V Evropě vrcholí soutěže v ragby a ve finiši jsou i tuzemské ragbyové události

  První květnový  víkend byl pro ragbisty hodně naplněný. V  Evropě vrcholí soutěže v ragby a ve finiši jsou i  tuzemské ragbyové  události ... Nu a několik  utkání sledoval  u počítače  nebo v televizi na Nova sport Eduard Krützner senior, který o nich také napsal   svůj pravidelný  komentář. Nuže ...  


V Premiership se odehrály závěrečné zápasy, které určily čtveřici semifinálistů. Saracens jako vítěz se utká se čtvrtým Northampton Saints a druhé Sale Sharks z třetím  Leicester Tigers, již příští víkend. Finále je 27. května 2023. Na NOVA Sport  mohli příznivci ragby vidět dvě zajímavá utkání.  Bath pokořil béčko Saracens 61 : 29. Bylo vidět,  jak nadějným mladíkům Saracens ještě chybí zkušeností z velkých zápasů. Polovinu zápasu statečně odolávali, ale závěr zápasu už nezvládli. Ve druhém zápase bristolští  medvědi přehráli Gloucester 36:21.

Ve Francii vrcholí nejvyšší ragbyová soutěž TOP 14 a dvě kola před koncem vede Stade Toulouse před výborným La Rochelle, na třetím a čtvrtém  místě jsou pařížské kluby Stade Francais a Racing 92. ***   V Itálii v TOP 10 se hrála semifinále. Vítěz základní části Rovigo podlehl čtvrtému  Colomo 14:19 a čeká jej odveta na domácím stadionu. Druhá Petrarca Padova porazila třetí  Emilio 22:17.

V soutěži Rugby Europe Conference 1, ve které hrají i čeští ragbisté,  prohrálo doma Maďarsko s Lotyšskem 21 : 22 a umístilo se na konečném pátém místě.

Také v Česku skončila základní část  nejvyšší jednokolové soutěže, která určila konečné pořadí před boji o titul i o umístění, včetně sestupu. Když se zamyslíme nad dalším experimentem s domácími soutěžemi, kdy po jednokolové soutěži extraligy se rozhodne o sestupu do první ligy  hned  dvou týmů, pak rozhodně rozvoji ragby v našich podmínkách nedojde. Přiznejme si, že výsledky byly často ovlivněny výkonností zahraničních hráčů, které si kluby jen pro tuto příležitost dovedly zajistit. To zrovna moc neladí s našimi hodnotami, tolik proklamovanými. Od podzimu se tak budou muset kluby spolehnout zase jen na své odchovance. Jarní extraliga prokázala, že se díky cizincům soutěž značně vyrovnala, ale pozor.  Počet účastníků se nyní sníží pouze na šest týmů, ale ty mají jen během na jara v roce  2024 odehrát už dvoukolovou extraligu, což bude velký problém pro nedostatek hracích termínů. Počítejte se mnou. Extraliga bude potřebovat  třináct termínů a to deset v  základní části, a po jednom pro semifinále a finále a plus ještě náíhradní termín. Ale na jaře 2024 budeme mít pouze 17 termínů. Kde jsou termíny pro reprezentaci a "7" ? Tento závažný problém by si zajisté zasloužilo uspořádat seminář za účasti kompetentních osob ze všech klubů, na kterém by se měly prodiskutovat klady a zápory  domácích soutěží a následně by se konečně vyřešily dlouhodobé systémy soutěží, které by zajišťovaly jednak náročnost a počty kvalitních zápasů.  U nás  máme tak maximálně devět až deset za rok a to ještě s velkým otazníkem, oproti úspěšným zemím, kde hráči odehrají minimálně 20 zápasů, které tvrdě prověří jejich výkonnost, systematičnost, která je pro  metodický tréninkový proces nezbytná. Je stále dost času vrátit se k systému, který je dlouhodobě úspěšně praktikován ve všech vyspělých uniích v Evropě, což je podzim - jaro, s finálovými zápasy v květnu každého roku.

Argumentů pro návrat k úspěšným létům českého ragby je opravdu mnoho.  Prostudujte si výsledky z nižších soutěží mužů i mládeže a přesvědčíte se o tom, že jejich herní  úroveň je více než nedostatečná. V první lize máme výsledky jako je Bystrc - Společenství České Budějovice - Nýrsko 102:0.  Přiznejme si, že kromě  Říčan a Tatry máme nyní  sotva 14 klubů, které mají potíže , hrát  v našich domácích soutěžích. To přímo nabízí, aby se extraliga nyní hrála s osmi kluby a poslední hrál baráž s vítězem první ligy, kde by startovaly týmy  Bystrc, Mariánské hory, Havířov, Petrovice, Přelouč  a možná Olomouc. Béčka v extralize, tak jako všude v Evropě, hrají pozápasy nebo někde předzápasy extraligovým zápasům. To má svoji logiku, jak sportovní, tak ekonomickou. Nechat hrát béčka v neděli, stejně jako hrají junioři, nedává smysl. Vždyť talentovaní junioři mohou doplnit béčko.  Podívejte se jak velmi slabou úroveň má tuzemská  soutěž juniorů. Jen čtyři  kluby mají svoji vlastní XV a hráči za jaro odehrají maximálně jen šest až osm zápasů a většinou nevalné úrovně. To samozřejmě negativně ovlivňuje jejich sportovní růst.

Nu a co pořádat pro ostatní současná společenství? Nabízí se třeba Pohár  s upravenými pravidly, která by měla vést ke stabilizaci současných klubů. Ty pro nedostatek hráčů jsou nuceni zatím vytvářet společenství, jež prokazatelně neumožňují soustavný náročný a metodický tréninkový proces. Co třeba pro propagaci ragby pořádat pro tyto kluby turnaje v jejich městech.  Když si  prostudujete výsledky soutěží U- 16 a U-14 a zjistíte, že ani  tam není situace růžová.



 




Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde



(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, Koláž: Petr Skála)

(2023 / 68 /  16 /  11)