Slovensko je členem World Rugby od roku 2016, ve statusu tzv. čekatele k plnému přijetí


Naposled se potkali prezident Slovenského ragbyové unie  Eduard Krützner junior a trenér  slovenské reprezentace Pavel Šťastný po derby Sparta - Praga v sobotu 22. října 2022. Sparta, kterou trénuje Krützner junior, vyhrála v pohárové soutěži nad Pragou, kterou zase trénuje Pavel Šťastný 19:11.

Proč slovenští ragbisté, kteří už v minulosti hráli soutěže ME,  je nyní nehrají a proč Slovensko nenajdeme v žebříčku národních federací sestavovaného  po každém víkendu světovou ragbyovou federací World rugby?

  Slovensko je členem World Rugby od roku 2016, ve statusu takzvaného čekatele k plnému přijetí. Na dotazy na WR, proč čekáme šest let na plné přijetí, bylo  nám sdělováno, že přihlášky nových členů jsou stále v jednání. Z našeho pohledu WR vše oddaluje, protože pokud je národní unie plně přijata, znamená to pro WR, zařadit Slovenskou rugbyovou unii do systému finanční podpory rozvoje unií.  Jsme  tak momentálně ve velmi složité situaci. Musíme naše dloholeté čekatelství  vysvětlovat našim sponzorům, ale  i Slovenskému olympijskému výboru,že zatím nemáme podíl podpory od WR ani od  Rugby Europe. Podobné to je s nezařazením Slovenska do rankingu WR, kde jsou tam naopak zařazeny i unie, které nehrály a také nyní nehrají  žádné mezinárodní soutěže jako například z Evropy tam je Řecko."

Přitom už Slovensko v soutěžích ME hrálo?

   Ano. Vyhráli jsme skupinu Development Rugby Europe a to tak, že jsme zvítězili doma nad Černou Horou 65:0 a následně, protože  už nepřijelo Estonsko do Černé hory z důvodu  finančních problémů, soutěž byla tak v této skupině ukončena. Původně mělo hrát  v této skupině také Bělorusko, které momentálně nemůže hrát z politických i finančních důvodů.  Rugby Europe následně rozeslala podmínky pro účast ve skupinách Conference 2 sever a jih nachystané na  dvouleté období. Jednou z podmínek byla garance částky cca 70000 euro na sezonu, ze strany každé unie pro cesty a ubytování, což jasně naznačuje, že Rugby Europe se finančně velmi trápí s podporami nižších soutěží. Navíc nabízená skupina Conference 2 sever se zařazenými zeměmi jako jsou  Finsko, Dánsko, Andorra, Norsko, by bylo  pro Slovensko finančně dost náročná. Následně Rugby Europe  sestavila skupinu Conference 2 jih ve složení  Srbsko, Bosna a Hercegovina, Turecko a Černá Hora. V této skupině sice nebylo třeba garantovat tak vysoké finanční zálohy, ale v podobné skupině už Slovensko  několikrát hrálo a pro Slováky by to byla trochu sportovně okoukaná skupina. Mimochodem Slovensko pak  nedostalo od Rugby Europe nabídku ani  tuto skupinu hrát!"

Dobrá. Nehrajete tedy žádnou evropskou  soutěž a nejste ani v žebříčku ragbyových zemí. Co se s tím dá dělat?

  Chceme problémy slovenského ragby otevřít jednak na výročním zasedání Rugby Europe  a už jsme na to  upozornili i dopisem adresovaném na vedení Unie. Využíváme také informování vlivných ragbyových osobností o tomto pro slovenské ragbisty nevýhodném postavení  s očekáváním, že i jejich dotazy pomohou Slovensko zařadit do evropských soutěží i do žebříčku, kde jsou i takové federace jako je například Vanuatu. Nebojíme se, že by Slovensko patřilo mezi země na konci tohoto  žebříčku. Když se podíváme na úroveň týmů hrajících v té nynější nejnižší  evropské skupině, tak si myslím, že by jen Srbsko, které porazilo Černou Horu 62:0,  by bylo pro Slovensko dobrým soupeřem, protože ostatní týmy šly výkonnostně dost dolů a mají také mimo jiné i ekonomické problémy."

Která země ještě nehraje soutěže organizované  Rugby Europe?

  Nehraje je kromě  Slovenska také Rakousko, Řecko, Estonsko nebo San Marino. Ze soutěže ještě byly vyřazeny reprezentace Ruska a Běloruska Neztrácíme však  naději. Budeme společně čekat na to, co Rugby Europe  navrhne třeba na jaro 2023. Doufejme jen, že to budou od evropské federace  kvalitnější návrhy než doposud ty, s kterými přišla Rugby Europe   v patnáctkových a sedmičkových soutěžích. Chci jen příznivce ragby na Slovensku ubezpečit, že nezahálíme. Blížící se MS v roce 2023 chceme využít k propagaci ragby především při rozvoji mládežnického ragby."








Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . 




(Petr Skála pro Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)