Ragbisté se v zápasech před MS povědomě obávají zranění a podle toho to vypadá při testech na hřišti

Uplynulý víkend byl opepřen dalšími Test-mači, účastníků Světového poháru, který startuje už za pár týdnů, přesně 8. září 2023 ve Francii.  Podívejme se na druhý srpnový víkend odehratá přípravná utkání pohledem Eduarda Krütznera seniora, jak je okomentoval  pro Ceskeragby.cz.

  Přiznivci ragby v tuzemsku mohli ze záznamu  sledovat  dva zajímavé zápasy prostřednictvím programu Nova sport. Francie přivítala  v odvetě Skoty a po velkém boji vyhrála 30:27. Také Angličanům se podařila odveta za porážku ve Walesu, těsným vítězstvím 19:17.

  Oba zápasy byly poznamenány velkým množstvím individuálních chyb, taktických nedostatků, ale také řadou přestupků proti pravidlům. Na hráčích je vidět, že se podvědomě bojí zranění, které by jim neumožnilo start na Světovém poháru. Francouzi už sčítají první ztráty, když Romain Ntamak první útokovka základní sestavy, má přetržený křížový vaz na levé noze a tak na Světovém poháru nebude  startovat, zraněn je i pilíř Ciryl Baille, který má problém s lýtkem a jeho léčení si vyžádá minimálně 4 - 5 týdnů. ( *** ) Anglická útokovka Owen Farrel, dostal červenou kartu v zápase s Walesem a hrozí mu minimálně stopka na tři zápasy. ( *** )  Nadějná mlýnovka Van Poortvliet je po operaci kotníku a SP je pro něj rovněž ztracený. Proto má Angli viditelně problémy, zejména s hrou útoku, kde chybí tvořivé 3/4. Angličané  přípravě bodují většinou z trestných kopů  a pětky dávají  velmi vzácně rojem.

Nepodceňujme vůbec  Portugalsko, které  v přípravném utkání hladce zvítězilo nad USA. Američané se sice na SP nekvalifikovali, ale to nic nebrání, aby portugalské vítězství  46:20 si nezasloužilo  pozornost příznivců ragby. Výkonnost Portugalců totiž  roste zápas od zápasu, také díky výborné práci velmi zkušeného francouzského trenéra Patrice Laguisqueta.

Gruzie zametla se slabým Rumunskem 57:6, které se na SP dostalo až po skrečovaném utkání se Španělskem, kterému problémy s vyřazením z MS zařídil jeden z jejich reprezentantů, který neměl v pořádku údaje o pobytu ve Španělsku  se skutečností, na což upozornilo právě Rumunsko. 

  Namibie zvítězila po velkém boji se stále se lepšícím jihoamerickým týmém  Chile 28:26.

Série přípravných zápasů pokračuje i o  víkendu 19. a 20. srpna 2023 a to už  ve Francii začíná tamější nejvyšší soutěž TOP 14.

Nakonec i u nás odstartuje další experiment s domácími soutěžemi - podzimní pohár, který v našich amatérských podmínkách neumožnil díky nedostatku termínů, trenérům a tím pádem i hráčům, náležitý tréninkový proces v přípravném období. Tento deficit rozvoje tělesné připravenosti patrně  se rozhodně negativně projeví na udržování vysoké trénovanosti hráčů, po celé podzimní hlavní období.
Světový pohár se rychle blíží a přípravné zápasy pořádané těsně před šampionátem se budou hrát ještě s větším rizikem a obavou o zranění klíčových hráčů. Trenéři týmů, které se účastní MS jsou postaveny před nelehký úkol, vyladit formu svých svěřenců, najít tu ideální sestavu a vyrovnat se s případnými ztrátami zraněných hráčů.  
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz s využitím tabulek na havirov.rugby-cz.com koláž: Petr Skála)

(2023 / 113 /  29 /  15)