Ragbistou roku v Česku se stal poprvé cizinec Horak údajně podle pravidel, která neexistují

Kdyby se vyhlášení výročních  ragbyových cen za rok 2022 konalo 1. dubna 2023, byl by to docela příhodný aprílový den, neboť od roku 1973 kulaté padesáté hodnocení  ragbyových jedniček doznalo určitou zvláštnost. Hlavní cenu Ragbisty roku 2022 Česka totiž převzal cizinec  Jihoafričan a hráč Říčan Tristan Horak. Nejkurióznější  na tom všem je, že při vyhlašování bylo zdůrazněno, že se tak stalo podle anketních pravidel, která ovšem žádná neexistují. Nutno dodat, že podle nějakých zavedených pravidel, kdo hlasuje a o kom se hlasuje se anketa Ragbista roku řídila ještě na začátku tohoto století, ale pak se z toho stal vlivem nesmyslně narůstajících kategorií podle věku, pohlaví a funkcí a mládežnických nápadů  guláš, který se naposled uvařil 21. ledna 2023  v Tyršově domě na Malé Straně, sídle Sokola, kde se Výroční ceny Českého ragby  udělovaly.
Ragbistou roku 2022 v Česku je tedy Jihoafričan Tristan Horak z RC Mounfield Říčany, nejlepší ragbistkou loňského roku je Julie Doležilová z Tatry Smíchov. V tradiční anketě, která letos slaví 50 let, hlasovali čeští ragbyoví trenéři, sportovní ředitelé klubů či někdejší špičkoví hráči, i když také ne všichni, neboť třeba členové Síně Slávy anketní lístek k vyplnění nedostali.

Jihoafričan Tristan Horak je v českých soutěžích nezpochybnitelným nejlepším hráčem hrajícím za český klub, ale také prvním zahraničním vítězem ankety v historii. Julie Doležilová pak obhájila prvenství z loňska dokonce ve dvou kategoriích, protože je nejlepší Ragbistkou Česka, ale i nejlepší dvacetiletou ragbistkou. 

Podíváte-li se do kroniky českého ragby, tak zjístíte, že prvním ragbistou roku v tehdejším Československu se za rok 1972 stal Jiří Skall starší ze Sparty Praha. Ten byl v roce 2023 poctěn vstupem do Síně slávy České rugbyové unie. První českou ragbistkou se za rok 2008 stala Klára Hladilová z RC Sparta Praha.

Do Síně slávy byl na vyhlašování v Tyršově domě uveden In Memoriam i Ondřej Sekora. Někdejší sportovní redaktor, slavný ilustrátor a tvůrce postavičky  Ferdy Mravence, který založil v polovině dvacátých let minulého století ragby v Československu. Ondřej Sekora přivezl a přeložil pravidla, stal se trenérem i rozhodčím a v roce 1926 uspořádal první tuzemský ragbyový zápas a poté se zasloužil i rozvoj ragby v hlavním městě.

Česká rugbyová unie vyhlásila včetně Síně slávy celkem dvě desítky kategorií. Ragbistou roku v olympijských sedmičkách se stal Adam Miřácký z RC Slavia Praha, reprezentantem roku pak člen národního týmu do 20 let Ondřej Bejček ze Sparty. Titul Trenér reprezentační roku 2022 obdržel Vít Chalupa, kouč ženské sedmičkové reprezentace, která měla mimořádně úspěšný rok.

Ceny Českého ragby 2022 Výroční anketa České rugbyové unie – přehled vítězů


Ragbista roku 2022 1. Tristan Horak (RC Mountfield Říčany), Jihoafrická republika 2. Richard Hřebačka (RC Sparta Praha) 3. Dan Hošek (RC Praga Praha)

Ragbistka roku 2022 1. Julie Doležilová (RC Tatra Smíchov) 2. Věra Gärtnerová (RC Mountfield Říčany) 3. Pavlína Čuprová (JIMI RC Vyškov)

