To je tak, když během dvou dnů Francouzi nadělili Angličanům ve dvou zápasech v ragby sto bodů


Druhý  březnový  víkend byl pro ragbisty hodně výživný. Hrálo se čtvrté kolo  kolo Poháru šesti národů  mužů a hrála se i další utkání. Nu  a všechna ta utkání sledoval  u počítače  nebo v televizi na Nova sport Eduard Krützner senior, který o nich také napsal   svůj komentář. Nuže ...

  Čtvrté kolo Poháru šesti  zemí, přineslo opravdu jednu lahůdku. Výkon francouzských reprezentantů v tradičním utkání "Crunch" s Anglií, byl ukázkou současného vrcholové ragby. Francouzská agresivní efektivní obrana nedala Angličanům vůbec šanci,  o čemž jasně mluví vysoké vítězství 53:10. Velký podíl na hladkém průběhu utkání, měl výborný novozélandský rozhodčí Ben O´Keeff, který měl ohromný cit pro výhody a to umožnilo oběma týmům hrát dlouhé, až dvouminutové sekvence hry. Jak mne mile překvapila hra Blues, tak mne velmi zklamala hra Angličanů. Úspěšnost herního systému francouzské školy prokázalo i utkání U-20,  kdy francouzští mladíci nadělili Angličanům vysokou porážku 47:7. Tak se stalo, že ve dvou dnech dostal Albion od Francouzů 100 bodů oproti pouhých 17 bodům, kterými se podařilo skorovat Angličanům. 


  V utkání Itálie s Walesem v Římě, ve kterém hosté zvítězili 29:17, se nesplnily předpoklady, že stále se lepšící Itálie konečně porazí Valešany. Squadra Azzura byla příliš přemotivovaná a hráči se dopouštěli často školáckých chyb. Valesané zvítězili zaslouženě, ale úroveň tohoto utkání ve srovnání se zápasem Anglie s Francií nebyla dobrá. To nová generace Italie U-20 se dokázala prosadit a vyhrála nad Walesem 29:25.


  Skotsko přivítalo dosud neporažené Irsko a první poločas skončil ve velmi vyrovnaném utkání
8:7 pro hosty. Ve druhém poločase se už prosadil lepší herní systém Irů a nakonec potvrdili svoje prvenství ve světovém žebříčku vítězstvím 22:7. *  Za zmínku stojí uvést, že Skotové mají zřejmě problémy s mládežnickým ragby. Skotská "20" totiž utrpěla hrozivou porážku od mladíků z Irska 7:82, to už je opravdu na pováženou. 


     Zajímavé bude poslední kolo, ve kterém Irové doma hostí Anglii, Francie má doma Wales a Italové jedou do Skotska. O prvním a druhém místě je již rozhodnuto, Irové by měli doma porazit letos slabé Angličany a Francouzi stále se hledající Wales. A Italové budou mít poslední šanci vyhrát aspoň jeden zápas na půdě bojovných Skotů. 

. března
V evropské soutěži Trophy, kterou bohužel nehrají čeští ragbisté,  se Ukrajina utkala na neutrálním hřišti v Záhřebu se Švýcarskem. V utkání dobré úrovně padalo mnoho pětek a stále se lepšící Švýcaři nakonec zvítězili přesvědčivě 59:32, přesto je nutno ocenit bojovný výkon Ukrajinců, jejíchž tréninkové podmínky jsou značně omezeny.


  V Premiership příznivcům ragby  NOVA TV nabídla opět dvě zajímavá utkání. Hráči  Northampton Saints přivítali na svém hřišti Bath a domácí zvítězili v průměrném utkání 45:26. V sobotu 11. března 2023 se hrál  zápas Gloucester - Leinster Tigers s výsledkem 26:5 pro hosty. Už si ani nepamatuji zápas, ve kterém v prvním poločase nepadl ani bod. Také toto utkání nebylo ukázkou špičkového ragby, nakonec hosté  zkušeným Brownem položili pětku až v 55 minutě zápasu a nakonec zvítězili 26:5, protože byli agresivnější v obraně a dělali méně chyb. Bohužel jsme v Česku v televizi neviděli dvě další utkání,  ve kterých padalo mnoho bodů. Ragbisté z London Irish porazili favority Sale Sharks 36:18 a můj oblíbený trenér Bristol Bears, Pat Lam, opět dokázal, že má výborný tým, který rozdrtil silné Harlequiny 51:26.


   U nás v Česku se extraliga o víkendu od 18 . března do 19. března 2023 nehraje, ale v zahraničí bude to víkend finálových bojů dvou velkých evropských soutěží. Očekává se poslední kolo Poháru šesti národů, ale také  finále Championship Rugby Europe ...  Gruzie - Portugalsko a  zápas o třetí místo Rumunsko - Španělsko. Bude se hrát také utkání o páté místo Nizozemsko -  Německo a o sedmé místo Polsko - Belgie. Ženy Česka čeká zápas o třetí místo s Finkami v Brně a v Trophy se ve Splitu odehraje utkání Ukrajiny se Švédskem.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . (Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz , koláž: Petr Skála)

(2023 / 38 /  10 /  5  )