Třičtvrtě století ragbisty Leopolda Blachuta, který padesát let dýchá pro přeloučské ragby


Přesně před padesáti lety se poprvé a také naposledy sportovci Přelouče stali mistry republiky. Zasloužili se o to armádní ragbisté, kteří dosáhli tohoto úspěchu po dramatických měřeních sil s Říčany, které na jaře 1970 nakonec skončily při shodě bodů v tabulce jen horším skóre druhé.

 


Tehdejším kapitánem Dukly Přelouč byl padesát let v Přelouči bydlící československý ragbyový reprezentant Leopold Blachut.Tehdy mu bylo pětadvacet let. Nyní muž, který padesát let dýchá pro přeloučské ragby, slaví 10. srpna 2020 třičtvrtě století věku.

Jak říkám...
"Byli jsme sice tehdy Dukla Přelouč, ale zápasy jsme hráli na trávníku plochodrážního stadionu v Pardubicích na Svítkově, protože přeloučské ragbyové hřiště  za Labem na Slavíkovech ostrovech se teprve budovalo. Na tom nic nemění, že se v sezoně 1969 / 1970 pod vedením trenéra Alfy Zedy vytvořila v armádním týmu skvělá parta," zavzpomínal kapitán mistrů republiky Leopold Blachut, pro kterého byl rok 1970 opravdu výjimečný, neboť na postu zadáka startoval za československou reprezentaci například v pražském utkání proti Itálii v rámci soutěže ME a ještě v některých dalších přátelských utkáních. 

"Tehdy bylo ragby v Československu opravdu čistě amatérským sportem, a jestli některý tým měl zvláštní podmínky k přípravě, byla to tehdy právě  Dukla Přelouč. Na tehdejší poměry jsme trénovali dvakrát denně čtyři dny v týdnu. Proto každý, kdo se do Dukly jako voják základní služby dostal, si toho velmi vážil. Mnoho kluků se právě za působení v Dukle dostalo až do reprezentace včetně mne. V Přelouči jsem jako takzvaný déle sloužící zůstal po dvouleté základní službě ještě další rok. Pak jsem  hrál ještě několik let současně jako  asistent trenéra, když  jsem se stal vojákem z povolání. Ragby jsem se věnoval jako trenér i poté, kdy jsem odešel do civilu, ale to už jsem trénoval až po práci," řekl pro ragbyový magazín Českeragby.cz obávaný strážce brankoviště Dukly  Leopold Blachut.

"Přišel jsem do Přelouče z Ostravy, aniž bych tušil, že se na Ostravsko už nevrátím. Hrál jsem jako dítě nejdříve fotbal, ale pak mne jednou na ragby přivedl bratr Jenda, který tehdy už hrál za Lokomotivu Ostrava, a bylo rozhodnuto. Pamatuji si, že, když k nám přišel otcův bratr Beno, tak nás rád popichoval. Co prý to hrajeme za hru, která u nás nikdy nemůže být tak populární, jako třeba ve Francii nebo na Britských ostrovech. Že právě tam je ragby populární strýc Beno Blachut velmi dobře věděl, neboť s Národním divadlem v těchto zemích náš strýček coby operní pěvec tam čas od času pobýval. Jako kluk jsem si říkal, že až budu v ragbyové reprezentaci, tak mu také ze zahraničí pošlu pohlednici, jaké nám posílal  z ciziny on a splnilo se mi to," zavzpomínal ragbista Leopold Blachut.   

V ragbyovém ligovém ročníku 1969 / 1970 dlouho nebylo o mistrovském týmu rozhodnuto. Týmy Přelouče i Říčan měly v tabulce stejný počet bodů až do předposledního kola. Rozhodnout mělo utkání obou soupeřů ve Svítkově. Utkání, ale  skončilo nerozhodně 3:3, když Říčany položily trojku a Přelouč proměnila trestný kop. Oba druhy bodování tehdy znamenaly příděl tří bodů do výsledku. Kdyby takto probíhalo utkání nyní, Říčany by vyhrály zápas i ligu, neboť položení už nemá hodnotu tří bodů, ale pěti. 

