Smutná zpráva: Zemřel Dušan Macháček, iniciátor největšího turnaje v zemi O šišku MS v ragby


Ragbisté Slavie Praha na klubovém webu den před Štědrým dnem  zveřejnili smutnou zprávu o úmrtí svého člena Dušana Macháčka, který ve věku 85 let zemřel 22. prosince 2023.

Dušan Macháček  začal ve  Slavii hrát ragby  počátkem šedesátých  let, když jej  jako studenta  VŠE  přivedl Tomáš Říha. Vojenskou službu odehrál v tehdejším vojenském klubu v Dukle Bratislava.   Se Slavií jako hráč vyhrál několik mistrovských  titulů, ale pro rozvoj ragby učinil významný čin, když jako šéfredaktor Mladého světa inicioval založení juniorského turnaje o Šišku Mladého světa, který se z akce pořádané nejprve po čtyři týmy stal sportovní podnik pořádaný s účasti až dvaceti týmů z několika zemí. O zviditelnění tohoto v minulém století  tuzemského největšího ragbyového turnaje v zemi  se zasloužil především časopis Mladý svět, který z dvaceti ročníků od roku 1970, kdy se hrál poprvé až do roku 1989, kdy se hrál podvacáté informoval na svých stránkách, jednou dokonce i na titulní stránce. Dušan Macháček, když už pracoval v Československé televizi, zajistil dokonce  i přímý přenos z  finálového utkání Šišky Mladého světa, časopisu, který tehdy vycházel  v nákladu až 500 000 výtisků a tiskl se na rotačce v Praze na Smíchově ve dvou směnách po tři dny.    

V devadesátých letech minulého století byl Dušan Macháček aktivním klubovým i uniovým funkcionářem a věrným divákem zápasů Slavie v Troji a posléze i v Edenu. Ostatně členkou klubu byla  i jeho žena Jitka a podle zaplacených příspěvků i jeho pes, jak Dušan komentoval přítomnost obou členů mezi ragbyovými diváky.

Ragby hrál a nyní trénuje i Dušanův syn Jan Macháček, dlouholetý český reprezentant a pětinásobný Ragbista roku, který hrál ragby na dvou světadílech v zahraničních profesionálních klubech . 
Rozloučení s Dušanem Macháčkem  bude 5.ledna 2024 v 11 hodin v Praze ve Strašnicích.

      Ing.  Dušan Macháček  *  5. března 1938   + 22. prosince 2022        



(Petr Skála podle zprávy Slaviarugby.cz  pro Ceskeragby.cz, foto: Slaviarugby.cz)

(2023 / 179 /  42 /  18)