Smutek kolem ragbyového mlýna. Zemřel legendární ragbista Pragy Jan Král

Smutek kolem ragbyového mlýna. Zemřel legendární ragbista Pragy Jan Král
Ragbisté smutní. Ragbyový klub Praga Praha s lítostí oznámil, že 2. prosince 2020 zemřel ve věku 90 let  bývalý předseda pražského klubu, trenér a ligový hráč několikanásobného mistrovského týmu Jan Král.

                 Jan Král   * 16. července 1930  +  2. prosince 2020      


Ragbisté,  přátelé, bývalí spoluhráči i protihráči, rovněž i bývalí svěřenci z dorosteneckých i z  žákovských týmů Pragy si Jana Krále považovali a uznávali  ho  coby  spolehlivého rojníka z první řady, úspěšného  trenéra nebo i jako ragbyového činovníka několik let ve funkci předsedy ragbyového klubu Praga, který byl z řad členů tohoto klubu nejstarší.  Jan Král se narodil před devadesáti lety 16. července 1930. Pamatoval  toho hodně i jako přímý účastník Pražského povstání.

„Honzu Krále jsem znal  déle než  šedesát  let. Byl tvrdým pravým pilířem, který po skončení hráčské dráhy začal trénovat mládež a nevyhýbal se ani bafuňaření a tak svému klubu pomohl i ve funkci předsedy ragbyové Pragovky, kterým byl několik let. Byl  to skvělý kamarád, který hrál hlavní roli nejenom na hřišti, ale  i při třetím poločase. Pamatuji si , že  dokázal svým  zpěvem rozezpívat i hráče soupeře, kteří bez ohledu na neznalost češtiny s námi zpívali české lidové písničky a hrozně se jim to líbilo.  Pragovka byla pověstná první řadou  rojníků a v ní hráli právě Král, Kadlec a Hradec. Vzpomínám si na jedno utkání, které jsme před pětapadesáti lety  hráli ve Walesu na prvním zájezdu na ostrovy. To utkání jsme prohráli, ale po zápase v tamějším klubu přišel za Honzou soupeřův levý pilíř, aby mu zdal poctu.  Nutno dodat, že  soupeřův rojník v té době hrál zrovna za waleskou  reprezentaci," zavzpomínal na svého kamaráda pětaosmdesátiletý Eduard Krützner senior.


"Abych nebyl vysočanský patriot. Vždyť jsem se tady narodil,  celý svůj život zde bydlím, chodil jsem zde do školy, nakonec jsem profesí  chemik a v tehdejším vysočanském podniku  Barvy laky jsem pracoval a ve Vysočanech jsem i začal hrát ragby. Nebylo to nejdříve sice  za Pragovku, ale za tým ČKD Stalingrad, který se však rozpadl a já jsem přešel do Pragovky, která v té době měla také hřiště ve Vysočanech u Rokytky," zavzpomínal pro ragbyový magazín Českeragby.cz  v létě 2020 ragbyový jubilant Jan Král.

Jan Král pamatoval  dobu, kdy kolem jejich domku jezdily ještě  trolejbusy a pak  možná pětina obyvatel Prahy sem do  Vysočan  každý den jezdila za svým zaměstnáním, neboť ve Vysočanech   byly  už za Rakouska - Uherska umístněny významné podniky v zemi.

"Byl jsem dokonce i aktivním účastníkem Pražského povstání a kde jinde než ve Vysočanech.  Třebaže mi ještě nebylo patnáct, byl jsem ve skupině ozbrojených  mužů hlídající  zajaté Němce,  kteří nehodlali bojovat a  při povstání se vzdali,"  zavzpomínal na pětasedmdesát let starou historickou událost legendární ragbista  Jan Král.

Svého rodáka a devadesát let ve Vysočanech žijícího spoluobčana  Jana Krále před lety ocenila i radnice Prahy 9, když mu předala pamětní list podepsaný starostou Prahy 9. 

Ragby Jan Král sledoval  stále a aby ne, když měl v ragbyovém mlýně stále svá rodinná želízka v ohni. Ligu za Pragovku hrál jednak Králův syn Filip, který nyní trénuje mládež v Pragovce a  dědečkovu oblíbenou hru hrají i vnuci Michal a Jakub a kde jinde než za Pragu a od ragbyové školky si  to s ragbyovým míčem už několik let zkouší, jak mu to půjde, i desetiletý pravnuk Sebastián.

I jim čas od času Jan Král vyprávěl, jak se dříve hrálo ragby a  ukázal jim i  staré francouzské nebo weleské noviny, které o utkání ragbistů Pragy v zahraničí psaly obsáhlé reportáže.

Čest jeho památce !
(ps, ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)