Velký malý kapitán říčanských ragbistů Jan Šedivý měří 166 cm a váží i s mistrovským štítem 75 kg


Kapitánem říčanského ligového ragbyového týmu je třicetiletý Jan Šedivý. I když je  jen  166 cm vysoký a váží něco přes 70 kg, je jako spolehlivá mlýnová spojka mezi ragbyovým mlýnem a útokem hodně vidět. Ostatně si jej považují i říčanští trenéři Miroslav Němeček a Pavel Čamrda, kteří jej také na post kapitána jmenovali."Jestli jsem ragbyovým drobečkem v celé ragbyové soutěži,  to nevím, ale v Říčanech já v áčku mužů  nikoho nepřevyšuji. To vím zcela jistě, " řekl říčanský kapitán šest dnů před začátkem nového ročníku ragbyové ligy pro ragbyový magazín ceskeragby.cz.

V sobotu 22. srpna 2020 se na stadionu Josefa Kohouta od 14:00 hodin střetnou Říčany  v prvním ligovém kole s brněnským Dragonem. Bude to vaše první letošní těžké utkání po jarním ragbyovém půstu?

"To bude těžké nejenom pro nás, ale pro všechny týmy. Celé jaro se prakticky ragby nehrálo nikde a to ani ve světě. Na hřiště jsme se dostali teprve až, když to bylo podle vládních opatření možné. Odehráli jsme jen několik přípravných utkání, ale protože  u nich nešlo o žádné body do tabulky, ostrý první start v roce 2020 nás teprve čeká až s Brnem.  Chceme od začátku soutěže naplno bodovat."

A jak  se ragbyová liga během podzimu odehraje?

"Liga se bude hrát jen jednokolově. Čeká nás sedm kol základní části, po ní následuje play-off, do kterého postoupí pouze čtyři nejlepší týmy. Ostatní čtyři mužstva odehrají play-down o konečné pořadí od pátého do osmého místa.  Jsem přesvědčený, že se Říčany probojují  do play off."

V současné sestavě patříte mezi ty nejzkušenější hráče. Pro někoho možná můžete být příkladným ragbistou, ale koho si vy z ragbistů nejvíce vážíte, kdo je nebo byl vašim vzorem?

"Ragbyovou ligu hraji od svých sedmnácti let a poznal jsem celou generaci říčanských ragbistů. Měl jsem jako svůj vzor útočníka Martina Pekárka. Znal jsem jej nejenom ze hřiště, ale i z práce. Oba jsme instalatéři a často jsme dělali na společných zakázkách. Myslím si, že Martin Pekárek, když hrál ligu nebo za reprezentaci, tak se na jeho hru obdivně sledovali i jiní ragbisté nejenom já."

Trénujete v Říčanech čtyřikrát týdně a o víkendu ještě hrajete utkání. Není to pro amatérský sport, kterým je v Česku ragby, příliš?

"Nejsem si tím jistý i když já jsem třeba do posilovny nechodil. Trenéři vědí, že posiluji sám doma. A na tři tréninky v týdnu si lze najít čas. Kdybych neměl ragby rád, tak bych s tím jako amatér měl asi problémy."
Program Mountfieldu Říčany    22. srpna  2020 Mountfield Říčany  – Dragon od 14:00 hodin
    29. srpna 2020 Slavia – Mountfield Říčany od 14:00 hodin
    12. září  2020 Mountfield Říčany – Sparta od 14:00 hodin
    19. září 2020 Tatra – Mountfield Říčany od 11 hodin
    26. září 2020 Mountfield Říčany – Přelouč od 14:00 hodin
    03. října  2020 Mountfield Říčany – Praga od 14:00 hodin
    10.  října 2020 Vyškov – Mountfield Říčany zatím neurčeno
    24. října 2020 semifinále play-off, play down
    07. listopadu  2020 finále, o 3. místo, o 5. místo, o 7. místo


(ps, ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)