O druhém květnovém víkendu roku 2025 se doma ale hlavně v
zahraničí hrálo ragby na plné obrátky a k některým událostem doma i
ve světě napsal pravidelný komentář pro Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.

aneb co se děje ve světovém i v tuzemském ragby ?
Premiership pokračovala šestnáctým kolem a i příznivci v Česku mohli v televizi vidět výborný zápas Leicester Tigers se Sale Charks, ve kterém nakonec domácí Leicester po velkém boji vyhráli
44 : 34 (16 : 26). Zápas byl odehrán ve fantastickém tempu, při němž ragbisté předvedli řadu výborných akcí, často zakončených pětkami, jistotu kopáčů, žraloka Forda i tygra Pollarda, prostě to byl zápas na špičkové úrovni, při kterém oba týmy položily po pěti pětkách. Tygři rozhodli o svém vítězství až v závěru zápasu, za mírné podpory rozhodčího utkání.
Ve druhém televizním utkání vyhráli Bristolští Medvědi nad vedoucím klubem soutěže Bath 36:14. Trenér Bath zřejmě pod dojmem jasnému prvního místa, dal příležitost také náhradníkům a Medvědi toho úspěšně využili a byli opravdu lepší. *** V neděli 11.května 2025 se hrálo další u nás v televizi naladitelné utkání mezi Exeter Chiefs a Northampton Saints, ve kterém domácí Šéfové, Svaté porazili vysoko 42:14 a bylo na co koukat. Diváci viděli velké nasazení obou týmů, rychlost akcí, ale také hrubé chyby. *** Dvě kola před závěrečnými boji vede stále s přehledem Rugby Bath s 66 body, druzí jsou Tygři z Leicesteru s 56 body, následují třetí Bristol s 52 body. Čtyři nejlepší kluby se utkají o titul.
Ve Francii pokračoval TOP 14 a velká pozornost byla soustředěna na zápas Toulon - Toulouse. V tomto letitém derby se očekával velký boj, ve kterém byl favoritem domácí Toulon, neboť Toulouse má v současné době velkou marodku. Opak však byl pravdou, neboť hráči Toulouse i bez několika hvězd, nedali Toulonu žádnou šanci a rozdrtili je 50:16. Ještě do půle, kdy bylo stav skore 14:13 pro hosty, bylo utkání vyrovnané, ale ve druhé půli přišla smršť šesti pětek a hráči Toulouse znovu dokázali, že jeho herní systém, podpořený výbornou fyzičkou všech hráčů nemá v Evropě konkurenci. *** V dalších utkáních Lyon doma překvapivě prohrál s Pau 27:29, Racing 92 doma uhrál jen remizu s Bayonnem 24 : 24, Perpignan vyhrál nad trápícím se Stade Francais 20 : 18 a bojovný nováček Vannes doma nešťastně prohrál s La Rochelle 29:30.
Tuzemská Extraliga také finišuje a Česká televize na kanálu ČT Sport odvysílala v přímém přenosu derby Tatry s Pragovkou sic v nezvyklém ranním čase od 9:30 hodin. Tatrovka zvítězila přesvědčivě 47:7, když ještě do poločasu byla hra vyrovnaná a Tatrovka vedla jen 10:7. Druhý poločas dokázala Tatrovka jednoznačně Pragovku přehrát ve všech směrech a nadělila jim další čtyři pětky, které s přehledem, ze všech stran hřiště proměňovala výborná mlýnovka Hoyer. Ten byl v zápase stoprocentní a tak nakopal celkem 22 bodů. Proto byl rozhodně nejlepším hráčem zápasu. Pragovka ve druhém poločase zcela odpadla a je evidentní, že hráčům chybí, tolik v moderním ragby, potřebná fyzička a s tím související mentální sebedůvěra ve svou formu. Také trenéři zřejmě pochybili ve výběru taktiky na zápas, když od hráčů vyžadovali položit čtyři a více pětek a tak vyhrát, s podmínkou, že nebudou kopat TK na bránu. To byla evidentně nereálná taktika, která neodpovídá současné formě jejich svěřenců. Za zmínku stojí výborný výkon nestárnoucího rozhodčího Tůmy, který svým následníkům předvedl, jak důležité je s hráči komunikovat a ctít pravidlo výhody. *** Sparta oslavila otevření nového hřiště už třetím vítězstvím na umělem trávníku, tentokrát v derby nad Slávii 23:19, když rozhodující body položila v samém závěru zápasu. *** Říčany se vrátily na druhé místo tabulky, když vyhrály ve Vyškově 31:19 a tím si zřejmě zajistily domácí prostředí pro semifinálové utkání.
