Ragbisty Tatry posílili dva borci z Jižní Afriky. Pomohou Tatře Damian a Branco k titulům mistrů?


Ragbisté Tatry Smíchov nezapřou, že   budují  po úspěších sahající ambiciózní tým mužů,  což při současné převaze ragbistů Říčan, kteří už několik sezón porazí každého, na koho ukážou,   není vůbec snadné.

Jestliže za Říčany hraje Jihoafričan Tristan Horak, kterého je radost pozorovat, jak si počíná na trávníku ragbyového hřiště, přišla Tatra s jinými ve službách Tatry bojícími borci rovněž z jihu Afriky. 

Bude jím  třeba Jihoafričan Branca du Preeze. Že nevíte, kdo to je? Patrně si ho nepamatujete, že hrál za sedmičkový tým Jižní Afriky třeba na letní olympiádě v Tokiu posunuté z roku 2020 na rok  2021. Nevadí.

Dvaatřicetiletý útočník teprve loni na podzim skončil v sedmičkové reprezentaci Jižní Afriky a na jaře bude hrát za Tatru Smíchov.


  Jak říkám ...


„Získání hráče, jakým je Branco du Preez,  je v českých podmínkách zázrak. Po tuzemských hřištích ještě nikdo takový neběhal," má jasno kouč týmu Tatry Jan Oswald.

Má pravdu. Branco du Preez byl ještě loni rekordmanem v počtu startů za jihoafrickou sedmičkovou reprezentaci, připsal si více než 400 zápasů, ve kterých zaznamenal kolem 1400 bodů. Jen 166 centimetrů měřící a 72 kilogramů vážící hráč hrál tucet let Světovou sérii a před rokem a půl startoval na olympiádě v Tokiu 2020, která se konala o rok později.

  Jak říkáme ...


„Hráč takového kalibru může pomoci nejen Tatrovce, ale celému českému ragby. Branco má příkladný vztah k ragby, přivedli jsme ho k nám i jako inspiraci pro děti," řekl Filip Vacek, sportovní ředitel klubu.

„Je to příležitost. Věřím, že můžu klubu pomoci jak na hřišti, tak i mimo něj, že se můžu podílet i na výchově mladých generací hráčů," konstatoval jihoafrický hráč Branco du Preez, který z domoviny přiletěl teprve ve středu 22. února 2023.

„Chtěl bych i v Tatře zažít nebo vytvořit podobné bratrstvo nebo týmový duch jako jsem zažíval v ragby za Jižní Afriku. Zpočátku může být těžké zapadnout, ale když se to povede a zvyknete si se spoluhráči na sebe, fungujeme jako jedna jednotka. Týmová kultura a týmový duch," dodal Branco du Preez.

Spolu s dlouholetým reprezentantem bude v dresu Tatry nastupovat i další jihoafrický nováček: Damian Glaus. Čtyřiadvacetiletý mohutný pilíř, který přicestoval z Anglie, má vyztužit tatrovácký roj a podle Jana Oswalda výrazně zkvalitnit hru týmu ve standardních situacích.

  Jak říkám...

 „Máme problémy s první řadou, zejména s mlýny," vysvětlil trenér Oswald.

Jen pro zajímavost. Branco du Preez by měl nastupovat na pozici útokové spojky nebo zadáka. Oba Jihoafričané se představí se v sobotu 25. února 2023 v úvodním zápase Extraligy ragby XV 2023 v zápase se Slavií, který začíná už od 10:30 hodin na stadiónu Markéta na Břevnově.

Z dalších informací, které ragbyový magazín Ceskeragby.cz získal, vyplynulo, že posily  Tatry by měly za tento klub odehrát zápasy jarní jednokolové ragbyové ligy včetně play off a pak ještě republikový šampionát v sedmičkách. Aby jim k tomu stačilo  devadesátidenní vízum, tak Jihoafričané v době reprezentační přestávky přeruší pobyt v Česku.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Petr Skála s využitím zprávy na rugbyunion.cz pro Ceskeragby.cz a SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

(2023 / 26 /  7 /  3  )