Systém českých soutěží zdaleka neodpovídá realitě o stavu dobře trénovaných hráčů v klubech

Od soboty  11. května  do neděle 12. května  2024 si příznivci ragby přišli na své.    Bohatý ragbyový víkendový program  okomentoval pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior



     aneb co se děje ve  světovém  I v tuzemském  ragby ?   

     Přečtěte si aktuální  glosy a zajímavosti z ragbyových mlýnů  mimo jiné i   


     z Velké Britanie,  z Francie, z Itálie, z Německa   a z tuzemska ...   



    Ragbyové soutěže v Evropě finišují. V Premiership v předposledním 17.kole, vedoucí klub Northamptom Saints rozdrtil Gloucester 90:0, když vítězové položili 14 pětek a mají v tabulce  60 bodů, druzí jsou hráči Saracens s 55 body, když vyhráli v Bristolu 41:20. Ten je sedmý s 49 body. Exeter zvítězil nad Harlequiny 58:26 a je pátý s 50 body, stejně jako šestý Harlequini. Ragbisté Sale s 52 body jsou čtvrtí, když porazili 31:22 v bojovném utkání Leicester, jehož hráči jsou překvapivě až osmí  se 40 body. Třetí Bath vyhrál nad beznadějném posledním klubu Newcastlem na jeho stadionu 28:17. Bath má 55 bodů a Newcastle pouhých 5 bodů. Příští víkend už rozhodne o finálistech.

    Ve francouzské TOP 14 bylo odehráno 23.kolo. Vrcholem byl kola boj o první místo, v kterém  Stade Toulouse s 65 body, přivítal na svém stadionu vedoucí klub Stade Francais s 67 body a deklasoval jej 49:18 a tím pádem se ujal  vedení v TOP 14 se 70 body.  Opět diváci  viděli typickou hru Toulouse "jeu a la main", tedy rukama. Tento účelný systém zavedli na Akademii klubu slavní internationálové Villepreux a Skrela a vyplácí se jim to. Klubu se daří tento systém neustále vylepšovat, v poslední době zejména o agresivní obranu.   Racing 92, který je na pátém místě prohrál doma s Bayonnem 28:37.  Bordeaux-Begles je třetí, když  porazil přesvědčivě La Rochelle 34:14.  Perpignan v poslední desetiminutovce ztratil zápas s Clermontem, který se stále snaží o play-off 28:35. Beznadějně poslední Oyonnax prohrál v Pau 39:17.

    V německé Bundeslize skončily boje ve skupinách. V Süd/West, ve které  startovalo 7 klubů, postoupily do semifinále Frankfurt a Neunheim. V Nord/Ost hrálo 8 klubů a postoupily Hannover a Berlín. Ve druhé nejvyšší soutěži startovalo v Severní skupině 7 klubů a v Jižní hrálo pouze 5 klubů. V Německu mají zřejmě stejný problém jako v Česku, když v soutěži U-18 startuje v celostátní soutěži jen pět klubů, které jsou schopné postavit vlastní tým.

     V Italii se hrají už semifinálové zápasy. V prvním zápase se utkalo Rovigo s Petrarcou s výsledkem 22:26 a druhým finalistou je Viadana, která porazila Valorno rugby 18:16. Dva nejlepší italské kluby Benetton Treviso a Zebre Parma v domácím mistrovství nestartují. Hrají v druhé nejvyšší soutěži v Evropě Challange Cup.

     V Česku  bylo odehráno předposlední kolo Extraligy, které rozhodovalo o rozdělení klubových týmů  na ty, které budou  čekat finálové boje o titul a na týmy, které budou bojovat v baráži. Měl jsem možnost vidět dvě utkání a musím bohužel konstatovat, že obě utkání Tatra - Sparta 24:0 a Praga - Dragon Brno 17:10 měly jen velmi průměrnou úroveň. V obou zápasech jsem viděl mnoho individuálních chyb, minimum plynulých akcí, postrádal jsem agresivní obrany a zejména rychlost, jak samotných akcí, tak hráčů. Zápas Tatra - Sparta měl daleko lepší spád, díky dobrému výkonu zkušeného rozhodčího Tůmy. Naopak rozhodčí na Pragovce zápas neuvěřitelně kouskoval a nekomunikoval s hráči, aby je upozornil na možné chyby a zachoval tak kontinuitu hry. Zápas Vyškov - Říčany 31:53  jsem neviděl, ale je zřejmé, že obě mužstva preferovala útočnou hru, před obranou.

    Opět jsme mohu  konstatovat, že systém českých domácích soutěží  zdaleka neodpovídá realitě o stavu dobře trénovaných hráčů v  klubech. Několik příkladů 1.Liga Přelouč měla v domácím utkání se Slávii 10:55 k dispozici pouze 16 hráčů, zápas 2.Ligy Spol.Č.Budějovice/Nýrsko s Říčany se neuskutečnil.  Vedoucí klub 3.Ligy Olomouc prohrál v Babicích 51:29, protože měl k dispozici pouze čtrnáct  hráčů, stejně jako Béčko Pragovky v zápase se Společenstvím Liberec/Petrovice. Prostudoval jsem si opět systémy soutěží v evropských ragbyových Uniích a bohužel musím konstatovat, že náš model jaro s Extraligou  + 4.Ligy k tomu a podzim s prokazatelně nevhodným Pohárem, nelze v ničem srovnávat s herními systémy federací, které za poslední léta, zásadně vylepšily svůj herní projev, zejména na mezinárodní scéně. Je evidentní, že české  kluby mají značné problémy s výchovou mladých ragbistů, kteří by svoji stále se zlepšující výkonností v domácích soutěžích, byli schopni úspěšně rozšířit stávající nedostatečné kádry hráčů v našich klubech. Mnohokrát jsem upozorňoval, že by bylo opět vhodné vrátit do tzmsklého  Soutěžního řádu - "střídavý start", který by umožnil talentovaným hráčům start ve vyšších soutěžích a malým klubům možnost posílit vlastní klub o zkušené hráče. U-18 jako nejdůležitější mládežnickou soutěž hrají jen tři  klubové týmy  (Říčany, Tatra a Praga) jsou schopné postavit vlastní tým.Pět  ostatních účastníků jsou Společenství, kterým samozřejmě chybí systematický odborný tréninkový proces. To by mělo být  velkým varováním pro Unii, která jinak nezajistí  úspěšný rozvoj ragby v českých klubech. Je známo, že sportovní růst hráče v jakéhokoliv kolektivním sportu  je úspěšně zajištěn, jen velkým počtem náročných zápasů. Pokud  se v Česku na podzim hrají  nesoutěžní soutěže a na jaře mistrovské zápasy v minimálním počtu týmů, je to špatně. Znovu opakuji, že současné nevhodné modely našich domácích soutěží, by si zasloužily odbornou diskuzi, ze které by vzešly nové návrhy na systém soutěží, které by se co nejvíce přiblížily, prokazatelně kvalitním modelům soutěží evropských federací, léty úspěšně prověřenými. Tuzemská  Unie v posledních létech marně experimentuje se systémy soutěží, přestože jejich odborné vyhodnocení trenéry, vždy končí závěrem, kvalita se opět nezlepšila.






Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .






(Eduard Krützner senior  pro SportovniListy.cz, koláž a foto: Petr Skála)

(2024 /  64 / 17 /  02 / 06)