Věřím, že nad Švýcary ragbisté Česka dvakrát vyhrají a účast si v příštím ME U18 a U20 zajistí!

Ragbyová utkání a další události druhého kola evropských soutěží U18 a U20  okomentoval  pro Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.
      Velmi zajímavé semifinálové utkání obou kategorií rozdělily týmy na ty, které budou hrát o nejvyšší příčky a ty, které budou hrát o sestup. V juniorské kategorii  si o titul zahrají opravdu dva jasně nejlepší týmy, kterými jsou  silová Gruzie, jež  porazila v hezkém zápase bojovné Nizozemce  29:10. Obě mužstva hrají moderní rychlé ragby s dobrou obranou. Lelos, jak se Gruzínců říká, sází na důrazný roj, který boduje dobře organizovanými mauly před brankovištěm soupeřů. Finále bude určitě zlatým hřebem turnaje, ve kterém  soupeřem Gruzie budou mladí Portugalci, kteří dle mého názoru hrají nejlepší ragby z účastníků.  Hrají celoplošné ragby, vše v plné rychlosti, s výbornou podporou hráčů s míčem, agresivní obranou, což plně předvedli v zápase se silným Španělskem, ve kterém vyhráli s přehledem 34:6, i když v prvním kole měli dost práce s Rumuny, s kterými vyhráli jen 22:15. O bronzové medaile si tak zahrají Nizozemci se Španěly.
    O páté místo se utká Belgie, která porazila Švýcary 31:0, se šťastnějším vítězem semifinalového utkání Rumunsko - Česko 18:15. Rumuni vyhráli po bojovném výkonu, kdy se jim vydařil druhý poločas.  Češi  začali zápas s velkým nasazením a zatlačili Rumuny na její polovinu a po zásluze v poločase vedli 10:0. Rumunští  trenéři v poločase zřejmě polili své svěřence živou vodou, a tak se stalo, že úplně jiné mužstvo šlo tvrdě za vítězstvím. Pro české  borce to bylo velké překvapení a s hrou pod velkým tlakem Rumunů se jim rozdrobila pevná kolektivní obrana, kterou v prvním poločase přehrávali soupeře. Začali chybovat a rozhodčí tuzemský tým  trestal trestnými kopy, které s přehledem proměňoval dobrý kopáč Mitrea. Tím ještě více znervózněl české  hráče, kteří se začali obávat o  svůj zasloužený náskok  vybudovaný výbornou hrou v prvním poločase. Nakonec Rumuni šesti trestnými kopy rozhodli utkání ve svůj prospěch a šťastně si zahrají o páté místo, které si za  své výkony se Španělskem a v prvním poločase s Rumuny více zasloužili Češi.  Je to bohužel daň za slabou úroveň tuzemské  domácí nesoutěžní soutěže,  což si z principu věci, značně odporuje. Reprezentanti jsou vždy vybíráni z nejlepších klubů, což je logické, ale jejich hráčům často chybí herní zkušenosti ze hry pod tlakem. Je to škoda, protože  letos Češi  měli na lepší umístění. Věřím, že si v boji o udržení v ME, si poradí se slabým týmem Švýcarska a zajistí si účast i v příštím ročníku.

    Ve "Dvacítkách" si finálovou účast vybojovali Nizozemci, kteří přehráli velmi dobré Portugalce 23:13. Uhráli to výbornou agresivní obranou a úspěšnými protiútoky. Za soupeře budou mít své zeměpisné sousedy z Belgie, kteří si překvapivě poradili se silným výběrem devatenáctiletých Francouzů z regionů Auvergne a Rhone-Alpe 25:10. Finálová účast Nizozemců  s Belgičany jen potvrzuje, stále se zlepšující úrovní ragby v těchto zemích. O třetí místo si to rozdají Portugalci, kteří překvapivě neuplatnili svoji útočnou hru s dobře bránícími Nizozemci a utkají se s výběrem francouzské "devatenáctky". O páté místo si zahrají Poláci, kteří český tým  tentokrát přehráli větším nasazením a lepším herním systémem. My jsme postrádali účinný obranný, ale i útočný systém. Bodovali jsme pouze po individuálních akcích vyjímečných hráčů  a to bohužel na Poláky nestačilo. Přitom ani českým hráčům nechyběla bojovnost, ale ta bohužel na soutěž této úrovně už nestačí. Česko prohrálo 28:43 a to je opět odsoudilo zahrát si o udržení se slabými Švýcary. Ti prohráli vysoko s Rumuny 5:43. Proto věřím, že nad Švýcary Česko vyhraje a účast si v příštím ME U-20 zajistí.

   Chci ještě upozornit na skutečnsot, že podzimní  Sportovní kalendář ČSRU  nebyl sestavovaný  příliš promyšleně.  Když si Česká Unie na sebe vzala nelehký úkol v týdnu od 11. do 19.listopadu 2023  na Markétě uspořádat  ME v kategorii U-18 a U-20. pak  vůbec nechápu, jak se mohlo stát, že na zahajovací víkend Mistrovství Evropy 11.- 12. listopadu 2023 sestavitelé Sportovního  kalendáře schválili herní kolo pro ty nejdůležitější mládežnické kategorie U-14, U-16 a U-18. To přece postrádá veškerou logiku, neboť všechny tyto tři kategorie měly  v podzimním kalendáři tři volné termíny, kdy se zápasy mohly místo termínu 11. a 12. listopadu 2023  hrát.   Vždyť,  kdo jiný, než hráči a trenéři těchto  kategorií měli být v hlediští na Markétě a tam se dívat na vrcholové evropské ragby předváděné svými vrstevníky z osmi zemí a ve společnosti svých trenérů o zápasech diskutovat.  Tím, že místo toho hráli, nemohli tak sledovat zápasy ani na Rugby Europe TV. Přiznejme si, že  tady se něco někomu nepovedlo a je třeba se z toho poučit, aby se tyto a další podobné závažné omyly neopakovaly!

    A to není všechno.  Unie plánuje zápasy Regionů v termínu 25.listopadu 2023, kdy se hraje utkání ME Česko - Litva a další utkání se plánují pak na 3.prosince  a 9. prosince 2023.  To pokládám opět za chybu, neboť většina klubů už přestala s pravidelným tréninkovým procesem, proto zápasy výběrů Regionů budou velkým zdravotním nebezpečím pro hráče, bez řádného tréninku. Je také třeba počítat s možností, že počasí už ani neumožní hrát na odpovídajících hřištích. Navíc to zkracuje přípravné období na minimum, protože Unie plánuje zahájit Extraligu už v polovině února 2023. Nesmíme zapomínat, aby  hráči byli dobře fyzicky připraveni na jarní sezónu, existují určité zásady a tréninkové prostředky, které je třeba respektovat. Uvědomte si, že čeští  hráči jsou čistými amatéry.

   Každopádně je třeba poděkovat všem obětavcům, kteří se na tak velké akci jako jsou v Praze pořádaná ME U-18 a ME U-20 v tyto dny od 11. listopadu a 19. listopadu 2023 úspěšně podílejí. Horší je, že se obětavá práce pořadatelské týmu většinou dobrovolníků se nepromítla do návštěvnosti diváků. 

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Eduard Kr¨ützner senior pro Ceskeragby.cz, foto a koláž Petr  Skála)

(2023 / 160 /  37 /  17)