Úspěšný Světový pohár byl velkým impulsem pro ještě větší oblíbenost ragby na celém světě

Třetí   kolo  Rugby Europe Championship  a další ragbyové  soutěže včetně prvního kola Extraligy ragby a i jiné zajímavosti po třetím  únorovém víkendu pro Ceskeragby.cz okomentoval Eduard Krützner senior.
   Třetí kolo Rugby Europe Championship příznivcům ragby ukázalo, kdo bude favoritem pro finálové zápasy 17.března 2024  v Paříži. Gruzie zvítězila s přehledem nad nově se tvořícím týmem Španělska 38:3, když položila šest  pětek. Na mužstvu je znát, že se stále lépe adaptuje na herní systém, který se mu snaží vštípit zkušený trenér Cockerill.

   Výborný zápas předvedlo mladé mužstvo Portugalska v Bukurešti, kde zvítězilo 49:24. Opět úřadovali dva mladí Hugové, Camacho na mlýnovce a Aubry na útokovce, ale celé mužstvo předčilo Rumuny v rychlosti a agilní obraně.

Ve třetím utkání  Belgie porazila bojovné Poláky 31:10. Tým Rudých ďáblů marně hledá svou bojovnost a urputnost z prvního kola, ve kterém dokázali zvítězit nad Portugalskem. Spousta individuálních chyb, řada předhozů po polských svíčkách, neurovnaná hra, určitě dává o čem přemýšlet novému trenérovi Dossetovi. Poláci sází na silovou hru roje, ale postrádají  dynamiku a útočníkům chybí účinný jak obranný, tak útočný systém.

Nizozemci  na svém krásném a zcela zaplněném stadionu v Amsterdamu přivítali Německo a zvítězili celkem přesvědčivě 39:13. Hrálo se za deště a průběh zápasu neodpovídá konečnému skóre. V poločase byl zápas velmi vyrovnaný a domácí vedli  jen 12:10. I ve druhé půli nebylo dlouho rozhodnuto, houževnatí Němci úspěšně odolávali stálému tlaku lépe organizovanému roji Oranje. Rozhodující tlak nastal až v posledních minutách, kdy sehranější rojníci Nizozemska dokázali dvakrát položit pětky, po autech na pětimetrovce  soupeře. Druhá padla až v nastavení v 85. minutě, když výborný Irský rozhodčí Cole citlivě ponechával výhodu, důrazným akcím domácích rojníků. 

  Úspěšný Světový pohár byl zřejmě velkým impulsem pro ještě větší oblíbenost ragby na celém světě, hrálo se před plnými stadiony, nadšených diváků, za velmi dobrých výkonů mužstev, ale také rozhodčích, kteří hru minimálně přerušovali s citem pro výhodu.
  Také v Česku byly zahájeny dvě české soutěže v nebývale brzkém termínu. V Extralize se dvě utkání odehrála  na umělce na Markétě. V prvním zápase po velmi vyrovnaném průběhu Tatra zvítězila šťastně nad Říčany  20:19. Na hráčích bylo vidět, že jím chybí rozehranost, kupili mnoho chyb, k vidění byly opravdu kuriózní pětky, ale také hezké akce. Je třeba pochválit bojovnost týmů. Nakonec o vítězství Tatry rozhodl neproměněný trestní kop v závěru utkání, kopáčem Říčan. Zdárnému průběhu utkání přispěl také dobrý výkon rozhodčího Zachareiva, který se snažil hru nekouskovat. Chtěl bych pochválit rychlou reakci Karla Berounského, hráče Tatry lékaře, který okamžitě úspěšně zakročil při vážné komoci hráče Říčan. Nejlepším hráčem Říčan byl nestárnoucí čtyřicetiletý Schlanger a u Tatry talentovaný Koblic.

  Ve druhém zápase Sparta zdolala Dragon Brno 35:24. Také v tomto utkání diváci na Markétě a u televizorů  viděli mnoho chyb, daných zkrácením přípravného tréninkovému období na hlavní sezónu. Sparta má lépe zažitý herní systém, Brňáci zase byli bojovnější. Sparta předvedla několik dobrých akcí, ale chyběla jim lepší koncovka, navíc hrála dlouho ve 14 hráčích, když byl vyloučen reprezentant Hřebačka. Draci bojovali až do konce a v závěru položili čtvrtou pětku, která jim zajistila aspoň jeden bonusový  bod, do soutěže. Ve Spartě dominovali, zkušený zadák Schneider a mlýnovka Forst.

  Zápas Pragovky s Vyškovem jsem  nemohl sledovat na ČT Sport plus, ale četl jsem jen statistiku z utkání, po kterém si Pragovka z Vyškova odvezla  cenné vítězství z horké moravské půdy 20:19. V zápase se obě mužstva střídala ve vedení a za stavu 19:17 pro domácí klub rozhodl těsně před koncem zápasu, dropem zkušený Petr Čížek o důležitém vítězství Medvědů 20:19.
   V Jižní Americe bude opět rozehrána profesionální soutěž - Super Cup American, ve které bude hrát  ze sedmi  klubových týmů šest z Jižní ameriky. Jsou to loňský vítěz Peňarol Rugby (Uruguay),  Dogos XV (Argentina), Pampas (Argentina), Yacare (Paraguay), Selknan (Chile), Cobras (Brazilie) a severoamerický  klub z Coloráda American Reptors.

   Reprezentanti Chile "Les Condores" absolvovali velmi náročnou přípravu na novou sezónu ve společném kempu v armádním středisku chilského námořnictva. Trenér Joaquin byl velmi spokojen s přístupem hráčů k velmi náročné fyzické přípravě.

   Ragby je v Jižní Americe čím dál tím oblíbenějším sportem. To se plně prokazuje stálým zlepšováním reprezentačních mužstev a to nejenom  Argentiny, ale i  Uruguaye, Chile a nově Brazilie a Paraguaye. Také USA a Kanada mají velkou snahu zpopularizovat ragby kvalitou domácích soutěží, tím že angažují do svých klubů, řadu bývalých ragbyových hvězd. Evropským zemím tak roste velká konkurence pro příští Světové poháry.

Líbil se vám nebo nelíbil článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ...
zde .
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto a koláž Petr  Skála)

(2024 / 20 /  08 /  02)