení hry, k větší agresivitě, někdy až nad rámec pravidel, což bohužel přináší nárůst zraněních hráčů. Pro české  trenéry z toho plyne poučení, že se musí zásadně zlepšit fyzická kondice v tuzemsku ragby hrajících hráčů."

  World Rugby vyhlásil hráčkou roku 2022 Novozelanďanku - vítězku Světového poháru - Ruahel Demant a nejlepším ragbistou se stal Ir Josh van der Flier, který se svým týmem zase vévodí rankingu WR."

   O posledním listopadovém víkendu pokračovaly  soutěže v celé Evropě. Ve Francii v TOP 14 vede Toulouse z 35 body, před Stade Rochelais 31 a Montpellier s 28. Ve druhé nejvyyší francouzské soutěži v  PRO D2 vévodí bývalý klub Rapanta a Němečka Oyonnaxse  45 body, před Biarritzem a Grenoblem. *  V Premiership jsou suverénem Saraséni s 48 body, na druhém místě jsou Sale Sharks 32 a třetí Harlequini 28 bodů. *  V United Rugby Championship vede Leicester , druhý je Ulster a třetí místo má Vadoana Bulls."

  Nakonec jsem  se zaměřil na dění ve stále se lepšícím ragbyovém Švýcarsku. Švýcarské ragbyové komunitě  skončila na konci listopadu 2022 podzimní sezona.  V  jejich nejvyšší soutěži, ve které  startuje osm  klubů,  po podzimu vede zdá se, že neporažené Rugby Lugano s 35 body, na druhém místě je RC Basel z 32 body a třetí je Zürich s 19 body. Mezi švýcarské kvalitní klubové týmy patří i  RC Geneva, která však  hraje ve francouzské soutěži Fédérale 2 a vede si tam velmi úspěšně. Jarní start všech soutěží ve Švýcarsku začne 25.března 2023, což znamená, že ve Švýcarsku mají  ještě delší zimní přestávku, než máme u nás v Česku.  Přesto tam Švýcaři  úspěšně hrají v soutěži Rugby Europe Trophy. Finálová utkání jsou pak plánována ve všech soutěžích na jarní termíny. A pozor. V ženské XV soutěži, která se v Česku vůbec nehraje,  hraje ve Švýcarsku dvoukolově 6 klubů!!!"


Otázka se nabízí ... Proč se Švýcarsko v ragby neustále zlepšuje a ragby v Česku  minimálně dlouhodobě stagnuje? Přitom  švýcarská reprezentace pro české ragbisty ještě nedávno nebyla silným soupeřem.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . (Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)