Účast v ragbyovém Super Cupu je v současné době pro jakýhokoli tuzemský výběr jen sen

Nabitý ragbyový víkend  ve dnech od 22 října do 23. října 2022 okomentoval pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.

NOVA Sport 2 příznivcům ragby  opět nabídla až do posledního hvizdu rozhodčích dva napínavé zápasy  z Premiership. Ragbisté London Irish prohráli s Gloucestrem 21:22, když po celý zápas hráči poraženého týmu vedli, ale útokovka Adam Hastings tři minuty před koncem obrátil skóre na svou stranu, dropem z 57 metrů. * Podobný nervák byl ve výborném utkání Exeter - Saracens, ve kterém  obě špičková mužstva se střídala ve vedení a domácí Exeter už sahal po vítězství, když vedl ještě minutu před koncem 20:19. Jenže v 80. minutě rozhodčí odpískal mlýn a rojníci Saracens soupeře přetlačili a byl nařízen trestný kop, který  střídající Slate bezpečně proměnil a zajistil Saracenům důležité vítězství. * Bohužel další slavný klub Wasps musel odstoupit ze soutěže z finančních důvodů."

Na Novém Zélandu probíhá Světový pohár žen v ragby XV, který potvrzuje, že současnému ragby kralují stále stejné týmy v čele s Novým Zélandem, Anglií, Francií a Kanadou."

Ze  Super Poháru příznivci hry se šišatým míčem na TV Rugby Europe mohli vidět přesvědčivé vítězství Tel Aviv Heat nad mistrem Gruzie RC Batumi 25:8. * Ve stejné  soutěži dále borci Brussels Devils utržili krutou porážku s výtečným klubem Lusitanos z Portugalska 95:0. Ten zápas stojí za to si přehrát, protože je ukázkou moderního ragby hraného až do poslední minuty ve velkém tempu.  * Nizozemská  Delta prohrála s rychlými Španěly Iberians 17:40 a hráči Romanian Wolves vůbec nestačili na favority, loňské vítěze Black Lion z Gruzie. * Doporučuji  českým odborníkům provést odbornou analýzu herního projevu a úrovně týmů z této evropské vrcholné  soutěže, abychom si přiznali, že účast v Super Cupu, je v současné době pro  jakýkoli tuzemský výběr, jen sen. Samozřejmě, že by start v takové náročné soutěži přinesl tuzemským  hráčům mnoho tolik potřebných zkušeností, ale když sami někteří tuzemští trenéři přiznávají, že českým  hráčům chybí náročný, tvrdý trénink, který by jim umožnil úspěšně pravidelně hrát i v  domácích soutěžích tak, jak by mohli uspět  v Super Cupu.

Nakonec první semifinalový zápas Sparty s Pragovkou, který Sparta vyhrála 19:11,  je toho důkazem. Zápas měl  velmi nízkou úroveň. Diváci viděli  mnoho individuálních chyb, častá přerušení hry, řadu zranění. Nejhorší na tom bylo konstatování, že  na lavičce náhradníků chyběli hráči s extraligovými zkušenostmi a to hrály týmy  klubů, které patří mezi ty čtyři tady nejlepší. Viděl jsem také druhý den jiný zápas ze stejné soutěže, ale z nižší skupiny  a to duel  Petrovic s Bystrcí, který vyhráli Pražané 25:17.  Jako člen klubu Pragy, musím přiznat, že oba týmy předváděly u Botiče  lepší plynulejší hru, než ty dva celky ve vysočanském semifinále.

V neděli 23. října 2022 dopoledne jsem se za krásného počasí šel podívat na hřiště v Petrovicích, kde se pořádal turnaj hráčů do 10 let. Tam bylo k vidění mnoho šikovných talentů, kterým nechyběla  velká bojovnost, viděl jsem tam rovněž férové vystupování  trenérů, rozhodčích i rodičů.  Prostě tam panovala  radost, kterou můžeme mít právě z našeho mládežnického ragby. Důležité je, aby dětem  Česká rugbyová unie vytvořila takové podmínky, aby u ragby zůstaly až do dospělosti.

Pochvalu si zaslouží česká rozhodčí Radochová, která ve Finsku výborně odpískala  zápas žen XV Finsko  -  Německo 43:5. Překvapila mne však velmi slabá hra Němek, které  Finkám  vůbec nestačily.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)