V 1.Lize je už rozhodnuto, když vítězem soutěže se stala Donau Vídeň a druhé místo si zajistil Dragon Brno. Vídeň vyhrála nad Tatrou 23 v Praze 46:7 a Dragon vyhrál ve Zlíně 39:14. Tyto dva klubové týmy budou tedy bojovat v baráži o postup do Extraligy. Ta však stále postrádá kvalitu a náročnost, jednak proto, že hráči odehrají minimum zápasů, konkrétně dvanáct v jarní krátké soutěži a na podzim hrají pouze Pohár, o který zase kluby nejeví zájem a každoročně dochází k řadě skrečovaným zápasům.
Proto české ragby zaostává za současným vývojem tohoto sportu, který je založen na maximální rychlosti, jak herních akcí, tak běžeckých kvalit všech hráčů. Stále si lámu hlavu, proč česká unie stále trvá na evidentně špatném modelu domácích soutěží. Proč se na podzim hraje Pohár a na jaře Extraliga a čtyři další Ligy, když v Česku máme maximálně 15 až 16 klubů, které jsou schopné postavit do utkání patnáct a více hráčů? Proto máme prakticky dvě sezóny. V té podzimní se hraje Pohár a v té jarní se hrají jen 3 1/2 měsíční soutěže. Žádná jiná evropská ragbyová unie podobný systém neprovozuje, ale možná takto na dvě sezóny rozdělený rok nemá ani žádný kolektivní sport. Přitom se každý rok při jejich hodnocení konstatuje, že herní výkonnost soutěží se nezlepšila. Tak na co se stále čeká, když výsledky našich reprezentačních výběrů pokles výkonnosti potvrzují, zejména v Super Cupu, ale i v těch nejdůležitějších zápasech pro postup do vytouženého Championatu, ve kterém nad Českem vítězí Švédové i Poláci.
V Evropě vrcholí soutěže a připomínám, že všechny evropské unie praktikují systém Podzim - Jaro a jen v Rumunsku se hraje nejvyšší soutěž se šesti týmy, které jsou však oproti českým profesionální. *** V Gruzii v soutěži Didi 10 hraje deset klubů a ve finále se utká AIA Kutaisi a Batumi *** V Itálii se ve finále utká Rovigo s Petrarca Padova *** Ve Španělsku do finále postoupily kluby Complatense Cisneros a El Salvador *** Ve Walesu si finále zahrají Ebbw Vale a Newport.
Stačí si pročíst modely soutěží ve všech evropských uniích a zjistíte, že jen v Česku máme
model, který prokazatelně, postrádá dlouhodobý systematický tréninkový proces, dále který je jak pro hráče, tak pro jejich trenéry metodicky náročný a není motivující.
Hrály se také zápasy v RE Conferenci. Estonsko doma dostalo nakládačku od Norů 5:120 a Srbové doma porazili Bulhary 44:28. *** Viděl jsem obě utkání, ale mohu jen konstatovat, že úroveň hry v zemích, které v této soutěži startují, se stále zhoršuje. *** Překvapilo mne, že existuje také soutěž RE XV Conference pro ženy, ve které Norky doma prohrály s Lotyškami 0:27. *** Rozvoj ženského ragby ve světě je patrný i v takových ne moc ragbyových zemích. V Česku však už bohužel XV ragbistky nemáme a to je pro nás velké varování.

aneb co se děje ve světovém i v tuzemském ragby ?
Přečtěte si aktuální zamyšlení z ragbyových mlýnů tentokrát opět ...
z celého světa se zaměřením na Evropu ...

44 : 34 (16 : 26). Zápas byl odehrán ve fantastickém tempu, při němž ragbisté předvedli řadu výborných akcí, často zakončených pětkami, jistotu kopáčů, žraloka Forda i tygra Pollarda, prostě to byl zápas na špičkové úrovni, při kterém oba týmy položily po pěti pětkách. Tygři rozhodli o svém vítězství až v závěru zápasu, za mírné podpory rozhodčího utkání.







model, který prokazatelně, postrádá dlouhodobý systematický tréninkový proces, dále který je jak pro hráče, tak pro jejich trenéry metodicky náročný a není motivující.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz ... zde!!!
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž Petr Skála a foto: Petr Skála)
(2025 / 52 / 21 / 07 / 00)
(2025 / 52 / 21 / 07 / 00)