Roman Šuster ke komentářům uveřejněných na našem webu k české účasti v Supercupu 2023

Redakci Ceskeragby.cz byly zaslány sportovním ředitelem České rugbyové unie Romanem Šustrem  podklady, které rozporují některé informace, jež redakce uvedla zejména v komentářích Eduarda Krütznera seniora uváděné pod společným podtitulem "Medák podotýká ... "

Roman Šuster jím citované  komentáře považuje za nepravdy ...

  Jak Ceskeragby.cz napsalo  ... "A přiznejme si, že účastí českých bojovníků  nebyl splněn hlavní cíl, získávat herní zkušenosti se silnými soupeři, pro mladé talentované hráče, ve věku okolo 23 let, kteří by byli zálohou pro reprezentační Áčko. Sestavy ve všech pěti  zápasech jsou toho svědectvím."

"Navíc česká  účast nesplnila cíl, který si česká Unie dala při přihlášce do tohoto poháru na štít. Dejme příležitost mladým talentovaným hráčům tímto  mezičlánkem mezi U-20 a Áčkem, tedy novým týmem hráčů do 23 let. A jak to dopadlo? Sestavy  Warrios ve čtyřech dosud odehraných utkáních  potvrdily, že Cup nehrála vůbec reprezentační třiadvacítka, ale výběr, ve kterém ten věk hráčů nehrál žádnou roli."

  Jak říkám ...


"Od začátku jsme tvrdili, že v tomto projektu chceme postavit tým, který bude postavený z hráčů U23 a vyztužený některými hráči reprezentace, případně cizinci. Toto bylo naprosto respektováno , jak dokládá tabulka s hráči, kteří odehráli zápasy Supercupu.  Do utkání Supercup se zapojilo 24 hráčů mladších U23. Věkový průměr byl v rozmezí 23-26 let."
  Jak Ceskeragby.cz napsalo  ...


"VV ČSRU konstatoval, že postrádá finanční prostředky na start všech reprezentačních mužstev v soutěžích Rugby Europe a na druhou stranu se ke třem týmům zřídí čtvrtý.  Věřím, že odborné komise provedou podrobnou analýzu, jak po stránce sportovní, tak finanční, zda má start českého nesourodého  výběru v tak náročné soutěži, skutečný sportovní přínos. Možná, že tyto výsledky přispěly nezařazení ragby mezi Národní sportovní agneturou třiceti  finančně podporovaným sportům."


  Jak říkám ...


"Prosím prostudujte  si kritéria podle kterých se posuzuvalo zařazení našeho sportu do 30 prioritních sportů NSA. Supercup není soutěží v pravém slova smyslu, tím pádem v něm ani nehrají reprezentace jako takové a není tedy ani možné, aby to ovlivnilo zařazení nebo ne mezi prioritní sporty."


  Jak Ceskeragby.cz napsalo  ...


"Nakonec  ve zprávě pro Valnou hromadu sama česká  Unie konstatovala, že má nedostatek finančních prostředků, pro náležitou přípravu a start všech reprezentačních  výběrů v soutěžích Rugby Europe  a  ve stejnou dobu, kdy se už  o nedostatku  finančních prostředků vědělo, se tady zřídila čtvrtá reprezentace.  Vedení tuzemské Unie by proto mělo zvážit, zda start českých  Bojovníků v evropské soutěži není příliš  velkým přepychem  pro napjatý ragbyový rozpočet!"

  Jak říkám ...


"Finanční prostředky jsme zajistili a rozpočet konsolidovali. Nechápu v čem je problém? Projekt Supercup byl zajistěný z prostředků Dukly a sponzorských darů určených přímo pro Supercup. Pokud by nebyl Supercup,  nebyly by ani tyhle finanční prostředky. Umožnit mladým hráčům hrát kvalitní soutěž, dát jim herní praxi a možnost na zvýšení jejich výkonnosti není rozhodně přepychem, ale naším hlavním úkolem a posláním.
Jsme sportovní svaz, který mimo jiné podle stanov:
b) usiluje o vytváření vhodných podmínek pro podporu sportovních a tělovýchovných aktivit ve sdružených spolcích, zabezpečení soutěží řízených ČSRU a státní reprezentace ve všech věkových kategoriích,
f) zabezpečuje popularizaci a rozvoj ragby v ČR,
g) zabezpečuje státní reprezentaci v ragby. 

Upřímně je mně líto, že neustále publikujete dehonestující články bez prostudování podkladů a dohledání informací a že zde není respektována novinářská objektivita, kdy má druhá strana možnost se vyjádřit.

Chápu, že máte jiný názor a právo se vyjádřit, nicméně si myslím, že to českému ragby neprospívá a obecně to ragbyovou společnost polarizuje. Dle mého názoru je to škoda."

I tak Ti přeji  skvělý rok 2024 a především potom zdraví, které je bezpochyby to nejdůležitější.

Ragby zdar,  Roman Šuster. 


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Petr Skála  pro Ceskeragby.cz podle dopisu a podkladů  Romana Šustra, foto a koláž Petr  Skála)

(2023 / 180 /  42 /  18)