Teď už se těšme na Světový pohár, který se stane přehlídkou nejlepšího současného ragby

I třetí  březnový  víkend byl pro ragbisty hodně výživný. Hrálo se závěrečné kolo Poháru šesti národů  mužů a hrála se i  utkání o konečném pořadí v  Evropském Championshipu 2023.  Nu  a všechna ta utkání sledoval  u počítače  nebo v televizi na Nova sport Eduard Krützner senior, který o nich také napsal   svůj pravidlený komentář. Nuže ...

  Vítězem Poháru šesti národů se stalo bez porážky Irsko a zisk Grand Chelem, je tou největší odměnou za dlouholeté systematické zkvalitňování tréninkového procesu na všech úrovních.  V posledním kole Irsko nepřipustilo překvapení a porazilo přesvědčivě Anglii 29:16, když položilo čtyři pětky, oproti jedné Albionu. Útokovka Sexton překonal starý rekord nejlepšího realizátora bodů slavného Ronana 0´Gary, ziskem 557 bodů. Irsko v tabulce získalo celkem 27 bodů, tedy nejdříve 24 bodů + tři body bonusové za to, že turnajem prošli bez porážky a mají Grand Chelem 2023. Měli také nejlepší skóre 151:72. Hůře skončila  Anglie, která přes veškerou snahu nového trenéra, bývalého špičkového hráče Borthwicka, stále hledá účinný herní systém, zejména efektivní obrany. Půl roku před Světovým pohárem bude velkým problémem, aby Angličané našli ideální sestavu pro tak náročnou soutěž. Drtivá porážka s Francií 10:53 určitě otřásla s psychikou všech anglických hráčů. Anglie skončila až na čtvrtém místě se ziskem pouhých 10 bodů. I irská dvacítka  porazila tu anglickou 36:24.

Francie skončila druhá a předváděla velmi útočné celoplošné ragby s výbornou agresivní obranou. Získala 20 bodů a dala také nejvíce bodů 174, také zde padl jeden rekord, výtečný kopáč Ramos, překonal letitý rekord Mercerona, který získal v jednom ročníku Poháru 80 bodů o dva body na 82 bodů.

Wales má v poslední době vážné problémy jak ekonomické, tak úrovní domácích soutěží a tím pádem stagnací výkonnosti reprezentačních týmů. Walesané získali pouhých šest  bodů a obsadili tak až páté místo a aby nezůstali pozadu, tak útočník North se stal novým rekordmanem v pokládání pětek, když jich položil 23 a tím pádem překonal Seana Williamse, který jich má pouze 21. I pro Wales bude velmi těžké, aby na Světovém poháru uspěl. Vážné problémy jen potvrzuje kruté  vítězství Francie ve "dvacítkách" Francie nad Walesem 67:17 (34:3).

Třetí místo si vybojovalo Skotsko, které v napínavém utkání s velkým štěstím zdolalo stále se zlepšující Itálii, které trénuje zkušený Novozelanďan Kieran Crowley. Italové hráli  s velkým nasazením a promarnili velkou šanci, vyhrát ve Skotsku. Za stavu 19:14 v posledních minutách zápasu uzamkli Skoty před jejich brankovištěm, získali několik TK, ale výborná obrana Skotů jim nedovolila skórovat, protože v případě kdy položili pětku, tak by zápas vyhráli. Štěstěna se od nich odvrátila a Skotové ziskem míče v nastavení položili pětku přes celé hřiště a zvítězili tak 26 : 14. Mladé Italské mužstvo potřebuje ještě vyzrát a pak bude nebezpečným soupeřem pro všechny týmy. Italové skončili poslední s 1 bodem, ale s nadějí na další zlepšení. Nejlepším důkazem je vítězství Italské U-20 nad Skotskou "dvacítkou" 40 : 17.

Teď už se můžeme těšit na Světový pohár, který bude určitě přehlídkou toho nejlepšího současného ragby a impulsem pro další rozvoj toho nejkrásnějšího sportu na  světě.


   V soutěži Rugby Europe Trophy  prokázali Ukrajinci, že i v obtížných podmínkách pro přípravu, dokázali v zajímavém utkání porazit Švédy 38:15, na neutrálním hřišti ve Splitu.

   Třetí březnovou neděli se  rozhodovalo o konečném pořadí v Evropském Championship. V prvním utkání dvojutkáním na stadionu v Amsterdamu se v boji o sedmé místo utkala Belgie s Polskem. V utkání, které nepřineslo velké ragby, s častým přerušením hry, rumunským rozhodčím Serbanem, urvala Belgie těsné vítězství 18:17.

V boji o páté místo bylo k vidění  kvalitní ragby, ve kterém v prvním poločase dominovali Nizozemci, kteří  v půli vedli 28:0. Ve druhém poločase se hra vyrovnala a Němcům se podařilo nakonec položit čtyři  pětky. Nizozemsko  mělo velmi silný tým, řada jeho hráčů hraje v zahraničí v dobrých klubech a se svými zkušenostmi si vítězství  uhlídalo, když také přidalo čtyři pětky a skóre zápasu uzvařelo na  50:28. Nutno podotknout, že Němci se stále zlepšují a zkušenosti z Championshipu určitě využijí v blízké budoucnosti pro rozvoj německého ragby.

Druhé dvojutkání se hrálo na krásném stadionu ve Španělské Badajoze, kde se o bronzové medaile utkalo Španělsko s Rumunskem. Bylo to kvalitní vyrovnané bojovné utkání,  ve kterém v závěru zápasu rozhodlo o svém vítězství Rumunsko výsledkem 31:25. Za nerozhodného stavu 25 : 25 v posledních minutách zápasu, rozhodly dva velmi diskutabilní nařízené TK irským rozhodčím.

Vrcholem bylo finále, ke kterému nastoupily Gruzie s Portugalskem. Lelos o svém vítězství rozhodliy v poslední dvacetiminutovce dvě  položené pětky, kterými Gruzínci upravili konečné skóre na 38:11. Portugalcům v závěru totiž došli síly. Rozhodli se pro špatnou taktiku, když se vysilovali bojem se silným gruzínským rojem a útočníci zase volili nepřesné taktické kopy. Gruzie v současné době  patří ke špičce světového ragby a neustále se zlepšuje hra jejich útoku.

    Česká  ženská XV  odehrála své poslední utkání v soutěži Trophy v Brně s Finskem a prohrála v zápase o třetí místo, plném chyb z obou stran, nebývalým skórem 0:3. Je evidentní, že start české reprezentace v evropské soutěži nám nikdy nepřinese úspěšné vystoupení, pokud nebudeme schopni pořádat pravidelnou systematickou domácí soutěž. Podobné problémy mají zřejmě také ve Finsku, Německu i Belgii. Vážné současné finanční problémy Rugby Europe nedávají velkou naději, že se úroveň XV ženského ragby v nižších soutěžích v nejbližší době zásadně zlepší. Ovšem mile jsem přivítal, že česká reprezentace hrála v krásných nových dresech, které odpovídají národním barvám."

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . (Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz , koláž: Petr Skála)

(2023 / 41 /  11 /  6  )