Smutná zpráva ze zlínského ragby. Zemřela legenda českého ragby Jiří Kotlový

Ragbyový klub RC Zlín s lítostí uveřejnil smutnou zprávu o  úmrtí svého nejstaršího člena  Jiřího Kotlového  zvaného  mezi ragbisty „Dědek“, který  zemřel 7. června 2024 ve věku 97 let.

Jiří Kotlový, legenda zlínského rugby, byl osobně u založení rugbyového klubu ve Zlíně. Stalo se to v roce 1944,  když jako sedmnáctiletý učeň Baťovy továrny přišel s několika kamarády na nábor do nového sportu se šišatým míčem - rugby.

Hra se Jiřímu ihned zalíbila a v podstatě určila jeho celoživotní postoj. Jiří Kotlový hrál aktivně do svých 35 let, pak se začal věnovat trenérské činnosti a v tehdejším gottwaldovském  klubu trénoval všechny věkové kategorie od žáků až po muže. Jeho trenérská práce vyvrcholila v osmdesátých letech, kdy se stal trenérem československé ragbyové reprezentace. Jiří Kotlový byl dlouho „duší“ zlínského  klubu - vedl oddílovou kroniku a byl dlouhá léta i předsedou Rugby Clubu Zlín.

Dědek, jak mu ragbisté říkali ještě v době, kdy v klubu nebyl nejstarším členem,  si zásluhou ragby  velmi oblíbil Francii, kde si postupně našel spoustu přátel-ragbistů. Kvůli nim se naučil francouzsky, vyměňoval si s nimi dopisy a také se navzájem navštěvovali. Díky jeho kontaktům zlínský  klub uskutečnil mnoho sportovních zájezdů do Francie. Ve Zlíně   na oplátku přivítali hodně ragbistů z francouzských klubů. Jiří Kotlový ještě ve svých 65 letech odjel vlakem do Francie, kde pak na kole projel část země při návštěvách svých přátel!

Jiří Kotlový napsal o ragby  dvě publikace o tomto sportu – Rugby Zlín 1944–1994 a Povídání o ragby.


Za svou obětavou ragbyovou činnost byl Jiří Kotlový uveden Českou rugbyovou unií do Síně slávy Českého rugby.Poslední rozloučení s Jiřím Kotlovým se uskuteční ve čtvrtek 13.června 2024 ve 12,15 hodin  v obřadní síni krematoria města Zlína.

Rodina Jiřího Kotlového zve po smutečním obřadu všechny ragbisty do klubovny RC Zlín k uctění „Dědkovy“ památky s malým občerstvením.

Více o životě Jiřího Kotlového a jeho rodiny v článku  na  webu  pamět národa

"Byl to vždy férově jednající ragbista, který s tímto krásným sportem spojil i svoji další velkou vášeň filaterii. Když se někde mluvilo o zlínském ragby,  nezapomnělo se na Dědka. Pro zlínské a nakonec i pro  národní ragby udělal velmi mnoho a bude nám chybět," řekl první člen Síně slávy českého ragby Eduard Krützner senior, do které byl uvedený i Jiří Kotlový.     

"Je mi smutno. Jiřího Kotlového jsem znal skoro padesát let a spolupracoval jsem s ním zejména v osmdesátých letech, kdy zasílal pravidelně své příspěvky o ragby ve Zlíně ke zveřejnění do Zpravodaje RAGBY ZDAR, který jsem téměř deset let se  vším všudy editoval, psal a lepil originály pro kopírování  a pak rozesílal vydaných 120 výtisků na adresy klubů a jednotlivců. Několikrát jsme spolu cestovali i do zahraničí, abychom viděli tehdy bez výjezdních doložek dostupná zajímavá utkání, vzpomínám si  třeba na první  Polsko - Francie, které se hrálo v roce 1976 v Krakově. Poctu  Kotlovému za jeho   desítky let trvající dokumentační a propagační práci pro ragby  by  ragbisté nejenom ve Zlíně měli vzdát třeba postupným  naskenovaním a zveřejněním jeho dokumentace  na nějakém pro zájemce a přátele ragby dosažitelném úložišti, neboť až někdo tu historii bude hledat,najde v Kotlového dokumentech spolehlivý pramen, " vzpomenul na Jiřího Kotlového  Petr Skála.
(Petr Skála pro Ceskeragby.cz podle zprávy Dana Chytila, Zdroj: rugbyzlin.cz, foto: rugbyzlin.cz)