Ragbisté Pragy v domě Kulturně, aktivizačního centra pro seniory Prahy 9 získali sestavu příznivců

Vše začalo už v dubnu 2020, kdy  pražský ragbyový klub Praga v době vyhlášeného nouzového stavu, při kterém byly uzavřeny školy, sociální zařízení, obchody,  restaurace  a značně omezené byly výrobní provozy    uspořádal peněžní sbírku   na podporu klientů umístěných v centru sociálních služeb Prahy 9. Sbírka  se setkala s nečekaným zájmem vyjádřeným výsledkem v podobě  získaných financí.  Tak se stalo, že začátkem května 2020 předal prezident klubu Luděk Kudláček za přítomnosti místostarosty Prahy 9 Adama Važanského  do rukou ředitelky centra Michaele Žáčkové  symbolický šek v hodnotě 74 211 Kč.

Ústav tehdy oznámil, že tuto částku použije na zakoupení kolenní motodlahy v přibližné hodnotě 100 tisíc korun.  Ragbyová Pragovka tím jako sportovní klub pomohla k pohybu lidem, které osud odkázal na lůžko, ale to nebylo všechno.  Při té příležitosti byla domluvena také  návštěva ragbistů v centru za účelem uspořádání besedy o ragby. K té však z důvodů  různých  stupňů  vyhlášených karantén a zákazů návštěv nemohlo v roce 2020 dojít  a nedošlo k ní ani v následném roce. 

Ragbisté Pragy na domluvu nezapomněli a na besedu  mezi seniory přišli až 16. ledna 2022  v sestavě  mužů, kteří právě pro  hru se šišatým míčem v tuzemsku mnoho dokázali.

Šestaosmdesátiletý Eduard Krützner senior byl ve své ragbyové kariéře snad vším významným, čím lze v ragby být, protože jako ligový hráč se brzy stal i reprezentantem, později kapitánem reprezetace, následně trenér působících nejdříve ve Francii, pak po návratu ze zahraničí v Pragovce, trénoval reprezentaci, byl však i generálním sekretářem České rugbyové unie a nakonec i prezidentem této Unie.  Eduard Krützner senior, který  byl jako první uvedený do Síně slávy českého ragby, stále svůj oblíbený sport sleduje a komentuje pravidelně dění doma i ve světě na webových stránkách ragbyového magazínu ceskeragby.cz.

Druhým v partě ragbyových vypravěčů na besedě se seniory byl kapitán ragbyového týmu Pragy a  bývalý kapitán reprezentace Petr Čížek, který ač mu ještě nebylo ještě čtyřicet let, přesto již zažil s ragbyovým míčem plno událostí, protože se ragby začal věnovat  v ragbyové přípravce pod dohledem trenéra svého dědečka Jana Kudrny už od svých pěti let.

"Byla to velmi zajímavá beseda, už tím, že  s námi o ragby  besedovaly ve větším počtu zastoupené   ženy. Byl jsem překvapený, jaký  všichni, i několik můžů, kteří s námi besedovali, měli všeobecný přehled  o sportu a i o ragby toho věděli dost. Bez nádsázky mohu říci, že jsme v Kulturně, aktivizačním centru pro seniory Prahy 9 po besedě získali  celou sestavu ragbyových příznivců a domluvili jsme se s nimi, že pokud to půjde, rádi je uvítáme i v hledišti pragováckého hřiště na ragby, které uvidí na vlastní oči," řekl pro ragbyový magazím ceskeragby.cz   Eduard Krützner senior.(Petr Skála pro ceskeragby.cz, foto: Andrea Dunděrová)