Ragbista roku 7s 1. Adam Miřácký (RC Slavia Praha) 2. Sheldon Fortuin (RC Sparta Praha), Jihoafrická republika 3. Kryštof Kohout (RC Mountfield Říčany)

Reprezentant/ka roku 1. Ondřej Bejček (reprezentace U20, RC Sparta Praha) 2. Matyáš Hopp (reprezentace 7s a XV, RC Praga Praha) 3. Matěj Novák (reprezentace U18, 7s a XV, RC Mountfield Říčany)

Trenér/ka reprezentace 1. Vít Chalupa, hlavní trenér reprezentace 7s žen 2. Roman Šuster, hlavní trenér reprezentace U20 3. Karel Šampalík, hlavní trenér reprezentace U18

Klubový trenér/ka roku 1. Miroslav Němeček (RC Mountfield Říčany) 2. Eduard Krützner ml. (RC Sparta Praha) 3. Martin Javůrek (RC Slavia Praha)

Klubový trenér/ka mládeže 1. Tomáš Kohout (RC Mountfield Říčany) 2. Richard Altmann (RC Slavia Praha) 3. Filip Vacek (RC Tatra Smíchov) Klubový trenér/ka ženských týmů 1. Stanislav Král (RC Tatra Smíchov) 2. Zdeněk Albrecht (RC Sparta Praha) 3. Thomas Mendes (RC Mountfield Říčany)

Klubový trenér/ka dětí 1. Marek Martin (RC Sparta Praha) 2. Antonín Brabec (RK Petrovice) 3. Pavel Holeček (RC Bystrc Brno)

Talent roku do 20 let 1. Samuel Dupuy (RC Mountfield Říčany) 2. Adam Miřácký (RC Slavia Praha) 3. Ondřej Bejček (RC Sparta Praha)

Hráčka roku do 20 let 1. Julie Doležilová (RC Tatra Smíchov) 2. Věra Gärtnerová (RC Mountfield Říčany) 3. Veronika Bolfová (RC Olomouc)

Talent roku do 18 let 1. Tomáš Petříček (RC Praga Praha) 2. Patrik Pavlík (RC Mountfield Říčany) 3. Martin Černohorský (RC Tatra Smíchov)

Hráčka roku do 18 let 1. Kristýna Riegertová (RC Tatra Smíchov) 2. Julie Durychová (RK Petrovice) 3. Julie Petříková (RC Tatra Smíchov)

Talent roku do 16 let 1. Jakub Suchomel (RK Petrovice) 2. Lukáš Crha (RC Slavia Praha) 3. Dan Komárek (RC Tatra Smíchov)

Hráčka roku do 16 let 1. Beáta Dittrichová (RC Zlín) 2. Magdalena Snítilová (RC Tatra Smíchov) 3. Eliška Doležalová (RC Bystrc Brno)

Rozhodčí roku 1. Hana Erika Radochová 2. Raymond Burnard 3. Jaroslav Bednařík

Talentovaný rozhodčí roku 1. Matyáš Jandík (RC Sparta Praha) 2. Dmitriy Khomutov (RC Tatra Smíchov) 3. Martin Koťátko (RC Praga Praha)

Osobnost extraligy 1. Pavel Vokrouhlík (RC Sparta Praha) 2. Michal Schlanger (RC Mountfield Říčany) 3. Petr Čížek (RC Praga Praha)

Akce roku 1. Česko v. Moldavsko, utkání ME Conf. North, Zlín, pořadatel RC Zlín/ČSRU 2. ME U17 7s dívek, Praha, pořadatel ČSRU/RK Petrovice 3. Prague Rugby Sevens, pořadatel RC Tatra Smíchov/ČSRU

Ocenění vstupem do Síně slávy České rugbyové unie

Ondřej Sekora – In Memoriam
Karel Berka – In Memoriam, RC Vyškov, reprezentace
Jiří Skall starší – RC Sparta Praha, reprezentace
Karel Gaman – RC Havířov
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . 

(Petr Skála s využitím zprávy Petra Býmy pro Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)


(2023 / 6 /  2 /  0  )