Ragbyový pokus č.2 o postup do divize Trophy Mistrovství Evropy ... Česko - Izrael v Říčanech 27.května 2023

Čeští ragbisté mají v sobotu 27. května 2023 v domácím prostředí v Říčanech jako vítězové skupiny Conference 1 sever jedinečnou možnost postoupit do skupiny Trophy evropského šampionátu pořádaném evropskou ragbyovou federací Rugby Europe. Rozhodne o tom výsledek zápasu Česko - Izrael. Česko totiž vyhrálo skupinu Conference 1 sever a  Izraelci se stali vítězi Conference 1 jih, ale v této skupině získali méně bodů v konečné tabulce než čeští ragbisté a proto dějištěm utkání budou Říčany.

Postoupit do skupiny Trophy, ve které hrají týmy na vyšší úrovni než byly ty, s kterými již několik let Češí hráli doposud, je v letošním roce pro tuzemské ragbisty úkolem číslo 1.  Vlastně půjde po kovidem utlumených soutěžích o v pořadí druhý pokud o postup výš.  

Postup do skupiny Trophy ME se totiž českým ragbistům už jednou  nepovedl. Stalo se tak  před rokem 14. května 2022 ve Stockholmu . V klíčovém utkání skupiny Confence sever  ve Stockholmu se tehdy českým hráčům ragby nepodařilo tamější reprezentaci Švédska  porazit a po porážce 18:28 zůstali  hrát na stejné úrovni, jakou hráli dosud, tedy v Conferenci 1.

     Jak říkám ...

"Vzhledem k tomu, že loni  proběhla  reorganizace evropských soutěží,  české ragby se poté muselo po prokaučovaném utkání ve Švédsku plácat  ve skupině, ve které se z deseti utkání odehrála jen čtyři a tak na celkovém druhém místě v tabulce se paradoxně umístilo Lucembusko, které neodehrálo ani jedno utkání, ale po  kontumování domácích zápasů získali Lucemburčané  10 bodů a nakonec  se skorem 56:56 obsadili  druhé místo. Česko skupinu vyhrálo po výhrách nad  Moldavskem 35:13, nad Maďarskem 41:21 a nad  Lotyšskem 43:7 a po  kontumačním vítězství  28:0  nad  Lucemburskem tak  s plným bodovým ziskem 20 bodů vyhrálo tuto skupinu. Izraelci naopak hráli v jižní Conferenci 1 a po výhrách 50:7 nad Slovinskem, 22:21 nad Kyprem, kontumačním vítězstvím 28:0 nad Maltou ale po  prohře 15:34 s Bulharskem skupinu vyhráli i když jen o bod před Bulharskem, které v posledním utkání podlehlo Kypru 17:35, " připomenul cestu českých a izraelských ragbistů do baráže o postup do skupiny Trophy bývalý reprezentant, trenér a také prezident České rugbyové unie Eduard Krützner senior.

"Izraelci se soupeřem našich  ragbistů stali tak trochu  nečekaně. Obecně se přepokládal spíše duel s Bulharskem, které bylo favoritem na prvenství v jižní skupině Conference 1. Jenže Bulhaři  s Kyprem prohráli  a  Izrael se tak probojoval do baráže. Sledoval jsem hru Izraele i Bulharů na videu například, když tyto týmy hrály se  Slovinskem, ale i s jinými soupeři a tak trochu je škoda, že naším soupeřem není právě Bulharsko, s kterým bychom si poradili snadněji než s Izraelem, který má oproti Bulharům tvrdší a pohyblivější roj a lepší organizaci hry. Záleží hodně v jak silné  sestavě k nám Izraelci  přicestují, ale i tak to budou mít naši ragbisté v baráži  těžké," dodal pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz  legendární český ragbista, jemuž ragbisté říkají Medáku.   

Zbývá dodat, že vítěz baráže mezi Českem a Izraelem přímo postoupí do divize Trophy, kde bude hrát se Švýcarskem, Ukrajinou,  Švédskem, Litvou a Chorvatskem.  Z této soutěže totiž žádný tým nesestoupil a tak divize bude rozšířena z pěti na šest týmů o vítěze baráže.  

Český tým budou reprezentovat s převahou hráči z tuzemské extraligové soutěže, která skončila finalovým utkáním Říčany - Sparta Praha 16:9 týden před očekávaným utkáním s Izraelem. Je pravděpodobné, že v základní sestavě národního týmu bude nejméně polovina  hráčů, kteří hráli ve finále play off v jednom z týnl právě v Říčanech.


Mistrovství Evropy 2023Championship 2023: 1. Gruzie, 2. Portugalsko, 3. Rumunsko, 4. Španělsko, 5. Nizozemsko, 6. Německo, 7. Belgie, 8. Polsko.

Trophy 2023: 1. Švýcarsko 19 bodu, 2. Ukrajina 9 bodů, 3. Švédsko 9 bodů, 4. Litva 7 bodů a 5. Chorvatsko 5 bodů.

Vzájemná utkání mezi Českem a Izraelem

Mistrovství Evropy 2A divize ME  Netanja (Izrael) 2. dubna 2016:  Izrael - Česko 19:40 (7:21)

Mistrovství Evropy 2A divize ME ... Praha 25. dubna 2015: Česko - Izrael  26:26 (7:17)

Kam  na ragby
           Sobota 27. května 2023                                                                                                           


Baráž o postup do skupiny Trophy ME Rugby Europe

Říčany  27. května 2023    Česko - Izrael    od 14 hodin na hřišti Josefa Kohouta
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde

(ps, Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)

(2023 / 78 /  18 /  13)