Proč Slavie Praha, která naděluje soupeřům v první lize nakládačky 81:0, nehraje extraligu?

Semifinalová utkání Championship Rugby Europe přinesla očekávané i neočekávané výsledky. Známe i výsledky  třetího kola jarní Extraligy, kterou  hraje  šest týmů.  O  nich   a k tomu i  jiné zajímavosti ze  světa ragby  pro Ceskeragby.cz okomentoval Eduard Krützner senior.
    Championship Rugby Europe pokračoval semifinalovými zápasy s jedním velkým  překvapením, o které se postarala Belgie na stadionu současného vedoucího klubu domácího mistrovství ve Waterloo, když prohrála se stále se lepšícím týmem Německa 11:21. Belgie po výborném výkonu v prvním kole, ve kterém  porazila výborné Portugalce, když jim nepovolila ani jednu pětku, ztratila formu i bojovnost a hráči si zřejmě přestali věřit. Němci byli ve všech směrech lepší a hlavně bojovnější. Německé ragby se neustále zlepšuje, má řadu nadějných hráčů, kteří jsou velmi dobře fyzicky připraveni na tuto náročnou soutěž.


    Gruzie na ohromném stadionu v Tbilisi porazila neškodné Rumuny 43:5, kdy položila sedm  pětek. Zápas to byl plný chyb, bal poměrně vyrovnaný, ale Rumuni měli velkou slabinu v naivní útočné řadě. Rumunský roj se snažil vyrovnat zkušenému a tvrdému roji Lelos, ale těm i přes řadu chyb, dominoval rychlý útok, který soupeře často lehce přečíslil.

     Nizozemci v Amsterdamu lehce přehráli pomalé a statické Poláky vysoko 54:7. Poláci sází na roj, ale ten je značně nepohyblivý, řada hráčů postrádá fyzičku, dá se říct, že připomínají spíše zápasníky  sumo než ragbisty. Mužstvo postrádá jakýkoli systém hry, hraje jen na náhodu, což je přesný opak hry Nizozemců, kteří našli efektivní systém, jak pro útočné akce, tak pro obranu.

   Zápas Portugalska se Španělskem v Lisabonu byl ukázkou moderního rychlého a chytrého ragby. Domácí nakonec zvítězili 33:30, ale byla to bitva až do posledního hvizdu francouzského rozhodčího Rousseleta, který citlivě posuzoval přestupky proti pravidlům a nechával hře spád. V prvním poločase měli převahu Španělé, byli agresivnější a stále vedli, ve druhé už se Portugalci prosazovali svojí rychlostí a nasazením. Opět hru velmi dobře řídili mladíci na spojkách, jsou velkým příslibem pro portugalské ragby.

   Po semifinalových zápasech Championship Rugby Europe  je dobré si přiznat, že ragby v zemích účastníků této soutěže získává stále více na popularitě, což nyní potvrdily   všechny čtyři stadiony plné nadšených diváků.
   Česká extraliga má za sebou zápasy třetího kola. Říčany s přehledem zvítězily nad Dragonem Brno 36:7. Utkání se hrálo na tréninkovém hřišti a přišlo se na něj podívat podle odhadu Jiřího Štuksy asi 250 diváků.  Dragon i po třetím kole  zůstal jediným týmem, který ještě nevyhrál.

   Tatra vydřela vítězství s nejlepším moravským klubem Vyškovem 17:15. Zápas byl vysílaný na stanici ČT Sport plus.

   Pragovka v Podvinném mlýně se štěstím porazila Spartu 15:13, když rozhodující pětku dala v 80 minutě. Sparta byla celou hodinu lepším týmem, byla agresivnější a dovedla využít mnoha chyb svého soupeře, který neuvěřitelně ztrácel prakticky všechny auty. Hra Pragovky byla rozháraná, ale naštěstí jim zbyla aspoň bojovnost, která nedovolila hráčům Sparty  ještě více bodovat. Patnáct  minut před koncem došly Spartě síly, prostřídala a zejména roj nebyl schopen konkurovat velkému tlaku Pragováků. Ti po opakovaných mlýnech ve 22 m Sparty bodovali uznanou trestnou pětkou,  která dala za stavu10:13, ještě naději na dobrý výsledek. Převaha roje nabídla vysočanským medvědům TK proti bráně, který by dvě  minuty před koncem srovnal výsledek zápasu aspoň na remízu. Jenže Praga si zvolila mlýn, který opět snadno vyhrála a pak geniální dlouhá přihrávka Jacquese Dumase, tvůrce hry, až na křídlo umožnila Pragovce  v 80.   minutě položit pětku  k praporku a tak vyhrát v extralize i potřetí . Bojovnost pragováckých mladíků ve spojení se zkušenými hráči, kteří jsou motorem mužstva, jako Dan Hošek, Jacques Dumas, ale i nestárnoucí Petr  Čížek, zásadně změnili  náladu v mužstvu, které získalo sebedůvěru a vytváří si dobrou partu.
Zápas měl svůj náboj, který byl podpořen velmi dobrou návštěvou vysočanského derby.

     V PrvníLize snad konečně vysoké vítězství Slavie nad Tatrou U23  81:0 už všechny tuzemské ragbyové odborníky,  ale i ty, kteří se za ně vydávají a rozhodují o jeho budoucnosti,  přesvědčilo, že Slavia Praha do extraligy patří. Výsledky tohoto víkendu jen potvrzují, že současný systém extraligy + čtyři další ligy neodpovídá skutečnému stavu výkonnosti českých  klubů. Je evidentní, že úroveň šesti  klubů v extralize je na vyšší úrovni, než ostatních klubů, s výjimkou Slavie Praha a možná ještě Zlína.  Sedm nebo osm  klubů v extralize by bylo  rozhodně ideálním řešením také proto, aby se zásadně zlepšila tolik požadovaná kvalita nejvyšší domácí soutěže. V první lize by se úroveň také zlepšila, kdyby v ní startovaly kluby, které jsou schopné vytvořit svůj samostatný tým. Petrovice, Přelouč v Čechách a Mariánské Hory, Havířov, Bystrc, Zlín, na Moravě, případně Vídeň. Pro ostatní kluby uspořádejme turnaje v ragby o X hráčích, s cílem motivace na vytvoření samostatného XV týmu. Béčka, tak jako všude jinde na světě hrají buď před, ale častěji, po zápase svého áčka. Je to léta vyzkoušený systém na celém světě, tak proč jej nemůžeme mít v Česku.
  Ceskeragby.cz upozorňuje   ...

Skvělou fotogalerii   90 snímků a jednoho videa zaznamenanou  fotografem Milošem Březinou při  utkání Sparta - Praga naleznete      zde ...

Líbil se vám nebo nelíbil článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ...
zde .
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto Miloš Březina a koláž Petr  Skála)

(2024 / 29 / 08 / / 01 / 04)