Velká úroda 25 pětek ze tří zápasů 2. kola třiapůlměsíční tuzemské extraligy ragby

Druhé kolo ragbyové extraligy zaznamenalo docela velkou úrodu   25 položených pětek, které byly zapsány po odehrání  tří zápasů  v  nejkratší ragbyové soutěží kontinentu, kterou je  česká nejvyšší soutěž hry se šišatým míčem.

Ragbisté Říčan obhajující mistrovský titul až ve druhém kole nového ročníku dosáhli na své první  vítězství. V utkání, ve kterém se potkali v Praze na umělém trávníku na Markétě  loňští finalisté ragbisté Sparty a Říčan, působili  Středočeši dlouho jako jasní budoucí vítězové. Když v poločase vedli 17:0, zdála  se možnost získat alespoň jeden bonusový bod za poražku  o sedm a méně bodů, jako nedosažitelná a nápad sdělený ostatním na sparťanské lavičce,  že by Sparta mohla bonusový bod do tabulky získat také za čtyři položené pětky, byl už považovaný za provokaci.

Utkání totiž mělo i po půli jasný průběh. Říčany vedly dokonce ještě šestnáct minut před koncem  31:0, ale pak čtyři sparťanské pětky položené v rychlém sledu utkání výrazně zdramatizovaly. Pražané skore nevyrovnali, ale podařilo se jim je snížit  nakonec  jen na rozdíl pěti bodů.  Říčany si výhru  pohlídaly, zvítězily 31:26 a do tabulky si připsaly s bonusovým bodem za čtyři pětky celkem pět bodů, ale  bodovala také Sparta, když  získala dva bonusové  body. Sparťané, když k tomu připočtou pět bodů získaných po prvním kole, mají celkem sedm bodů a proto jsou v tabulce na druhém místě.

Na první místo tabulky se probojovala překvapivě Praga a to po vítězství 39:33 nad  soupeřem,  nad  kterým dlouho nevyhrála, nad Tatrou Smíchov.  Jen v tomto jediném utkání několik desítek na hlavní tribuně pražské Markéty se ztrácejících diváků, ale značné množství televizních diváků, viděli celkem deset položených pětek. S přihlédnutím na skutečnost, že ragbyové utkání trvá jen 80 minut, tak toto pražské derby  bylo docela hezkou reklamou na ragby. Pětky za Pragu i Tatru pokládali současní i bývalí reprezentanti jako třeba kapitán Pragy Hošek, rojník Novotný a za Tatru koncový útočník Koblic nebo  povoláním zeměměřič Mára, dále bodovali i původní obyvatelé Afriky Dumas v dresu Pragy a Uys v dresu Tatry. Ovšem vrcholem hráčské málo vídané drzosti byla položená pětka  teprve sedmnáctiletým Hugo Žákem .  Výškou postavy nejmenší hráč Pragy totiž asi deset metrů před brankovištěm na  postu mlýnové spojky neočekávaně nepřihrál na útok a naopak se  vydal  směle k soupeřem bráněnému území, kde za brankou  Tatry po kotrmelci položil svoji první extraligovou pětku.

Praga, která se štěstím na jaře 2023  si po výhře 20:19 v rozhodujícím utkání se Slavií  jen tak tak udržela účast v novém modelu extraligy s půltucetem účastníků, nyní  zaslouženě vede po druhém kole aktuální tabulku. Proto se s Pragou, která to  naposled nandala Tatře 39:33,  musí počítat, že bude usilovat o účast v play off a to se bude hrát už v květnu 2024.

Moravské derby odehrané  ve městě Brně, kde se 9. května  1926 hrálo historické první ragbyové utkání českých týmů, Dragon Brno prohrál 24. února 2024 s Vyškovem 17:24  a na pětky 3:4.