Všesokolský slet, Sokol a ragby? Jak se to rýmuje?

V těchto dnech probíhá v Praze vrcholná událost České obce sokolské, kterým je sedmnáctý všesokolský slet a tak se zaobírejme Sokolem a tím, jak se ten Sokol rýmuje s ragby. Nuže ? 


V České obci sokolské je jediný český ragbyový klub  Sokol Mariánské Hory

V Česku v současné době existuje jediný ragbyový klub, který je pod křídly České sokolské obce a tím je Sokol Mariánské Hory, který působí v Ostravě a nutno dodat, že před Sokolem  klub vystupoval pod názvem Lokomotiva Ostrava.  Klub se v současné době věnuje mládeži, muži hrají třetí nejvyšší soutež ovšem nutno dodat, že vzhledem k tomu, jak jsou ty soutěže obsazené pouhými šesti týmy, tak Ostrava zastává místo někde pod dvanáctou příčkou.


V československé obci sokolské je velmi známou osobností ragbyový reprezentant  Jiří ŽižkaAno, v  Československé obci sokolské je velmi známou osobností  Jiří Žižka, který byl  první náčelník obce pro sekci mužů po tuzemských politických změnách  po  roce 1989. Ale předtím byl vedoucím katedry tělesné výchovy na tehdejší Vysoké škole zemědělské v Praze v Suchdole. Žižka je známý i jako autor mnoha skladeb pro sportovní hromadná  vystoupení například sestavil tu premiérovou vysokoškolskou skladbu pro spartakiádu v roce 1975, kterou na Strahově si zacvičil mimo jiných ragbistů i tehdejší ragbyový reprezentant  Přemysl Zikmund.
Nakonec je tu Žižkova samotná ragbyová kariéra. Jiří Žižka totiž nastoupil ve dvou reprezentačních utkáních československých ragbistů. Nejdříve hrál na křídle ve vítězném utkání (14:6)  proti Itálii v Praze 22. května 1949, kde na Strahově položil jednu ze čtyř trojek a pak hrál v Bratislavě 2. října 1949 proti Rumunsku, kde v prohraném utkání  (5:20) hrál rovněž v útoku. Redakce webu  Českeragby.cz hledala o Jiřím Žižkovi, který již zemřel,  další podrobnosti, ale nebyla úspěšná.   Víte co ....  


O všesokolském sletu si může další informace přečíst třeba na webu ...

                                                                                    ...       SportovniListy.czTisíce sokolů se na značkách představily v Praze v Edenu v hromadných skladbáchLíbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Petr Skála pro Ceskeragby.cz,  foto a koláž: Petr Skála)

(2024 /   98 / 23 /  03 / 07)