V celé Evropě se počty týmů v národních soutěžích navyšují ovšem až na Česko

  Druhý  květnový  víkend byl pro ragbisty hodně zajímavý a stalo se několik nezměnitelných událostí. Doma a ve světě totiž vrcholí soutěže a je třeba na ně upozornit. Nu a několik zajímavých  utkání sledoval  u počítače  nebo v televizi na Nova sport Eduard Krützner senior, který o nich také napsal   svůj pravidelný  komentář. Nuže ...  

  V Premiership byl k vidění výborný výkon favorita Saracens v semifinálovém vítězném utkání 38:15 s Northampton Sains. Ve druhém utkání hráči Sale Sharks zvítězili nad Leicester Tigers po velkém boji 21:13. Finále Saracens - Sale Sharks bude za na konci května 2023 na Twickhamu.  (***)
Ve Francii bylo odehráno předposlední kolo a je prakticky rozhodnuto o finalistech. Šestice, která se pravděpodobně utká o titul je následující: Stade Toulouse 76 bodů, La Rochelle 74 bodů., Racing 92 66 bodů, Stade Francais  64 bodů, Bordeaux- Begles  63 bodů a Lyon 60 bodů. Jistý sestup potkal slavné mužstvo Brive, které v příštím ročníku bude hrát PRO D2. Letos se trápící Clermont prohrál v Bayonu v poslední minutě TK, 21:18, když kop proměnil jejich bývalá výborná útokovka Lopez.  (***)
V Itálii se hrály také semifinálové zápasy Super 10, kde vítěz základní části Rovigo porazil 21:15 Colorno. Petrarca Rugby porazila Reggio Emilia 34:16.

   Už známe také soupeře v kvalifikaci o postup z Conference 1 do Trophy. Česko se tkáme se v Říčanech 27.května s nebezpečným Izraelem. Rozhodla o tom prohra Bulharů na Kypru 35 : 17, když domácí položili čtyři pětky, oproti dvou pětek Bulharů.

   V Conferenci 2 Jih zvítězila Černá hora nad Tureckem 26:24 a obsadila tak konečné třetí místo a Turci skončili poslední čtvrtí.  (***) V Conferenci 2 Sever zvítězili Dánové ve Stavangeru nad Norskem 22:10, které v konečném pořadí skončilo čtvrté a Dánsko třetí.

   Rugby Europe oznámil místa a rozdělení účastníků v "sedmičkových" soutěžích 2023 :
Championship Serie se bude hrát  9. až 11. června 2023 ve španělském  Algavre a 7. a 9. července 2023 v německém Hambourgu. Reprezentační týmy byly rozděleny takto do jednotlivých skupin.
Ženy ... skupina A -  Polsko, Belgie, Česko, Rumunsko *  skupina B - Irsko, Španělsko, Německo, Švédsko * skupina  C - Velká Britanie, Francie, Itálie, Portugalsko. (***)
Muži ...  skupina A - Španělsko, Portugalsko, Litva, Česko * skupina B - Německo, Itálie, Gruzie, Rumunsko * skupina C - Francie, Belgie, Irsko, Velká Británie.

Na Evropských hrách 2023 v Krakově bude hrát ragby  25. až 27. června 2023 tucet nejlepších evropských týmů. Kromě Francie budou bojovat o jedno postupové místo na OH v roce 2024 ve Francii tyto týmy žen:  Belgie, Španělsko, Velká Británie, Německo, Česko, Irsko, Itálie, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Švédsko a Turecko a tyto týmy mužů:  Belgie, Španělsko, Velká Británie, Gruzie, Německo, Česko, Irsko, Itálie, Litva, Polsko, Portugalsko, Rumunsko.

  Mistrovství Evropy U-18 -  dívky se bude patrně hrát v Praze od 15. do 17. července 2023 ve skupinách rozložených takto:  skupina A - Francie, Skotsko, Ukrajina, skupina B - Španělsko, Česko, Belgie a skupina C - Irsko, Anglie, Polsko.  (***)   Mistrovství Evropy U-18 - muži se bude hrát ve švýcarském  Macolinu 15. a 16. července 2023  ve skupinách rozložených takto: skupina  A - Francie, Litva, Belgie, Turecko, skupina B - Irsko, Česko, Německo, Švýcarsko a skupina C - Portugalsko, Španělsko, Ukrajina, Izrael. 

  World Rugby už nyní určil rozhodčí pro nastávající Rugby World Cup. Hlavními rozhodčími budou: Amashukili (Gruzie), Barnes, Carley, Dickson, Pearce (Anglie), Berry, Gardner (Australie), Brace (Irsko), O´Kaeffe, Williams (Nový Zéland), Peyper (Jižní Afrika) a Raynal (Francie) a
asistenty budou: Busby Irsko), Brousset (Francie), Doleman (Nový Zéland), Evans (Wales), Piardi (Itálie), Ridlay (Anglie), Woy (Austrálie). Rozhdočími u videa budou: Croman (Australie), Foley (Anglie), Jonker (J.Afrika), Mac Neice, Neville (Irsko), Pickerill (Nový Zéland) Whitehouse (Wales). Joe Neville je první žena, která byla nominována na RWC. Nejzkušenější rozhodčí je Wayne Barnes, který odpískal 120 mezistátních zápasů (někdy diskutabilních)

  I v Česku  se rozhodlo o finalistech i sestupujících, v tuzemském nedomyšleném experimentu s  extraligou. Finále si v sobotu 20. květrna 2023 v Říčanech zahrají domácí, dosud neporažení borci se Spartou. O soupeřích rozhodly nadstavbové zápasy, ve kterých  Říčany zdolaly Tatru 17:5 a Sparta vyhrála nad Vyškovem 25:16. O třetí místo se utká na domácím hřišti Vyškov s Tatrou. K sestupu byly odsouzeny týmy Slavie a Zlína. Slavia prohrála ve velmi vyrovnaném utkání s Pragovkou 19:20 a Zlín, který ve velmi napínavém zápase podlehl na hřišti v Brně místnímu Dragonu 27:35.

  Všeobecný názor rozumných ragbistů je, že rozhodnutí VV ČSRU  o snížení počtu účastníků na šest  klubů bylo nedomyšlené a postrádá sportovní etiku.  V době, kdy konečně se povedlo zkvalitnit úroveň české extraligy, především účastí  řady cizinců hrajích v českých klubech, je soutěž osekávána na šest týmů.  Současnou vyrovnanost osmi týmů potvrzují výsledky obou sestupujících klubových týmů  Slavie i Zlína, které  do nejvyšší soutěže výkonnostně patří. (***) 
V celé Evropě se počty týmů v soutěžích navyšují zejména z důvodů většího počtu kvalitních zápasů. Ovšem česká  unie bez jakékoli odborné analýzy odsoudí dva kluby k sestupu pouze v jednom utkáním a to ještě v jednokolové soutěži. Tvůrci této raritní soutěže navíc rozhodli, že finálového utkání naši extraligy nemohou sledovat ragbisté dalších klubů, protože ve stejném termínu hrají své zápasy o konečném pořadí. To rozhodně propagaci ragby na veřejnosti nepomáhá. Finálové utkání  bylo vždy svátkem našeho sportu, kde se potkávali ragbisté  všech generací. Škoda.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, Koláž: Petr Skála)

(2023 / 71 /  17 /  11)