Půl tuctu ragbyových zajímavostí z Nového Zélandu, z Francie, z Gruzie i z domova

Půl tuctu ragbyových zajímavostí z Nového Zélandu, z Francie, z Gruzie i z domova

   Půl tuctu ragbyových zajímavostí ze světa i z domova
Nový ZélandDruhý červnový  víkend se na Novém Zélandu rozjela profesionální soutěž, kde v prvním zápase zvítězilo Otago Highlanders s Waikato Chiefs 28 : 27 v nádherném a strhujícím utkání. Ve druhém duelu v Aucklandu zvítězili domácí Blues nad Hurricanes z Welingtonu 30 : 20, před návštěvou 43 000 natěšených diváků. Blues se na tuto sezonu posílili o Beadena Barretta, ale také Dana Cartera. V zápase dominoval roj Blues a 15 bodů zaznamenala překvapivě útokovka Otere Black, Barrette hrál zadáka. Tak velkou návštěvu umožnila skutečnost, že na Novém Zélandu zemřelo pouze 22 osob z nákazy Coronaviru a tím pádem, vláda zrušila všechny opatření karantény, které bránily v šíření tohoto viru.

I v Česku známý trenér Christian Gajan ve svých 63 let ukončil svou čtyřiceti letou činnost. Začínal už ve 24 letech v Toulouse, kdy trénoval jejich Béčko, hodně se přiučil od svých vzorů, otce Jeana, ale i od Pierra Villepreuxe. Trénoval také Castres, Bayonne, v Itálii Zebre (v té době také trénoval českou reprezentaci, ale příliš neuspěl), trénoval i v Japonsku Sanix Fukuoka, zde hrál český  bývalý reprezentant a následně trenér  Martin Kafka.

Francie si upřesňuje termíny podzimních testmačů, začíná odloženým zápasem Poháru 6 zemí s Irskem, pokračují dvěma zápasy s Argentinou, dále se utká s Austrálií, Jižní Afrikou a Gruzií.

GruzieGruzínské ragby je příkladem ragbyové unie, která za poslední léta udělala největší pokrok v rozvoji ragby ve své zemi. Dosáhlo toho díky soustavnému zvyšování odborné úrovně svých trenérských kádrů, náročnou a motivační prací s mládeží, kvalitními domácími soutěžemi, které formují řadu výborných hráčů, kteří se úspěšně uplatňují v předních evropských klubech.

World RugbySe zajímavým postřehem se redaktor World Rugby, Chris Thau, který v současné době pracuje na dalším ročníku knihy World Rugby 2019, kde bude článek o ČSRU, se Eduarda Krütznera  dotázal, jak je možné že česká  reprezentace hraje v modro-bílých dresech? „Na to bohužel nemohu odpovědět, zejména proto, že v ročenkách World Rugby i Rugby Europe má Česko  uvedeny oficiální  barvy:  červená, nebo bílá," vzkázal Thauovi Medák.

Česko„Dodnes nemohu pochopit, že vedení České rugbyové unie nebyla  schopna propagačně využit Příklad Solidarity jednoho českého klubu Pragy. Klub  v době karantény vybral od svých členů a příznivců  na pomoc domu seniorů na Praze 9, více jak 74 000 Kč. Nu a tato částka se ještě posléze navýšila. Ragby se vždy honosilo svými hodnotami a tak nevím, proč se Česká rugbyová unie na tuto   opravdu záslužnou a příkladnou akci jednoho českého klubu, neupozornilo," okomentoval nedávnou událost ze života pražských ragbistů Eduard Krützner senior.(Eduard Krützner senior,  Českeragby.cz & SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)