Následnou sezónu 1970 / 1971 už Dukla Přelouč hrála na okraji Přelouče na nezničitelném trávníku ragbyové hřiště na Slavíkových ostrovech.

Jak říkám
"Hřiště mělo tak skvěle prorostlý trávník, že se i po všech rozmarech počasí vždy vzpamatovalo. Vydrželo dokonce i zátěž činnosti ještě jednoho tentokrát už civilního klubu, který se zrodil v roce 1974 v Přelouči, a tím byla Tesla Přelouč. Není divu, že mezi otci zakladateli Tesly byl i Leopold Blachut," připomenul ragbyové začátky v Přelouči současný předseda RC Přelouč Bořek Trejbal, který na ta léta z minulého století rád vzpomíná, neboť do Dukly narukoval právě v roce 1970. 

Bořek Trejbal je patrně nejdéle soužící ragbyový předseda v zemi a tak, když tento bývalý rojník řekne, že mu za jeho působení v čele výboru byl letošní jubilant Leopold Blachut vždy dobrým rádcem, když se měl o něčem důležitém rozhodnout, má to svoji váhu.  


Jak říkám ...
"Má nemalý podíl na udržení armádního ragby v Přelouči na vysoké úrovni a později po založení civilního přeloučského ragbyového klubu i na rozvoji i tohoto klubu," zhodnotil Trejbal padesátileté  působení Leopolda Blachuta mezi muži ctící pravidla ragbyové filozofie.   

Nutno dodat, že armádní tým v Přelouči po získaném titulu v roce 1970 ještě několikrát zaútočil na co nejlepší umístění na čele tabulky, ale na  prvenství v lize už nedosáhl. 

Jak říkám ...
"V roce 1993 došlo na připomínaném hřišti na Slavíkových ostrovech ještě k jedné zajímavosti. V nejmenším městě, kde se ragby tehdy hrálo, se odehrálo městské ligové derby VTJ Přelouč - Tesla Přelouč 10:10. Přelouč se tak stala po Praze a Brnu třetím městem, kde se kdy hrálo derby. Nyní již ragbyové hřiště na Slavíkových ostrovech není a místo ragbistů zde poletují údajně tak vzácní motýlci, že se kvůli nim nemůže stavět ani plavební průplav na Labi," připomenul předseda Trejbal nehynoucí tradici ragby v Přelouči, která má nyní své zázemí se hřištěm u železniční trati. 

Pokud se tam bude hrát ragby, najdete  mezi diváky většinou obklopeného přáteli čerstvého jubilanta od 10. srpna 2020 pětasedmdesátiletého legendárního ragbistu Leopolda Blachuta.    

"Jsem moc rád, že jsem si před desítkami let vybral z míčových sportů právě ragby. Jsem přesvědčený, že v jiných sportech bych nepoznal nikdy tolik opravdových sportovních nadšenců, přátel  jako jsem poznal právě  při ragby," řekl pro ragbyový magazín ceskeragby.cz Leopold Blachut v den svých pětasedmdesátin Lepold Blachut.  Dukla Přelouč 1969 / 1970


Stojící zleva: Bednařík Zdeněk (Vyškov), Horáček Václav (Sparta), Malík Bohuslav (Ostrava), Šídlo Luboš (Tatra), Vrůbl Josef (Ostrava), Žíla Jan (Tatra), Duchoň Jan   (Slavia)  Pártl Stanislav (Tatra), Prokůpek Jan (Motorlet), Soušek Zdeněk (Říčany), Kopec Pavel (Praga), Vávra Eduard (Sparta).

Sedící zleva: Nechvátal Jiří (Uhelné sklady), Justín Milan (Sparta), Parkos Zdeněk (Praga), Fořt Miroslav (Říčany), Zeda Alfons (trenér), Hevera Petr (Říčany), Küblbeck František (Sparta), Klimek Lubomír (Zlín), Hloušek Miroslav (Zlín), Blachut Leopold  (Ostrava).
Na fotografii není hráč mistrovské týmu Dukly Přelouč Jan Mazal (Vyškov) .

(ps, ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)