Ragbisté Pragy po téměř šesti letech porazili ve vysočanském derby Spartu 16:14

„Poslední výhru nad Spartou si Pragovka v soutěžním utkání připsala 26. září 2015. Praga tehdy svého vysočanského rivala deklasovala poměrem 88:5. Ovšem od té doby vysočanští rivalové odehráli 15 vzájemných utkání, a ze všech odešla jako vítěz Sparta. První červnovou sobotu  konečně došlo k přerušení nepříznivé série, když Pragovka na svém domácím hřišti urvala vítězství 16:14," radoval se po šest let očekavaném vítězství rváček vítězného týmu Jiří Boháček.  

O co šlo? Derby  bylo zařazeno do  prvního kola Letního poháru ragbyých patnáctek.  Soutěže, která proběhne během tří červnových víkendů  a utká se v ní šestice týmů.

Ceskeragby.cz bylo na místě děje ...Nu a úvodním pohárovým soupeřem Pragovky byla Sparta. Derby se hrálo na nově oploceném  hřišti Pragy u Rokytky před omezeným počtem příznivců v důsledku protipandemických opatření.

Do utkání vstoupili lépe domácí borci, kteří po dvaceti minutách hry už získali  desetibodový náskok. Jako první skóroval kapitán Dan Hošek po protlačovaném míčy roje Pragy. Z kopu po pětce, a následně i z trestného kopu, se trefil Matyáš Hopp. Do půle ještě stačili hráči Sparty snížit položenou pětkou, ale Hopp dalším proměněným kopem zvýšil na poločasové skore 13:7. 

Ve druhé půli se dvacet minut před koncem Sparta dostala do vedení, když po položené pětce bodovala i po následném kopů a ujala se vedení 14:13.

Praga ovšem dvě minuty před kocem zařídila obrat, když Dan Hošek pronikl obranou soupeře, kde byl složen na dosah brankoviště. Při následném bránění se Sparta dopustila přestupku proti pravidlům, a domácí tým získal výhodu kopat trestný kop, který také Hopp proměnil. 

„Pragovce se tak povedlo po šesti letech,  přesně po 2 079 dnech nad Spartou zvítězit, a do své moci znovu získat Vysočanský pohár. Ten byl tentokrát sice předán bez zástupců radnice deváté městské části, která je před deseti lety pro tato derby nechala pořídit, ale  i tak se změna v držení poháru počítá," vypočítal počet dnů po kterých došlo k revoluční změně v historii vysočanských ragbyových derby pro ragbyový magazín ceskeragby.czu hráč Pragy Jiří Boháček.

Hrála se i další utkání Letního poháru.  Ragbisté nejstaršího pražského ragbyového klubu Slavie Praha porazili v Edenu bez zraněného jinak hrajícího trenéra Přelouče Jana Čížka tým z pardubického kraje na pětky 7:3. Ragbisté  Říčan porazili Tatru na jejím hřišti 21:19. 


Další program Letního poháru ... 2. kolo 

Sobota 12. června 2021

Sparta Praha - Slavia Praha  na hřišti na Podvinném Mlýně v Praze 9  od 14 hodin
Říčany - Praga Praha  na hřišti Josefa Kohouta od 14 hodin
Přelouč - Tatra Smíchov  na hřišti pod parkem od 14 hodin  

Praha 5. června 2021  


Letní pohár patnáctkového ragby

Praga Praha - Sparta Praha  16:14  (13:7)  pětky 1:2
Slavia Praha - RC Přelouč   46:20  (29:8)   pětky  7:3
Tatra Smíchov - RC Říčany  19:21  (19:6)  pětky  3:2


(Petr Skála, Jiří Boháček, ceskeragby.cz, foto:Petr Skála)